Spis treści
Jak tłumaczy ML System w komunikacie, w ramach umowy strony będą wspólnie pracować nad integracją produktów BIPV produkowanych przez polska spółkę z autorskimi przeszklonymi segmentowymi fasadami aluminiowymi RWW, opartymi na opatentowanych systemach przesyłu energii i danych.
- Celem współpracy jest opracowanie i wprowadzenie na rynek zintegrowanej oferty rozwiązań fasadowych do szerokiego zastosowania w budynkach biurowych, apartamentowych oraz użyteczności publicznej – czytamy w komunikacie.
RWW zobowiązał się do zakupu produktów BIPV od ML System na kwotę co najmniej 12 mln USD w ciągu trzech lat. Według spółki zawarcie porozumienia stanowi znaczący krok w rozwoju działalności ML System na rynku amerykańskim, tworząc nowe możliwości dla innowacyjnych produktów BIPV, jak również powłokowego szkła zespolonego oraz innych elementów PV.
ML System widzi ogromny potencjał amerykańskiego rynku dla swoich produktów
– Współpraca z RWW umożliwi nam wykorzystanie ogromnego potencjału amerykańskiego rynku, który coraz bardziej stawia na zrównoważone i energooszczędne budownictwo. Nasza technologia BIPV – będąca innowacyjnym połączeniem szkła i fotowoltaiki – doskonale odpowiada na te potrzeby. W połączeniu z nowoczesnymi systemami fasadowymi RWW, opartymi na szynach zbiorczych, jesteśmy w stanie stworzyć kompleksową ofertę, która nie tylko obniży koszty eksploatacji budynków, ale również zwiększy ich wartość estetyczną i funkcjonalność – powiedziała Edyta Stanek, współzałożycielka ML System, odpowiedzialna za rozwój biznesu spółki w USA.
Porozumienie określa szczegółowe warunki współpracy, w tym zasady składania i realizacji zamówień, dostaw, kontroli jakości, płatności oraz wsparcia marketingowego. W okresie obowiązywania umowy RWW zobowiązał się do nabywania produktów BIPV przeznaczonych do integracji z systemami przeszklonych fasad aluminiowych wyłącznie od ML System, przy deklarowanej wartości zamówień nie mniejszej niż 12 mln USD w ciągu najbliższych trzech lat. Z kolei ML System zadeklarował, że nie będzie dostarczać swoich produktów BIPV do integracji z innymi podobnymi systemami fasad segmentowych (elementowych).
Umowa precyzyjnie reguluje również kwestie własności intelektualnej, które dotyczą rozwiązań opracowanych w ramach wspólnych działań.
ML System i budowa Elektrowni Fotowoltaicznej PV Kiekrz
Ponadto, ML System zawarła z EW Kiekrz aneks do umowy dotyczącej budowy Elektrowni Fotowoltaicznej PV Kiekrz o mocy 44,48 MWp. Aneks obejmuje dodatkowe prace projektowe i wykonawcze związane z rozbudową elektrowni, zwiększając jej moc o 12 MW. Wartość umowy wzrosła o 23,4 mln zł netto, do łącznej kwoty 85 mln zł netto. Termin zakończenia inwestycji pozostaje bez zmian i przypada na III kwartał 2026 r.
ML System to wyspecjalizowana spółka technologiczna, oferująca innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV). Produkty ML System stanowią alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych. Spółka jest notowana na rynku głównym GPW od 2018 r. Głównym akcjonariuszem spółki jest Dawid Cycoń posiadający 27,33 proc. akcji (32,16 proc. głosów na WZA)i Edyta Stanek 27,1 proc. akcji (31,98 proc. na WZA).
