Ideą konkursu "Pracodawca Jutra" jest wyłonienie pracodawców realizujących różne formy współpracy biznesu z edukacją w celu lepszego przygotowania zawodowego przyszłych pracowników.
Szansa dla studentów i uczniów
Konkurs skierowany jest do pracodawców podejmujących różne inicjatywy o charakterze edukacyjnym, mające na celu zwiększenie wiedzy lub umiejętności młodych osób przygotowujących się do wejścia na rynek pracy. Przedmiotem konkursu "Pracodawca Jutra" są te przedsięwzięcia, w ramach których uczniowie lub studenci mają możliwość zdobywania kompetencji poszukiwanych na rynku pracy.
Przedsiębiorstwa, które chcą powalczyć o ten tytuł mogą zgłosić swój udział w konkursie do 31 stycznia 2013 roku.
– Taka inicjatywa pozwala nam nie tylko na wyróżnienie najbardziej przemyślanych projektów, ale również na pokazanie, jak działania przedsiębiorców mogą być społecznie odpowiedzialne i prowadzić do zmniejszenia problemów rynku pracy, jakimi obecnie są brak wykwalifikowanych pracowników, czy wysokie bezrobocie wśród absolwentów – podkreśla Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP.
Pracodawcy muszą zaangażować się w edukację młodych
Organizatorzy podkreślają, że bez większego zaangażowania pracodawców w edukację młodych ludzi nie może być mowy o kształceniu na potrzeby rynku pracy. Szczególnie istotne w tym procesie jest położenie nacisku na praktyczną stronę nauczania, tak jak dzieje się to w Danii czy Niemczech, gdzie systemy edukacji zakładają duży udział pracodawców i zajęć praktycznych w kształceniu młodych ludzi, a w efekcie stopa bezrobocia wśród absolwentów zazwyczaj nie przekracza 10 proc.
Konkurs jest częścią projektu systemowego PARP Biznes dla Edukacji realizowanego w partnerstwie z PSZK. Zgłoszenia będą przyjmowane do 31 stycznia przyszłego roku. Laureatów pierwszej edycji konkursu Pracodawca Jutra poznamy wiosną przyszłego roku. Formularz zgłoszeniowy, a także szczegółowe informacje dotyczące konkursu dostępne są na stronie www.biznesdlaedukacji.parp.gov.pl
