Wsparcie polskiego sektora bankowego dla Ukrainy
Polskie banki, od początku konfliktu na Ukrainie, aktywnie uczestniczą w wsparciu humanitarnym uchodźców, a teraz, jak wskazują badania przeprowadzone przez Związek Banków Polskich, wyrażają gotowość do dalszego wsparcia – tym razem w procesie odbudowy kraju. Prezes ZBP, Tadeusz Białek, podkreśla znaczenie koordynacji współpracy międzynarodowej i długoterminowej strategii w tym kontekście.
– Dla Polski i naszej gospodarki to także wyzwanie gospodarcze oraz społeczne. Polscy przedsiębiorcy, w tym także sektor bankowy są zainteresowani udziałem w tym procesie – zaznaczył Białek.
Zainteresowanie i możliwości banków komercyjnych
Wyniki badania ZBP wskazują, że szczególnie banki komercyjne są gotowe do zaangażowania w odbudowę Ukrainy. Około 30 proc. całego sektora, ważonego aktywami, deklaruje zainteresowanie uczestnictwem w procesach biznesowych związanych z odbudową. – 30 proc. całego sektora (ważona aktywami) jest zainteresowana udziałem w procesach biznesowych związanych z odbudową Ukrainy i są to przede wszystkim banki komercyjne – podał prezes Białek.
Jednocześnie, 20 proc. banków lokalnych, szczególnie tych z regionów przygranicznych, również wyraża gotowość do współpracy w zakresie procesów ekonomicznych związanych z odbudową.
Barierami w działaniach banków
Mimo wyraźnego zainteresowania, istnieją bariery, które mogą utrudniać aktywną rolę banków w odbudowie Ukrainy. Do głównych wyzwań zaliczają się ryzyko inwestycyjne i prawne, w tym obawy dotyczące korupcji.
– Największą populacją wśród zainteresowanych klientów banków stanowią podmioty polskie oraz podmioty z mieszaną polsko-ukraińską strukturą właścicielską – powiedział Białek, wskazując na oczekiwania klientów banków i zachęty sektora publicznego jako główne motywacje.
Polskie banki rozważają różne formy uczestnictwa w procesach odbudowy Ukrainy. Do najczęstszych należą: kredyty, konsorcja, obsługa rozliczeń oraz gwarancje bankowe. Jest to zrozumiałe, biorąc pod uwagę potrzeby finansowe związane z odbudową infrastruktury i wsparciem dla przedsiębiorstw.
Odbudowa Ukrainy po zakończeniu konfliktu zbrojnego to ogromne wyzwanie, ale także szansa na rozwój i zacieśnienie współpracy międzynarodowej. Polski sektor bankowy, reprezentowany przez Związek Banków Polskich, wyraża gotowość do wsparcia tych działań, co może przyczynić się do szybszej stabilizacji i rozwoju gospodarczego Ukrainy. Jednakże, aby te działania były skuteczne, konieczne będzie pokonanie barier prawnych i inwestycyjnych, które obecnie stanowią główne obawy banków.
Partnerem medialnym Europejskiego Forum Nowych Idei są „Strefa Biznesu” i „Dziennik Bałtycki”, należące do Polska Press Grupy – wydawcy m.in. ponad 500 serwisów miejskich skonsolidowanych pod marką NaszeMiasto.pl, ogólnopolskiego portalu informacyjnego i.pl, 22 serwisów i 20 dzienników regionalnych oraz serwisów e-commerce, branżowych i tematycznych, w tym: Strefaobrony.pl, Stronapodrozy.pl i Strefaedukacji.pl.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
źródło: PAP
