Przestaniemy pracować 8 godzin dziennie? Pierwszy rok pandemii zmienił nasze nawyki

OPRAC.: AB
Jak zmienił się nasz tryb pracy? W których obszarach możemy pozwolić sobie na większą elastyczność? Czy pracodawcy są skłonni zgodzić się na nienormowane godziny pracy?  Oto podsumowanie pierwszego roku pandemii w pracy według Hays Poland.
Jak zmienił się nasz tryb pracy? W których obszarach możemy pozwolić sobie na większą elastyczność? Czy pracodawcy są skłonni zgodzić się na nienormowane godziny pracy? Oto podsumowanie pierwszego roku pandemii w pracy według Hays Poland. Xps/ Unsplash.com
W wyniku pandemii ponad połowa pracowników zmieniła swoje nawyki w pracy. Co druga osoba ocenia te zmiany pozytywnie. Przedstawiamy największe zmiany, jakie zaszły w naszej organizacji pracy.

Pandemia całkowicie zmieniła nasze podejście do pracy. Wiele osób zrezygnowało z oficjalnego dress code’u, zaczęło pracować w innych godzinach i dostosowało do nowej sytuacji swój rozkład dnia. Rezygnacja z biura na rzecz domu w przypadku 55 proc. respondentów wpłynęła na nawyki w miejscu pracy, czyli sposób wykonywania swoich obowiązków i organizację pracy – wynika z sondażu internetowego, zrealizowanego w marcu 2021 r. przez Hays Poland na grupie ponad 1500 specjalistów i menedżerów. Ośmiu na 10 badanych (81 proc.) doświadczyło pracy w modelu hybrydowym lub home office, a co drugi pracownik wskazał na inne niż przed pandemią godziny pracy (48 proc.).

– Zmiana godzin pracy w części przypadków była zapewne podyktowana odmiennymi potrzebami biznesowymi firmy i odgórnymi ustaleniami. Jednak pewniejszym wydaje się stwierdzenie, iż zmiana nawyków wynika głównie z wdrożenia pracy zdalnej. Z jednej strony wiąże się to dla pracowników z oszczędnością czasu, dającą możliwość wcześniejszego rozpoczęcia pracy. Beneficjentami są zarówno osoby pracujące w modelu home office, jak również te dojeżdżające do biura, które w wyniku mniejszego natężenia ruchu nie tracą czasu w korkach. Z drugiej strony rozmycie granic między sferą prywatną i zawodową oraz konieczność jednoczesnego łączenia różnych obowiązków, częściej wymagają pracy poza standardowymi godzinami, np. późnym wieczorem, gdy dzieci już śpią – komentuje Agnieszka Kolenda, Executive Director w Hays Poland.

Część zatrudnionych pracuje zdalnie już od 12 miesięcy, co przekłada się na nasz tryb życia. Wspólną kawę lub herbatę z kolegami z pracy zamieniliśmy na wieszanie prania, a elegancką odzież do biura na dresy. Reorganizacja stylu życia nie ominęła osób pracujących w trybie hybrydowym. Pandemia okazała się szczególnym wyzwaniem logistycznym dla pracujących rodziców oraz osób opiekujących się osobami starszymi.

Co druga osoba pracująca (50 proc.) zaczęła inaczej ubierać się do pracy. Dress code obowiązujący pracowników biurowych stracił na znaczeniu, a etatowcy dają sobie więcej luzu podczas wideokonferencji i wizyt w biurze. Te ostatnie często świecą pustkami.

Aż 31 proc. badanych, którzy zadeklarowali zmianę nawyków w pracy, przyznało, że mają inny rozkład dnia. Respondenci często robią sobie dłuższe przerwy, co rekompensują rozpoczęciem i zakończeniem pracy w innych godzinach. Z kolei u 16 proc. pracowników deklarujących zmianę organizacji pracy nastąpiła roszada, jeśli chodzi o dni pracy, co może oznaczać wykonywanie swoich obowiązków w weekendy lub skrócony czas pracy.

Również godziny posiłków podczas pandemii rozkładają się inaczej. Z jednej strony część osób gotuje w domu i może większą wagę niż dotychczas przywiązywać do zakupu zdrowych produktów spożywczych. Z drugiej strony istnieje grono przepracowanych osób spożywających posiłki przed komputerem i żywiących się o różnych porach. Eksperci zwracają uwagę, że podczas pandemii zwiększył się problem nadwagi.

Ze względu na liczne zachorowania na COVID-19 oraz przeniesienie pracy i nauki do prywatnych mieszkań pracodawcy zaczęli bardziej elastycznie postrzegać godziny pracy. Niektórzy z nich są skłonni iść na różne ustępstwa, aby dopasować godziny pracy do indywidualnych potrzeb pracowników. Firmy nie miały wyjścia i musiały okazać pracownikom zdalnym zaufanie.

Jednym z mniej popularnych rozwiązań w Polsce jest skrócenie tygodnia pracy wydajnych osób – wskazują eksperci Hays Poland. Jak tłumaczą, „organizacje coraz częściej rozliczają pracowników z rzeczywistych efektów ich pracy, a nie z czasu spędzonego przed komputerem”. Minusem takiego podejścia może być trudność w zachowaniu work-life balance przez pracownika.

– Pracownicy czasem zajmują się prywatnymi sprawami w ciągu dnia pracy, ale też włączają komputer w weekend, chociaż przed pandemią im się to nie zdarzało. Profesjonaliści cenią sobie elastyczność i większą niezależność, natomiast należy uważnie przyglądać się również potencjalnym zagrożeniom. Każdy pracownik powinien mieć możliwość i nawyk całkowitego odcinania się od pracy, bez względu na okoliczności i model, w którym realizuje swoje obowiązki. Tylko wtedy możliwy jest prawdziwy odpoczynek i regeneracja sił, tak istotne w obecnych, wciąż trudnych dla wielu osób czasach – uważa Agnieszka Kolenda.

Mimo zagrożeń, jakie niesie ze sobą praca zdalna, ponad połowa ankietowanych specjalistów i menedżerów (54 proc.) pozytywnie ocenia zmiany związane z home office. 29 proc. wskazuje na ich negatywne konsekwencje, a 17 proc. nie ma własnego zdania na ten temat.

- Pracownicy będą oczekiwać dostępu do pracy zdalnej, większej elastyczności w zakresie decydowania o czasie pracy, rozliczania za efekty pracy oraz możliwości łączenia obowiązków zawodowych i prywatnych, gdy wystąpi taka potrzeba. Oczywiście obie strony zdają sobie sprawę, że obecny czas jest okresem przejściowym, a przez to wyjątkowym. Jednak całkowity powrót do standardów sprzed pandemii wydaje się być mało prawdopodobny – podsumowuje Agnieszka Kolenda.

Na pandemii zyskały osoby, które wcześniej traciły dużo czasu na dojazdy do pracy. Powody do zadowolenia mają także ci, którzy chcą zdobyć nowe umiejętności. Dzięki temu, że duża część nauki odbywa się online, teraz do zasobów wiedzy mają dostęp również mieszkańcy wsi i mniejszych miejscowości. Zaoszczędzony dzięki pandemii czas wolny można także wykorzystać na swoje hobby czy chwile spędzone z bliskimi.

Deficyt w 2022 r. będzie niższy niż 3 proc. PKB.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie