Spis treści
Niespotykana decyzja walnych zgromadzeń
W tym roku odnotowano wyjątkową sytuację, gdy liczni menedżerowie państwowych przedsiębiorstw nie otrzymali absolutorium za swoje zarządzanie w 2023 roku. Prof. Michał Romanowski, ekspert z dziedziny prawa handlowego, zwraca uwagę na fakt, że większość członków zarządów i rad nadzorczych takich gigantów jak Orlen, Azoty, czy PZU, spotkała się z odmową. To zjawisko jest bezprecedensowe, zwłaszcza że jeszcze miesiąc temu rekomendowano udzielenie absolutorium tym samym osobom.
Ta zmiana podejścia jest o tyle zaskakująca, że w przeszłości, mimo zmian politycznych, nie obserwowano tak masowej odmowy. Romanowski podkreśla, że po raz pierwszy akcjonariusze aktywnie zgłaszali projekty uchwał o nieudzieleniu absolutorium, co jednoznacznie wyraża brak zaufania do dotychczasowego zarządzania.
Audyty i zarzuty finansowe
Zdaniem profesora, kluczowym czynnikiem wpływającym na decyzję o nieudzieleniu absolutorium są wyniki audytów przeprowadzonych w spółkach. Ujawnione zostały przypadki wykorzystania środków publicznych na finansowanie działalności politycznej, co stało się podstawą do postawienia zarzutów. Premier Donald Tusk wskazał na skalę nadużyć finansowych, oszacowanych na 100 mld zł, co wywołało szeroką dyskusję na temat odpowiedzialności zarządzających.
Konsekwencje prawne braku absolutorium
Romanowski przypomina, że nieudzielenie absolutorium otwiera drogę do dochodzenia odszkodowań od menedżerów przez spółki. W świetle prawa, taka decyzja może mieć poważne konsekwencje, w tym odpowiedzialność cywilną i karną. Profesor zauważa, że menedżerowie, którzy czują się niesłusznie oskarżeni, mogą bronić swoich decyzji przed sądem, co jednak może być procesem długotrwałym i skomplikowanym.
Perspektywy i nadzieje na przyszłość
Ostatnie wydarzenia mogą być sygnałem zmiany w podejściu do zarządzania spółkami państwowymi. Prof. Romanowski wyraża nadzieję, że obecne i przyszłe zarządy będą podejmować decyzje z większą ostrożnością, mając na uwadze dobro przedsiębiorstw, a nie presję polityczną. Podkreśla, że przyszłość pokaże, czy obawia przed konsekwencjami prawnymi będzie silniejsza niż przed naciskami politycznymi.
W obliczu tych wydarzeń, zarówno menedżerowie, jak i politycy, powinni dokonać głębokiej refleksji nad swoim podejściem do zarządzania majątkiem publicznym, aby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
źródło: PAP
Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?