Rafako rezygnuje z ogłoszenia upadłości. Zawarło porozumienie z Tauronem. Jakie są jego ustalenia?

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Spór między Rafako i Tauronem dotyczy nowego bloku energetycznego na terenie Elektrowni Jaworzno III.
Spór między Rafako i Tauronem dotyczy nowego bloku energetycznego na terenie Elektrowni Jaworzno III. unsplash
Rafako poinformowało w czwartek 9 lutego, że rezygnuje z wnioskowania o ogłoszenie upadłości. Zmiana stanowiska wynika z nowych ustaleń i postanowień zawartych z Tauronem. Chodzi o dalsze kroki, które spółki będą podejmować w sprawie bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno III.

Spis treści

Porozumienie Tauronu i Rafako. Jakie są ustalenia?

Rafako napisało w specjalnym komunikacie, że 7 lutego zawarło porozumienie z Tauronem. Postanowienia w nim zwarte to m.in.:

 • przedłużenie terminu wymagalności na wykonanie wezwania Taurona do zapłaty w sumie ponad 1,3 mld zł tytułem kar i odszkodowań;
 • zobowiązanie Taurona do czasowego niewystępowania z żadnymi roszczeniami;
 • wyrażenie zamiaru prowadzenie dalszych mediacji;
 • wskazanie obszarów i zagadnień dalszych negocjacji.

Zgodnie z informacjami obu stron, porozumienie m.in. zobowiązuje Rafako i Tauronu Wytwarzanie do niewystępowania wobec siebie oraz instytucji finansujących z żadnymi roszczeniami. Obie strony mają dochować tego obowiązku do 28 lutego br. Równocześnie zaznaczono, że nie oznacza to przyznania okoliczności, uznania lub zrzeczenia się jakichkolwiek roszczeń.

W porozumieniu zawarto także oświadczenie Rafako i Tauronu Wytwarzanie o tym, że obie strony mają zamiar prowadzić dalsze mediacje. Odbędą się one przed Sądem Polubownym przy Prokuratorii Generalnej RP z intencją polubownego uregulowania roszczeń „łącznie z dostrzeżeniem i potwierdzeniem możliwości zminimalizowania kwot wzajemnych roszczeń”.

W dokumencie tym wskazano także, że Rafako i Tauron Wytwarzanie „widzą realną możliwość zawarcia ugody, uregulowania kwestii zakończenia kontraktu (na blok 910 MW) oraz wszystkich pozostających pomiędzy nimi spraw do dnia 8 marca 2023 r.”.

Zawarte porozumienie wymienia ponadto obszary i zagadnienia dalszych negocjacji, które będą mieć miejsce w czasie mediacji przed Sądem Polubownym. Strony zobowiązały się do prowadzenia mediacji i negocjacji po to, aby uzgodnić ostateczne warunki ugody. Ma to nastąpić do 28 lutego br. roku oraz do podpisania ugody do 8 marca br.

Według uzgodnień stron, zakończenie kontraktu na blok 910 MW ma nastąpić najpóźniej do 31 grudnia 2023 r. Łączna odpowiedzialność Rafako i Tauronu Wytwarzanie ma być ograniczona do kwoty, która dopiero zostanie wynegocjowana.

Porozumienie ma pozwolić na zweryfikowanie parametrów kontraktowych bloku. Taurona Wytwarzanie podaje, że jest to kluczowy warunek zminimalizowania roszczeń finansowych. Parametry ma zweryfikować certyfikowana firma zewnętrzna.

Spór Tauronu z Rafako. Jak przebiegał do tej pory?

Rafako jest firmą od samego początku swojego istnienia związaną z branżą energetyczną. Na jej potrzeby projektuje i produkuje kotły i urządzenia ochrony środowiska. To własnie Rafako zostało wyłonione jako główny wykonawca wartego ponad 6 mld zł nowego bloku energetycznego Taurona o mocy 910 MW w Jaworznie. Tauron i Rafako od wielu miesięcy są w sporze, który ma związek z problemami w działaniu nowego bloku. Aktualnie konflikt jest na etapie mediacji z udziałem Prokuratorii Generalnej.

W połowie grudnia ub. roku Rafako wystąpiło do Taurona Wytwarzanie z żądaniem gwarancji zapłaty wynagrodzenia. To pieniądze pozostałe jeszcze do zapłacenia z tytułu wykonania kontraktu w Jaworznie. Wartość żądania wyceniono na 109 mln 774,5 tys. zł, a na jego realizację Rafako dało Tauronowi pierwotnie 45 dni.

26 stycznia br. Rafako przedłużyło termin wnikający z żądania do 3 lutego, a 2 lutego spółka poinformowała o kolejnym przesunięciu terminu – do 9 lutego. Przesunięcia terminu ułatwiły dalsze prowadzenie rozmów.

Natomiast Tauron 11 stycznia wezwał Rafako do zapłaty ponad 1,3 mld zł tytułem kar umownych i odszkodowań. Rafako w całości zakwestionowało żądania Taurona, zapowiadając, że zamierza złożyć wniosek o upadłość.

Wezwanie obejmuje kary umowne za:

 • zwłokę w dotrzymaniu terminu przystąpienia do usuwania wad w okresie gwarancji,
 • karę umową za zwłokę w podpisaniu protokołu zakończenia okresu przejściowego z uwagi na niedotrzymanie gwarantowanych parametrów technicznych,
 • karę umowną za okresy przestoju awaryjnego ponad wielkość wynikającą z kontraktu.

Roszczenia miały wówczas wynikać z:

 • błędów projektowych i realizacyjnych,
 • rękojmi za wady fizyczne do naprawienia szkody poniesionej przez spółkę wskutek istnienia wad fizycznych,
 • zwrotu kosztów wykonawstwa zastępczego w zakresie naprawy wady leja kotła i młynów,
 • zaspokojenia roszczenia wobec zapłaty podwykonawcy za wykonane prace.

Następnie to Rafako wystąpiło do Taurona z roszczeniami na łączną kwotę 857,6 mln zł. Roszczenia te Tauron uznał za nieuzasadnione.

Blok w Jaworznie uruchomiono z opóźnieniem w listopadzie 2020 r. W czerwcu 2021 r. został wyłączony z powodu usterek. Ponownie jednostkę uruchomiono – również z opóźnieniem wobec pierwotnych planów – w końcu kwietnia 2022 r. Potem blok był czasowo wyłączany jeszcze dwukrotnie. Według Rafako powodem awarii była nieodpowiednia jakość węgla dostarczanego przez Tauron. Według Taurona przyczynami są liczne wady i usterki bloku.

Źródło:

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie