Rok 2024 minął pod znakiem zrównoważonego budownictwa. Firmy zmierzają w kierunku zeroemisyjności

Oliwia Marciszewska
Budownictwo wyraźnie zmierza w kierunku zeroemisyjności. Firmy pracują nad zmniejszaniem swojego śladu węglowego, wprowadzaniem systemów pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, wdrażaniem ekologicznych rozwiązań, takich, jak np. "zielone dachy" itp.
Budownictwo wyraźnie zmierza w kierunku zeroemisyjności. Firmy pracują nad zmniejszaniem swojego śladu węglowego, wprowadzaniem systemów pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, wdrażaniem ekologicznych rozwiązań, takich, jak np. "zielone dachy" itp. Radosław Konczyński
Polskie budownictwo wyraźnie zmierza w stronę zeroemisyjności, co jest zgodne z unijną dyrektywą EPBD (Energy Performance of Buildings Directive). Wedle nowych regulacji, budynki mieszkalne muszą osiągnąć klasę energetyczną E do 2030 roku, a budynki niemieszkalne – do roku 2026. Dalsze zmiany przewidują, że do 2033 roku budynki mieszkalne będą musiały uzyskać klasę D. Wymaga to od inwestorów uwzględniania efektywnej termoizolacji oraz wykorzystywania energii ze źródeł odnawialnych.

Spis treści

W 2024 roku zrównoważone budownictwo stało się standardem, a nie opcją. Coraz więcej inwestorów zdecydowało się na rozwiązania przyjazne środowisku, takie jak np. zielone dachy, które absorbują dwutlenek węgla, poprawiają jakość powietrza, pomagają zarządzać opadami deszczu oraz wspierają prawidłowy obieg wody. Dodatkowo, roślinność na dachach działa jako naturalna izolacja, poprawiając efektywność energetyczną budynków oraz przyczyniając się do eliminacji miejskich wysp ciepła.

Ponadto, w minionym roku zwiększono udział drewnianych prefabrykatów w budownictwie. Prefabrykacja, jako technologia tańsza i szybsza, wpłynęła znacząco na przyspieszenie procesu budowy, obniżenie kosztów produkcji oraz zmniejszenie liczby odpadów.

Zrównoważony rozwój według największych polskich firm budowlanych

O kroki podjęte w kierunku zrównoważonego rozwoju zapytaliśmy w kilku przedsiębiorstwach budowlanych. Rozmówcy potwierdzili, że kwestia zielonej energii jest w tej branży traktowana priorytetowo.

- Korzystamy już z jednej farmy wiatrowej oraz jesteśmy w fazie budowy drugiej - mówi Michał Wrzosek z firmy Budimex. - Przygotowujemy również inwestycję pod dwie kolejne farmy fotowoltaiczne - dodaje.

Jak zapewnia Wrzosek, zdecydowana większość energii wykorzystywanej przez przedsiębiorstwo pozyskiwana jest ze źródeł odnawialnych. Celem jest jednak osiągnięcie 100 proc.

- Aktualnie 86 proc. wykorzystywanej przez nas energii pochodzi ze źródeł odnawialnych, ale planujemy wkrótce dojść do 100 - informuje.

Swoją wizję zielonej transformacji firmy przedstawił nam również Strabag.

- Posiadamy własną strategię zrównoważonego rozwoju, według której do 2040 roku mamy wypracować neutralność klimatyczną - mówi Maciej Tomaszewski reprezentujący to przedsiębiorstwo. - Jesteśmy pierwszą firmą w Polsce stosującą w budownictwie niskoemisyjny cement i niskoemisyjny beton. Wdrożyliśmy też nową technologię mieszanek mineralno-asfaltowych oraz stale obniżamy temperaturę produkcji - uzupełnia rozmówca.

Rok 2024 obfitował w inwestycje

Jak informuje Wrzosek, w 2024 roku Budimex podpisał kontakt na budowę Rail Baltica na Łotwie. Będzie to linia kolejowa wchodząca w skład transeuropejskiego korytarza transportowego, łącząca Warszawę, Kowno, Rygę, Tallinn i Helsinki. Pociągi na tej trasie będą mogły osiągać prędkość do 234 km/h.

- W 2024 roku podpisaliśmy kontrakt o wartości 3 miliardów euro na budowę Rail Baltica na Łotwie - mówi przedstawiciel Budimexu. - będzie to naprawdę duże przedsięwzięcie - dodaje.

Według słów Wrzoska, przedsiębiorstwo od trzech lat obecne jest na kilku rynkach zagranicznych i nie wyklucza dalszej ekspansji.

- Oprócz Łotwy, prowadzimy też budowy w Niemczech, Czechach i na Słowacji - podkreśla rozmówca.

Obecnie za granicą realizowanych jest równolegle kilka inwestycji.

- Na Słowacji budujemy węzeł autostradowy drogi D14 pod Bratysławą. W Czechach natomiast - odcinek autostrady D35. Wykopujemy tam również zbiornik przeciwpowodziowy - wymienia Wrzosek.

Największe sukcesy odniesiono jednak na gruncie polskim.

- Zrealizowaliśmy węzeł kolejowy w porcie w Gdyni, który ma poprawić przepustowość - mówi przedstawiciel Budimeksu. - Poza tym, postawiliśmy nowy terminal kontenerowy, trzeci już w przedsięwzięciu Baltic Hub - dodaje.

Jak tłumaczy rozmówca, Baltic Hub to port przeładunkowy, łączący Azję i Unię Europejską z rynkami zbytu w całym basenie Morza Bałtyckiego.

- Po zakończeniu budowy będzie to największy terminal kontenerowy na Bałtyku w ogóle - informuje Wrzosek. - Ogromny obszar, do którego będą mogły wpływać największe kontenerowce świata, nawet te o zanurzeniu 7,5 czy 8 m - uzupełnia.

Wielka inwestycja Budimexu powstaje także w stolicy. Chodzi o dworzec kolejowy w zachodniej części miasta.

- Nowa stacja Warszawa Zachodnia to naprawdę ogromne przedsięwzięcie, wycenione na ponad 2 miliardy złotych - opowiada rozmówca. - W tym roku ukończyliśmy część pasażerską. Zwiększyliśmy liczbę peronów do 9, co daje 18 torów, czyli ok. 1000 pociągów dziennie - zakańcza.

Strefa Ekologii - artykuły

Nie tylko budownictwo inwestycyjne. Firmy angażują się także w inne projekty

- Mamy taki program pt. "Budujemy klimat kultury" - mówi reprezentant Strabagu. - Polega on na wspieraniu filharmonii, oper i teatrów. Jesteśmy obecni już w 13 największych instytucjach, w 13 największych miastach - dodaje.

Działalność kulturalna przedsiębiorstwa nie ogranicza się tylko do rodzimego gruntu.

- Posiadamy także własne centrum kultury w Wiedniu, gdzie co roku organizujemy konkursy dla młodych artystów, do 39. roku życia - opowiada Tomaszewski. - Interesuje nas obszar sztuki współczesnej, w formie malarstwa, rysunku i rzeźby - uzupełnia.

Według rozmówcy prace zwycięzców można podziwiać również w Polsce.

- Prowadzimy też galerię w Pruszkowie, gdzie można obejrzeć 160 prac pochodzących z Wiednia - mówi przedstawiciel Strabagu.

Budimex z kolei angażował się w tym roku na polu działań społecznych.

- Jesteśmy znani z dużego zaangażowania w działania społeczne, wspieramy samorządy i lokalne społeczności na terenach, gdzie prowadzimy budowy - informuje Wrzosek. - Niedawno oddaliśmy do użytku dom dla pewnej samotnej matki. Co roku taki dom budujemy - dodaje.

Budimex ma więcej podobnych programów. Są również takie skierowane do najmłodszych.

- Poza budową mieszkań dla potrzebujących, realizujemy jeszcze dwa duże projekty - zdradza Wrzosek. - Pierwszy to budowa tzw. stref rodzica na szpitalnych oddziałach pediatrycznych, drugi - edukacja dzieci w zakresie zasad ruchu drogowego.

Według słów rozmówcy, "strefy rodzica" to sale zabaw, w których mali pacjenci mogą spędzać czas ze swoimi rodzicami. Jak podkreślają sami lekarze, podnoszą one komfort psychiczny dzieci, co dobrze wpływa na proces zdrowienia. W tym roku do użytku została oddana czterdziesta taka strefa, tym razem w szpitalu w Poznaniu.

Wspomniane sale cieszą się dużą popularnością. Dane zgromadzone przez firmę Budimex podają, że rocznie korzysta z nich ponad milion dzieci.

Drugi ww. program polega na przeprowadzaniu w szkołach podstawowych akcji edukacyjnych w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, elektromobilności oraz udzielania pierwszej pomocy. W tym roku odbyło się ich około siedemdziesięciu.

Na tym nie kończy się zaangażowanie społeczne pracowników Budimexu.

- Organizujemy jeszcze około stu akcji pomocowych rocznie na różnych polach - dodaje Wrzosek.

Podsumowując, w 2024 roku zrównoważone budownictwo zostało kluczowym trendem w tym sektorze, a inwestorzy coraz częściej decydowali się na wdrażanie ekologicznych rozwiązań projektowych. Zielona energia stała się priorytetem również w polskich przedsiębiorstwach, które dążą do osiągnięcia zeroemisyjności oraz pozyskiwania całej zużywanej energii ze źródeł odnawialnych.

Poza sukcesami związanymi z inwestycjami na rynkach krajowych i zagranicznych oraz transformacją energetyczną, firmy budowlane mogą pochwalić się zaangażowaniem w różne projekty dodatkowe. Strabag wybrał wspieranie instytucji kultury i rozwoju młodych artystów, a Budimex podjął się szeroko pojętego budownictwa społecznego, a także działań w zakresie edukacji najmłodszych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu