Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług wprowadza mechanizm tzw. podzielonej płatności podatku od towarów i usług. Wdrożenie tego rozwiązania ma zapewnić większą stabilność wpływów z tego podatku oraz zapobiegać unikaniu jego płacenia. Za rządowym projektem głosowało aż 415 posłów, co oznacza, iż instytucja split payment cieszy się powszechnym poparciem. Mimo że split payment nie będzie obowiązkowy, Ministerstwo Finansów będzie zachęcać do korzystania z niego wszystkich podatników VAT.
Po wejście w życie nowych przepisów, co ostatecznie ma nastąpić od 1 kwietnia 2018 r., w przypadku rozliczeń między przedsiębiorcami (B2B) płatność za nabyty towar lub usługę może być dokonywana na dwa rachunki: na jeden trafiałaby należność netto, a na rachunek VAT – kwota należnego podatku.
Mechanizm split payment działa w sposób następujący: nabywca – płacąc za towar lub usługę – będzie dzielił całość ceny na kwotę netto i VAT. Do tej pory nabywca po otrzymaniu faktury wpłacał na rachunek sprzedawcy całość kwoty, czyli wartość brutto. Po wprowadzeniu mechanizmu podzielonej płatności, kwota będzie automatycznie rozdzielana na dwie części. Cena netto będzie spływała, tak jak dotychczas, na „zwykły” rachunek bankowy, wskazany przez sprzedawcę lub usługodawcę. Natomiast kwota podatku VAT będzie przelewana na oddzielny rachunek VAT.