Spis treści
Ruszają przygotowania do przewiertu dla morskich farm wiatrowych
Miejsce styku części morskiej i lądowej znajduje się w miejscowości Lędowo, na zachód od Ustki. Celem rozpoczętych prac jest przygotowanie terenu pod wykonanie horyzontalnego przewiertu kierunkowego (HDD, ang. Horizontal Directional Drilling) pod dnem morza, plażą i wydmami. Oznacza to, że kable eksportowe zostaną wyprowadzone z morza na ląd metodą bezwykopową w sposób nieinwazyjny i bezpieczny dla ludzi oraz środowiska.
– Wielkimi krokami zbliżamy się do rozpoczęcia budowy morskich farm wiatrowych. Ruszamy obecnie z pracami przygotowawczymi do przewiertu w rejonie wyjścia kabli na ląd, czyli miejscu kluczowym dla wyprowadzenia mocy z morskich farm wiatrowych. Obszar landfallu został wyznaczony po przeprowadzeniu złożonych badań inżynieryjnych i środowiskowych. Podczas badań brano pod uwagę szereg aspektów, w tym ekosystem, użytkowanie gruntów, cechy historyczne, a także techniczne możliwości wykonania przewiertu – powiedział Andrzej Popadiuk, Stakeholder Manager, Equinor Polska, cytowany w komunikacie.
Prace nad przewiertami rozpoczną się w połowie marca i potrwają do września 2025 roku
Kable mają wychodzić na ląd w odległości około 160 m od linii brzegowej, tuż za granicą pasa technicznego. Maksymalna długość jednego przewiertu to około 1,5 km, zaś maksymalna głębokość to około 40 m. Dla każdej z czterech linii kablowych zostanie wykonany jeden przewiert o średnicy około 900 mm.
Metoda HDD polega na wykonywaniu poziomych przewiertów kierunkowych na zaplanowanej głębokości z wykorzystaniem specjalnych głowic wiertniczych. Prace będą się składały z kilku etapów: wiercenia pilotażowego, poszerzenia otworów, zainstalowania specjalnej rury zabezpieczającej kabel, a dopiero w końcowym etapie – na przeciągnięciu kabli przez tak przygotowany przepust. Głównym wykonawcą tej części inwestycji jest firma Hanab.

Projekty Bałtyk 2 i Bałtyk 3 o łącznej mocy 1 440 MW będą zlokalizowane w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, w odległości 37 i 22 km od linii brzegowej. Pierwsza energia z morskich farm wiatrowych popłynie do sieci już w 2027 roku. Komercyjny etap ich użytkowania jest zaplanowany od 2028 roku. Farmy Bałtyk 2 i Bałtyk 3 zasilą zieloną energią ponad 2 mln gospodarstw domowych w Polsce.