Przedsiębiorcy nie wiedzą co robić, gdy zabraknie prądu. FPP apeluje o uregulowanie przepisów

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Polska stoi przed ryzykiem i zagrożeniem braków prądu.
Polska stoi przed ryzykiem i zagrożeniem braków prądu. Mikołaj Wójtowicz / Polska Press
Brak prądu w Polsce może być realny, dlatego Federacja Przedsiębiorców Polskich podaje, jak się przed tym zabezpieczyć. Związek informuje: niezbędne będą zmiany w prawie, wypracowanie odpowiednich mechanizmów i scenariuszy postępowania. Wszystko to ma pozwolić na dalszy stabilny rozwój gospodarczy i prowadzenie działalności gospodarczej. Czy brak prądu i gazu jest realnym scenariuszem?

Co w przypadku braku prądu? Brakuje wytycznych

Polska stoi przed ryzykiem i zagrożeniem braków prądu. Federacja Przedsiębiorców Polskich wskazuje, że w takiej sytuacji potrzebne są w Polsce:

  • jasne przepisy prawne,
  • mechanizmy wsparcia i ochrony,
  • wytyczne,
  • scenariusze postępowania na wypadek różnych stopni problemów w dostępności energii i paliw.

Brak prądu w miejscu pracy? FPP proponuje nowe przepisy regulujące takie sytuacje

Biznes, biura i fabryki potrzebują mieć możliwość korzystania z prądu, gazu i węgla. Jest to podstawa do stabilnego prowadzenia działalności gospodarczej. Dzięki temu możliwe jest planowe realizowanie niezbędnych dostaw dla gospodarki i konsumentów.

Ograniczenie zużycia prądu wkrótce obowiązkiem przedsiębiorców?

Z komunikatu, który Federacja Przedsiębiorców Polskich opublikowała na swojej stronie internetowej dowiadujemy się ponadto, że nie wprowadzono mechanizmów przeznaczonych na wsparcie dla ciepłowni zapewniających ciepło systemowe, a obecnie dostępne są tylko wstępne założenia i deklaracje dotyczące zapewnienia dostaw ciepła i energii oraz ograniczenia drastycznego wzrostu kosztów.

- To sprawa najpilniejsza, gdyż pozostało nam kilka, może kilkanaście tygodni względnego spokoju. Nie możemy zgodzić się na to, by któregoś dnia do przedsiębiorców został skierowany nagły nakaz znaczącego ograniczenia zużywania energii, który sparaliżuje funkcjonowanie zakładu, narażając przedsiębiorcę na straty finansowe, a odbiorców na problemy z zaopatrzeniem – czytamy na oficjalnej stronie federacji przedsiębiorców.

Jak dodaje, w okresie grzewczym może zabraknąć nawet ponad 4 milionów ton węgla opałowego. W przypadku gazu ziemnego - krajowe magazyny tego paliwa są zapełnione, jednak nawet to nie gwarantuje pewności dostaw przez cały sezon jesienno-zimowy.

Z komunikatu dostępnego na oficjalnej stronie federacji dowiadujemy się również, że należy podjąć działania mające na celu ułatwienie inwestycji energetycznych, które przyniosą ulgę w dłuższym terminie, zmniejszając podatność systemu energetycznego na zewnętrzne wstrząsy. Chodzi o rewizję:

  • przepisów dotyczących odnawialnych źródeł energii,
  • umożliwienie rozwoju linii bezpośrednich łączących producenta energii z jej odbiorcą bez udziału powszechnej sieci przesyłowej,
  • zachęcenie przedsiębiorców do rozwijania autoprodukcji energii na własne potrzeby.

- Uzasadnione są zatem obawy o dostępność gazu dla biznesu i to nie tylko w najbliższych miesiącach, lecz nawet w przyszłym roku, gdy trzeba będzie na nowo zapełnić magazyny, a także zapewnić nieprzerwane dostawy gazu dla odbiorców końcowych - podkreśla Piotr Wołejko, ekspert ds. społeczno-gospodarczych Federacji Przedsiębiorców Polskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu