Rewolucja w prawie gospodarczym 2020. Od 2020 prosta spółka akcyjna, koniec standardowych kas fiskalnych, zmiany w fakturach: 29.01.2020

Maciej Godyń/AIP
Do porządku prawnego wprowadzone zostaną przepisy, na podstawie których początkujący przedsiębiorca będzie mógł uniknąć odpowiedzialności za ewentualne nieprawidłowości.
Do porządku prawnego wprowadzone zostaną przepisy, na podstawie których początkujący przedsiębiorca będzie mógł uniknąć odpowiedzialności za ewentualne nieprawidłowości. Szymon Starnawski /Polska Press
Zmian w prawie gospodarczym i cywilnym, które zaczynają obowiązywać od początku lub w trakcie 2020 roku jest bez liku. Większość wprowadzana przez ustawodawcę z uzasadnieniem, że dla korzyści biznesu, ale... Faktycznie część zmian, rzeczywiście jest dla przedsiębiorców korzystna, przyznaje bowiem nowe uprawnienia lub zwolnienia. Nie można się jednak oprzeć wrażeniu, że na przedsiębiorców nakładane są coraz to nowe obowiązki, których naruszenie może wiązać się z poważnymi sankcjami.

Rok 2020 przyniósł już od 1 stycznia i jeszcze przyniesie wiele zmian, w szczególności w zakresie przepisów dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej. Część nowych regulacji będzie nakładała na przedsiębiorców nowe obowiązki, natomiast część będzie miała na celu przyznanie im nowych uprawnień.

Zmiany w prawie istotne z punktu widzenia przedsiębiorców, które wejdą w życie w 2020 roku

Poniżej znajduje się subiektywne zestawienie najważniejszych zmian w prawie dla osób prowadzących działalność gospodarczą, jakie wejdą w życie w 2020 roku.

Nowa forma organizacyjna – prosta spółka akcyjna

Z dniem 1 marca 2020 r. do Kodeksu spółek handlowych wprowadzone zostaną przepisy dotyczące nowej formy organizacyjnej, w jakiej prowadzona może być działalność gospodarcza – prostej spółki akcyjnej. Spółka ta ma co do zasady łączyć główne zalety spółki z o.o., takie jak mniejsze formalizmy, niższe koszty działania, z głównymi walorami spółki akcyjnej, w tym z łatwością uzyskiwania inwestorów i łatwością zbywania akcji. Co istotne, przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą będzie mógł przekształcić się w prostą spółkę akcyjną (obecnie, wyłącznie w jednoosobową spółkę z o.o.).
Nie ulega wątpliwości, że z możliwości, jakie przyniesie nowelizacja przepisów, głównie skorzystają start-upy. Jest to projekt głównie skierowany do tej grupy przedsiębiorców.

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych

Już 13 października 2019 roku rozpoczął funkcjonowanie Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych wprowadzony w ustawie z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Celem tego mechanizmu jest „ukrócenie” ukrywania tożsamości przestępców w strukturach korporacyjnych służących ich działalności przestępczej.

Obowiązek zgłoszenia informacji do rejestru nałożony został na spółki jawne, komandytowe, komandytowo-akcyjne, z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjne. W przypadku podmiotów wpisanych do KRS po dniu 13 października 2019 r. - informacje do rejestru powinny być zgłaszane w terminie 7 dni od dnia wpisu spółki do Rejestru, a w przypadku aktualizacji informacji - w terminie 7 dni od ich zmiany. Natomiast w przypadku podmiotów wpisanych do KRS przed dniem 13 października 2019 r., na ustalenie kręgu beneficjentów rzeczywistych i zgłoszenie ich do rejestru ustawodawca dał czas do 13 kwietnia 2020 r.
Za niedopełnienie tego obowiązku spółki podlegać będą karze pieniężnej do wysokości 1 000 000 zł.

Koniec ze standardowymi kasami fiskalnymi

Od 1 stycznia 2020 r. stopniowo wprowadzane będą tzw. kasy fiskalne on-line. Dzięki temu rozwiązaniu organy podatkowe zyskają łatwiejszy dostęp do transakcji przedsiębiorcy. Obowiązek wprowadzenia kasy fiskalnej on-line obejmie docelowo wszystkich przedsiębiorców dokonujących transakcji z osobami fizycznymi. Nie nastąpi to jednak od razu – zmiany będą bowiem wprowadzane stopniowo.

 • I tak:
 • 1. od 1 stycznia 2020 r. kasę fiskalną on-line będą musieli posiadać przedsiębiorcy:
 • a. świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
 • b. sprzedający benzynę silnikową, olej napędowy, gaz przeznaczony do napędu silników spalinowych;
 • 2. od 1 lipca 2020 r. kasę fiskalną on-line będą musieli posiadać przedsiębiorcy:
 • a. świadczący stale lub sezonowo usługi, związane z wyżywieniem – stacjonarne placówki gastronomiczne oraz usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,
 • b. zajmujące się sprzedażą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych;
 • 3. od 1 stycznia 2021 r. kasę fiskalną on-line będą musieli posiadać przedsiębiorcy świadczący usługi:
 • a. fryzjerskie,
 • b. kosmetyczne i kosmetologiczne,
 • c. budowlane,
 • d. w zakresie opieki medycznej świadczone przez lekarzy i lekarzy dentystów,
 • e. prawnicze,
 • f. związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu;
 • 4. od 1 stycznia 2023 r. – kasę on-line będą musieli posiadać wszyscy przedsiębiorcy dokonujących transakcji z osobami fizycznymi.

Zmiany w wydawaniu faktur do paragonów

Będąc przy temacie kas fiskalnych, nie sposób pominąć nowelizacji przepisów dotyczących zasad wydawania faktur VAT do paragonów fiskalnych. Od 1 stycznia 2020 r. zasady te ulegną zmianie – zdecydowanie trudniej będzie uzyskać fakturę na zakupione wcześniej towary czy usługi „na paragon”. Wynika to z faktu, że wystawienie faktury do paragonu będzie możliwe tylko wtedy, gdy paragon będzie zawierał NIP nabywcy.
Co ciekawe wprowadzono również sankcję za naruszenie tych zasad – w przypadku wystawienia faktury do paragony niezawierającego numeru NIP nabywcy, obydwie strony transakcji będą musiały liczyć się z karami w wysokości nawet 100 % kwoty podatku należnego.

Mikrorachunek do opłacania podatków

Podatnicy oraz płatnicy będą opłacali podatki na indywidualne rachunki podatkowe. Dotyczyć to będzie należności z tytułu podatku PIT, CIT oraz VAT.

„Biała lista”

Od początku roku 2020, przedsiębiorcy, będą mieli obowiązek weryfikowania numerów rachunków bankowych swoich kontrahentów. Tzw. „biała lista” to wykaz podatników, który będzie zawierał m.in. dane o numerach rachunków bankowych podatników VAT, czy status podatników VAT - zarówno czynnych, jak i zwolnionych z VAT. Wykaz ten będzie prowadzony i aktualizowany na bieżąco, raz na dobę, w każdy dzień roboczy. Dostęp do danych zawartych w wykazie będzie możliwy za pośrednictwem strony Ministerstwa Finansów oraz systemu CEIDG.

W przypadku dokonania zapłaty na rachunek spoza wykazu, podatnik naraża się na następujące sankcje:
nabywca towarów lub usług będzie solidarnie odpowiedzialny wraz z podmiotem dokonującym tej dostawy lub świadczącym tę usługę, za zaległości w podatku VAT. Będzie możliwe zwolnienie się z odpowiedzialności w przypadku zawiadomienia właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie trzech dni od przelewu o dokonaniu płatności na rachunek inny niż zawarty w wykazie,
brak możliwości uwzględniania płatności w kosztach uzyskania przychodu.

Do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej nie będą zaliczane wydatki w części, w jakiej płatność dotycząca transakcji przekraczającej wartość 15 000 zł, dokonana z innym przedsiębiorcą, zostanie wykonana przelewem na rachunek inny, niż zawarty w wykazie podatników VAT.

Przedsiębiorca, a jednak konsument
Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, będą mogli korzystać w określonych sytuacjach, z ochrony przyznanej konsumentom. Zmiany w Kodeksie cywilnym przewidują bowiem, że z takiej ochrony korzystać będą mogły osoby fizycznej zawierające umowę bezpośrednio związaną z jej działalnością gospodarczą, gdy z treści tej umowy wynika, że nie posiada ona dla niej charakteru zawodowego, wynikającego w szczególności z przedmiotu wykonywanej przez nią działalności gospodarczej, udostępnionego na podstawie przepisów o CEIDG.

Uniknięcie odpowiedzialności przedsiębiorcy

Do porządku prawnego wprowadzone zostaną przepisy, na podstawie których początkujący przedsiębiorca będzie mógł uniknąć odpowiedzialności za ewentualne nieprawidłowości.

Przepisy dotyczyć będą sytuacji, w której przedsiębiorca wpisany do CEIDG naruszy przepisy prawa związane z wykonywaną działalnością gospodarczą w okresie 12 miesięcy od dnia podjęcia działalności, co doprowadzi do tego, że właściwy organ zainicjuje postępowanie mandatowe albo w sprawie nałożenia lub wymierzania administracyjnej kary pieniężnej. Wówczas, przed nałożeniem na przedsiębiorcę grzywny w drodze mandatu karnego albo wymierzeniem administracyjnej kary pieniężnej, organ ten wezwie przedsiębiorcę do usunięcia stwierdzonych naruszeń przepisów prawa oraz skutków tych naruszeń, jeżeli skutki takie wystąpiły, w wyznaczonym przez siebie terminie. Jeżeli przedsiębiorca usunie stwierdzone naruszenia oraz skutki tych naruszeń w wyznaczonym terminie, organ, w drodze decyzji, odstąpi od ukarania mandatem lub wymierzenia administracyjnej kary pieniężnej. Przedsiębiorca dostanie tylko pouczenie.
Co istotne, powyższe regulacje dotyczyć będą także naruszeń w zakresie prawa podatkowego.

Jak widać, rok 2020 przyniesie wiele zmian w przepisach, które w istotny sposób mogą wpłynąć na bieżące funkcjonowanie przedsiębiorców w obrocie. Należy jednak pamiętać, że powyższe wyliczenie ma jedynie charakter przykładowy, na pewno wśród nowelizowanych przepisów wielu przedsiębiorców znajdzie odniesienie o prowadzonej przez nich działalności gospodarczej, które nie zostały przedstawione w niniejszym artykule. Jednak wymienienie wszystkich nowych przepisów w jednym artykule zwyczajnie nie jest możliwe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
west america

jesteśmy powiązani z bankami amerykańskimi i współpracujemy z biurem kredytowym Stanów Zjednoczonych, udzielamy wszelkiego rodzaju pożyczek na jasnych i zrozumiałych warunkach przy oprocentowaniu 3% od zaledwie 1000 USD do 10 000 000 USD Wnioskodawcy mogą do nas dotrzeć za pośrednictwem [[email protected]]

G
Gość

A nie lepiej z ta białą listą sobie ogarnąć raport w Kaczmarski Group na przykład? Więcej info tam jest oprócz tego co na Białej, a samemu czasu tracić nie trzeba na szukanie i weryfikowanie informacji o kontrahencie.

G
Gość
20 grudnia, 15:37, Zadowolony z rozwoju:

A prawo się zmienia w tym gł.....m kraju z miesiąca na miesiąc nie można nadążyć prowadząc firmę.A interpretacja przepisów przez organy jak kto chce super rozwinięty w du....ie kraj.

Metoda kija i marchewki. Tylko ten kij to już nie kij tylko dooobra pała, a marchewka taka jakaś zabiedzona i malutka i nie słodka.

G
Gość

"""a. świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów, """"

----------------------------

Całe szczęście, bo mam zamiar otworzyć interes "regeneracji i łatania prezerwatyw" i powyższe przepisy chyba nie będą mnie dotyczyły. Będzie mniej ofiar przemysłu gumowego.

Z
Zadowolony z rozwoju

A prawo się zmienia w tym gł.....m kraju z miesiąca na miesiąc nie można nadążyć prowadząc firmę.A interpretacja przepisów przez organy jak kto chce super rozwinięty w du....ie kraj.

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu