Przedsiębiorcy wskazali, co najbardziej hamuje prowadzenie firm w Polsce

Agnieszka Kamińska
Opracowanie:
Rosnących kosztów działalności najbardziej obawia się 37,9 proc. mikro i małych przedsiębiorców - wynika z raportu UCE Research. FOT. ILUSTRACYJNE/ARCHIWALNE  MIKOLAJ SUCHAN / POLSKA PRESSE
Rosnących kosztów działalności najbardziej obawia się 37,9 proc. mikro i małych przedsiębiorców - wynika z raportu UCE Research. FOT. ILUSTRACYJNE/ARCHIWALNE MIKOLAJ SUCHAN / POLSKA PRESSE FOT. MIKOLAJ SUCHAN / POLSKAPRES
37,9 proc. mikro i małych przedsiębiorców w Polsce najbardziej obawia się wzrostu kosztów prowadzenia działalności. Rosnące składki na ZUS oraz nierzetelni kontrahenci to kolejne czynniki, które mogą skutecznie zablokować prowadzenie biznesu - wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez UCE Research i kancelarię ProPrawni.

Spis treści

Rosnące koszty prowadzenia działalności są głównym źródłem niepokoju dla przedsiębiorstw w Polsce

Badanie przeprowadzone przez UCE Research i kancelarię ProPrawni ujawniło, że rosnące koszty prowadzenia działalności są głównym źródłem niepokoju dla 37,9 proc. mikro i małych przedsiębiorców. Uczestnicy ankiety mieli możliwość wskazania pięciu czynników, które budzą ich największe obawy, a koszty działalności znalazły się na szczycie tej listy. Wzrost kosztów operacyjnych może stanowić poważne wyzwanie dla rentowności firm, co w dłuższej perspektywie może skłonić wielu przedsiębiorców do zastanowienia się nad dalszym prowadzeniem działalności.

Wzrost składek może negatywnie wpłynąć na płynność finansową i rentowność działalności

Drugim najczęściej wskazywanym czynnikiem były rosnące składki na ZUS, które budzą niepokój u 30,1 proc. przedsiębiorców.

Grzegorz Kostrzewa z kancelarii ProPrawni wskazuje, że te regularne i nieuniknione wydatki dotykają wszystkie firmy, niezależnie od ich zysków. Dalszy wzrost składek może negatywnie wpłynąć na płynność finansową i rentowność działalności. Nierzetelni kontrahenci, wskazani przez 28,3 proc. respondentów, również stanowią poważne zagrożenie, zwłaszcza dla małych firm, które często polegają na kilku kluczowych partnerach biznesowych.

Podnoszenie podatków lub nakładanie dodatkowych danin to kolejne źródło niepokoju

Wśród innych obaw przedsiębiorców znalazła się utrata płynności finansowej, którą wskazało 21,2 proc. badanych. Jak podkreślają autorzy raportu, tylko niewielki odsetek firm posiada wystarczającą poduszkę finansową, co sprawia, że utrata płynności może szybko zagrozić ich dalszemu funkcjonowaniu. Podnoszenie podatków lub nakładanie dodatkowych danin to kolejne źródło niepokoju, które wskazało 17,9 proc. respondentów. Inne czynniki, takie jak niedobór odpowiednich pracowników, kontrole urzędów, biurokracja, brak zamówień i klientów, a także ryzyko podjęcia złych decyzji, również znalazły się na liście obaw przedsiębiorców.

Raport "Bieżące obawy i lęki mikrofirm oraz małych przedsiębiorstw w Polsce. I kwartał 2025 roku" został opracowany na podstawie badania przeprowadzonego przez UCE RESEARCH we współpracy z kancelarią ProPrawni. Analiza objęła mikro i małe przedsiębiorstwa zatrudniające do 50 osób, których roczny obrót lub bilans nie przekroczył 10 milionów euro. W badaniu wzięło udział 677 podmiotów, a dane zebrano za pomocą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo.

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu