Prezes ZBP ostrzega. Zyski banków w 2025 roku będą niższe

Marek Knitter
Oczekiwana obniżka stóp procentowych w 2025 roku będzie wpływać na niższe zyski banków
Oczekiwana obniżka stóp procentowych w 2025 roku będzie wpływać na niższe zyski banków fot.123fr
Prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek uważa, że tegoroczny poziom zysków sektora bankowego będzie nie do utrzymania w sytuacji spadku stóp procentowych, ponieważ to wynik odsetkowy obecnie w znacznym stopniu decyduje o zyskach banków.

Spis treści

- Raczej nie jest do utrzymania, biorąc pod uwagę spodziewany spadek stóp procentowych - powiedział Białek podczas telekonferencji z dziennikarzami w odpowiedzi na oczekiwany zysk banków w przyszłym roku.

Jednocześnie ZBP szacuje, że zysk banków w 2024 r. przekroczy 37 mld zł. Zdaniem wiceprezesa ZBP Włodzimierza Kicińskiego wyniki banków są zanadto uzależnione od przychodów odsetkowych - na dziś stanowią one ok. 82 proc. przychodów operacyjnych.

Polski sektor bankowy powinien zmierzać w kierunku krajów zachodnich

Jego zdaniem polski sektor powinien zmierzać do poziomów przychodów pozaodsetkowych obserwowanych w takich krajach jak Francja czy Niemcy, czyli ok 40 procent.

Zdaniem prezesa Tadeusza Białka utrzymanie wysokich zysków banków byłoby istotne dla ich zdolności do finansowania gospodarki.

- Wielokrotnie podkreślaliśmy, że przy aktualnym porównaniu poziomu aktywów sektora bankowego do PKB i konsekwentnie kurczącej się strukturze sektora bankowego, mamy niewystarczający poziom kapitałów w Polsce do sfinansowania dużych programów, takich jak chociażby program transformacji energetycznej. A z czego banki mają budować kapitały, jak nie właśnie z osiąganych zysków? – powiedział Białek.

Rośnie jednocześnie użytkowników bankowych aplikacji mobilnych

Związek Banków Polskich przedstawił także najnowszy raport NetB@nk z którego wynika, że liczba aktywnych użytkowników bankowych aplikacji mobilnych na koniec III kwartału 2024 roku wyniosła 23,2 mln. Oznacza to wzrost o 3% w porównaniu z poprzednim kwartałem oraz o 10% w porównaniu z III kwartałem 2023 roku. W stosunku do II kwartału 2024 roku liczba użytkowników aplikacji wzrosła o 4%.

Liczba rachunków klientów indywidualnych z dostępem do bankowości elektronicznej wyniosła w III kwartale 2024 roku ponad 44 mln, co oznacza wzrost na poziomie 1% w porównaniu z II kwartałem 2024 roku. Nieznacznie zmalała natomiast liczba klientów aktywnie korzystających z e-bankowości. Obecnie jest 23 mln klientów, którzy przynajmniej raz w miesiącu logują się do bankowości elektronicznej. Spadek w porównaniu do II kwartału 2024 roku wynosi 0,5%.

Sektor małych i średnich przedsiębiorstw odnotował wzrost liczby rachunków bankowych z dostępem do bankowości elektronicznej, osiągając łącznie ponad 3,6 mln kont w bankach na koniec III kwartału 2024 roku. Oznacza to wzrost o niemal 1% w porównaniu do poprzedniego okresu. Ponadto o 1% wzrosła średnia wartość przelewu klientów z sektora MSP i obecnie wynosi ponad 6,2 tys. zł. Nieznacznie do poziomu 2,5 mln zmalała natomiast liczba klientów MSP korzystających z elektronicznego dostępu do bankowości.

- Stały wzrost liczby użytkowników aplikacji mobilnych oraz klientów mobile only pokazuje, jak ważnym elementem codziennego zarządzania finansami stała się bankowość mobilna. Obecnie już niemal 17 mln Polaków korzysta wyłącznie z aplikacji bankowych, co świadczy o ich rosnącym zaufaniu do tych rozwiązań. Banki nieustannie rozwijają usługi dostępne w aplikacjach, dostosowując je do potrzeb klientów i jednocześnie dbając wysoki poziom bezpieczeństwa -powiedział Włodzimierz Kiciński, wiceprezes Związku Banków Polskich.

Dane za III kwartał 2024 roku wskazują także na niewielki spadek o 2% liczby transakcji w systemie Elixir w porównaniu do poprzedniego kwartału. Natomiast wartość komunikatów wzrosła nieznacznie o 0,5%.

Źródło: zbp/stooq.pl/isbnews

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu