Przełom w sprawach frankowych? Pojawiają się jednak pewne wątpliwości

Maciej Badowski
Opracowanie:
Jest uzasadnienie uchwały frankowej Sądu Najwyższego z kwietnia br. 2024 r. Zarówno frankowicze, jak i instytucje finansowe, będą musiały na nowo ocenić swoje pozycje i strategie prawne.
Jest uzasadnienie uchwały frankowej Sądu Najwyższego z kwietnia br. 2024 r. Zarówno frankowicze, jak i instytucje finansowe, będą musiały na nowo ocenić swoje pozycje i strategie prawne. Karolina Misztal/ Polska Press
W kwietniu Sąd Najwyższy przedstawił uchwałę dotyczącą kredytów frankowych, która już teraz rzuca nowe światło na sposób prowadzenia tego typu spraw. „Rzeczpospolita" podkreśla, że choć uzasadnienie uchwały może uprościć procesy sądowe dla frankowiczów, rodzi również szereg pytań.

Kluczowe punkty uchwały

W ostatnim czasie, wiele kontrowersji wzbudzały kredyty we frankach szwajcarskich. Sąd Najwyższy w uchwale z 25 kwietnia 2024 r. (sygn. akt III CZP 25/22) postanowił odpowiedzieć na pytania, które zadała mu pierwsza prezes Sądu Najwyższego, prof. Małgorzata Manowska.

Najistotniejsze z nich dotyczyły kwestii, co się dzieje, gdy umowa kredytowa nie określa jednoznacznie kursu waluty obcej. Według „Rzeczpospolitej", odpowiedź Sądu Najwyższego na te pytania może mieć znaczący wpływ na dalsze rozstrzyganie sporów frankowych.

Sąd Najwyższy wskazał, że jeżeli umowa nie precyzuje kursu waluty, nie jest ona wiążąca w pozostałym zakresie. To stwierdzenie wywołało reakcję zarówno wśród prawników, jak i samych frankowiczów, którzy od dawna oczekiwali na wyjaśnienie tej kwestii.

Reakcje na uzasadnienie

Dr Mariusz Korpalski, radca prawny reprezentujący frankowiczów, z zadowoleniem przyjął uzasadnienie uchwały. Jego zdaniem, od momentu ogłoszenia uchwały zauważalne jest uproszczenie w prowadzeniu spraw frankowych. Korpalski podkreśla, że teraz frankowicze mają większe zrozumienie swojej sytuacji prawnej i celu, dla którego decydują się na drogę sądową.

Z kolei Henryk Walczewski, sędzia zajmujący się sprawami frankowymi, wyraził pewne zastrzeżenia. Zwrócił uwagę, że argumentacja Sądu Najwyższego opiera się głównie na kwestiach prawnych, pomijając aspekty ekonomiczne i finansowe kredytów. Walczewski zaznacza, że prawne założenia uchwały mogą budzić wątpliwości, zwłaszcza w kontekście ustalania treści umów i oceny, czy równowaga między stronami została zaburzona.

Co dalej z kredytami frankowymi?

Uzasadnienie uchwały Sądu Najwyższego otwiera nowy rozdział w sporach frankowych. Choć z jednej strony upraszcza ono pewne aspekty procesów sądowych, to z drugiej strony rodzi pytania dotyczące pewności i bezpieczeństwa obrotu prawnego. Kwestie sporne, takie jak różnice w kursach wymiany, mogą teraz mieć znaczący wpływ na całość umowy kredytowej, w tym hipoteki i ubezpieczenia.

W świetle tych informacji, zarówno frankowicze, jak i instytucje finansowe, będą musiały na nowo ocenić swoje pozycje i strategie prawne. Uzasadnienie uchwały może być kluczowym elementem w dalszych rozstrzygnięciach sądowych, choć jednocześnie podkreśla potrzebę dalszej analizy i interpretacji przepisów prawa w kontekście kredytów frankowych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu