Rano do Żabki, wieczorem do Auchan. Sprawdź, gdzie i kiedy robić zakupy, aby uniknąć kolejek. Sobota nie jest już tak popularna!

Agnieszka Maciuła-Ziomek
Polacy spędzaj w sklepach coraz więcej czasu. Dlaczego zatem sprzedaż detaliczna spada?
Polacy spędzaj w sklepach coraz więcej czasu. Dlaczego zatem sprzedaż detaliczna spada? Adam Jankowski / Polska Press
Każdy popandemiczny rok pokazuje kolejne zmiany w nawykach zakupowych Polaków. Aktualnie swoje znaczenie ma także wysoka inflacja i niedziele niehandlowe. Jak najchętniej robimy zakupy? Gdzie wybieramy się o konkretnych porach? Wykorzystaj te dane i unikaj kolejek!

Spis treści

Rano po śniadanie, wieczorem na większe zakupy

Badanie przeprowadzone przez firmę technologiczną Proxi.cloud i platformę analityczno-badawczą UCE RESEARCH wskazuje, że w 2023 roku na znaczeniu zyskują przede wszystkim małe sklepy należące do dużych sieci handlowych - tzw. sklepy convenience. To one w okresie od stycznia do maja 2023 miały największy udział w ruchu konsumenckim w ciągu dnia. Ich ogólny udział w rynku wyniósł ponad 44 procent. Dla porównania ruch w dyskontach i supermarketach wynosił wówczas ok. 28 proc.

Takie sklepy jak Żabka czy ABC zyskują przede wszystkim w godzinach porannych między 6:00 a 9:30.

Przewaga sklepów convenience w godzinach porannych może wskazywać na to, że konsumenci wstępują do tych sklepów, np. w drodze do pracy lub szkoły, zaspokajając pilne potrzeby, takie jak chociażby drugie śniadanie, gotowe posiłki, napoje lub artykuły nikotynowe. Poranne odwiedzanie tego typu sklepów jest też dość wygodne i weszło w nawyk niektórym Polakom, tylko taka przyjemność wychodzi dość drogo, bo ten format raczej do tanich nie należy – komentuje Mateusz Chołuj, współautor badania.

Ten rok jest kolejnym, kiedy małe sklepy zyskują na popularności. Z drugiej strony przewaga dużych marketów w godzinach popołudniowych i wieczornych (między 16:30 a 21:30) najprawdopodobniej wynika również z faktu, że wizyta w dużym sklepie wymaga zwyczajnie większych nakładów czasowych. W dyskontach najwięcej klientów pojawia się około 17:00, natomiast w hipermarketach o 18:00. Ciekawe jest to, że w godzinach popołudniowych nie maleje popularność wspomnianych już mniejszych sklepów.

Najczęściej zakupy robimy już nie w sobotę

Wspominaliśmy już o kolejnych spadkach sprzedaży detalicznej, które widoczne są w całej Europie, jednak badanie Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczą UCE RESEARCH pokazuje inną ciekawą zależność. Polacy coraz częściej odwiedzają sklepy i spędzają w nich więcej czasu. Tak wynika z obserwacji ruchu w ponad 30 tys. sklepów prowadzonej przez kilka pierwszych miesięcy 2023 roku. Autorzy wskazują na ponad 10-procentowe wzrosty częstotliwości robienia zakupów. Dlaczego zatem kupujemy coraz mniej, skoro w sklepach bywamy częściej i dłużej?

Podstawową przyczyną tego zjawiska jest dbałość o domowy budżet i kontrolowanie wydatków wobec rosnących cen niemal wszystkich produktów. Kolejnym przyczyniającym się do tego aspektem mogą być pojawiające się promocje, które są tymczasowe. Wobec tego klienci chodzą do sklepów z większą częstotliwością, aby uzupełnić zapasy tańszymi produktami. Ten trend najprawdopodobniej nie ulegnie zmianie, ponieważ konsumenci coraz uważniej śledzą cotygodniowe obniżki i właśnie pod nie dostosowują częstotliwość wizyt w sklepach – dodają autorzy badania.

Polacy najczęściej wybierają się na zakupy w piątki. Wtedy z największą częstotliwością odwiedzamy małe sklepy, supermarkety i dyskonty. Po wprowadzeniu niedziel niehandlowych większość z nas wyszła z założenia, że tego typu sklepy będą najbardziej oblegane w soboty, dlatego już drugi rok z rzędu soboty są na drugim miejscu jeśli chodzi o ruch w sklepach. Wówczas najczęściej wybieramy się na większe zakupy do hipermarketów.

Kiedy warto robić zakupy, aby uniknąć kolejek i znaleźć najlepsze promocje?

Okres wakacyjny może nieco zmienić decyzje zakupowe większości z nas, jednak nadal warto skorzystać z kilka sposobów na uniknięcie tłumów w sklepach i znalezienie najlepszych ofert:

  • zakupy rób w miarę możliwości przed południem
  • większe codzienne zakupy rób w dyskontach (np. Biedronce, Lidlu, Aldi czy Netto)
  • do hipermarketów (np. Auchan, Bi1, Carrefour) jedź w inne dni niż piątek i sobota
  • zrób listę produktów promocyjnych lub zakupy rób z gazetkami
  • drobiazgi kup w sklepie na osiedlu

Warto szukać promocji. Przy spadającej łącznej sprzedaży detalicznej sieci handlowe właśnie w taki sposób będą chciały nadrobić zaległości. To dobra wiadomość dla każdego z nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu