Rośnie kobiecy apetyt na samochody. To efekt 500+?

Maciej Badowski AIP
Opublikowane niedawno przez CBOS dane pozwalają sądzić, że dodatkowe pieniądze z programu „Rodzina 500+” są szczególnie istotne dla kobiet oraz ich finansów
Opublikowane niedawno przez CBOS dane pozwalają sądzić, że dodatkowe pieniądze z programu „Rodzina 500+” są szczególnie istotne dla kobiet oraz ich finansów Marzena Bugała
Trzy razy więcej kobiet, niż w roku poprzednim, myśli o zakupie samochodu w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Wiele innych analiz pokazuje, że wzrost ten może mieć wiele wspólnego z programem „Rodzina 500+”. Zgodnie z danymi CBOS, świadczenia wypłacane w jego ramach wpływają przede wszystkim na konta kobiet. Mogą więc mieć wpływ na wzrost ich finansowej niezależności.

Rządowy program „Rodzina 500+” działa już od ponad pół roku, a jego celem jest wsparcie Polaków w wychowaniu dzieci. Prawo do otrzymywania świadczeń z budżetu państwa zostało przyznane 2,7 mln rodzin. Programem zostało objętych 3,78 mln nieletnich, a jak podało Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, do rodzin trafiło do tej pory w sumie 11,3 mln złotych.

W sondażu dotyczącym korzystania z programu „Rodzina 500+”, przeprowadzonym we wrześniu przez CBOS wśród 3000 rodzin, 30 proc. badanych stwierdziło, że świadczenie wychowawcze jest dla nich bardzo ważną częścią domowego budżetu. Dzięki programowi rodzice mogli kupić odzież (31 proc.), obuwie (29 proc.), a także wyjechać na rodzinne wakacje (22 proc.). Istotnym celem, na który przeznaczane są środki z programu, jest edukacja. Aż 22 proc. badanych wydało je na książki i pomoce naukowe, a 20 proc. na dodatkowe zajęcia dla dzieci.

To kobiety wydają pieniądze z 500+

W przeprowadzonych w 2013 roku przez Deutsche Bank badaniu, nieco ponad połowa respondentek - kobiet aktywnych zawodowo - odpowiedziała, że martwi się, kiedy myśli o przyszłości finansowej swojej i swojego gospodarstwa domowego w dłuższej perspektywie (powyżej 10 lat). Prawie 16 proc. badanych koncentrowało się na tym, by starczyło pieniędzy na bieżące wydatki.

– W zakresie umiejętności zarządzania pieniędzmi istnieją bardzo silnie zakorzenione stereotypy. Kobiety są mniej pewne siebie w kwestiach związanych z finansami – komentowała wówczas te wyniki dr Agata Gąsiorowska z Centrum Badań nad Zachowaniami Ekonomicznymi Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Opublikowane niedawno przez CBOS dane pozwalają sądzić, że dodatkowe pieniądze z programu „Rodzina 500+” są szczególnie istotne dla kobiet oraz ich finansów. To kobiety - matki dzieci lub ich faktyczne opiekunki, najczęściej wypełniały wnioski o świadczenie wychowawcze. Pieniądze z programu „Rodzina 500+” najczęściej trafiają na rachunek matki (49 proc.), rzadziej na konto wspólne lub konto ojca. I to właśnie matki w aż 42 proc. dysponują dodatkowymi środkami.

– Kobiety zyskują stabilność i przełamują dotychczasowe stereotypy coraz częściej świadomie zarządzając domowym budżetem – mówi Małgorzata Bombol, prof. Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie – Często to one dbają o wychowanie, ubiór i nakarmienie dzieci. Dodatkowe pieniądze trafiające na ich konto i przez nie dysponowane, dają im niezależność i pozwalają odważniej planować finansową przyszłość rodziny- dodaje.

Na co wydawane są pieniądze ze świadczeń?
Znaczna środków pozyskanych ze świadczeń jest przeznaczana na konsumpcję. Dane GUS pokazują, jak wzrost dochodów rodziny wpływa na strukturę jej wydatków. Rośnie wysokość opłat sztywnych, tzn. przeznaczanych na żywność i opłaty mieszkaniowe, ale ich udział w domowym budżecie spada. Rośnie za to udział w wydatkach elastycznych (m.in. na edukację, rekreację, odzież, zdrowie i transport).

Najnowsze badania Deutsche Bank pokazują, że pieniądze z programu „Rodzina 500+” mogą też zwiększać gotowość do wydatków i chęć podejmowania zobowiązań finansowych.

– W niektórych bankach świadczenie wpływa na zwiększenie zdolności kredytowej. Dodatkowo, daje konsumentom poczucie bezpieczeństwa, że będą w stanie spłacić kredyt. Przekłada się to na planowanie większych wydatków przy wykorzystaniu kredytu - komentuje Waldemar Jarek, Deutsche Bank.

Jak pokazuje badanie banku, Polacy planujący w najbliższym roku większe wydatki, myślą o remoncie, wyjeździe wakacyjnym, przyjęciu rodzinnym lub o zakupie samochodu. Warto zwrócić uwagę, że to ostatnie planuje 3-krotnie więcej kobiet w stosunku do 2015 roku.

To, że na rządowym wsparciu dla rodzin korzysta rynek motoryzacyjny, widać już w danych z realnej gospodarki. Od jakiegoś czasu można zauważyć wzrost liczby rejestrowanych aut.
W porównaniu z okresem kwiecień-czerwiec ubiegłego roku, w tych samych miesiącach 2016 roku tylko w Białymstoku i Łomży przybyło ich - odpowiednio - o 17 i 24 proc.

- Wzrost sprzedaży jest zauważalny w różnych branżach, nie tylko na rynku samochodowym - uważa ekonomista Adam Sadowski, prof. Uniwersytetu w Białymstoku. - Jednak, aby stwierdzić, że to efekt programu „Rodzina 500+”, konieczne są badania ankietowe wśród nabywców – dodaje.

Taki sondaż przeprowadziła firma „AAA Auto” wśród swoich klientów (próba liczyła 2000 osób, przebadanych w okresie maj-czerwiec 2016). W raporcie czytamy, że aż 78 proc. planujących zakup pojazdu z drugiej ręki chce sfinansować go z programu "Rodzina 500+".

- Dodatkowe pieniądze są bardzo konkretnym wsparciem dla rodzin. Z pewnością wiele z nich przeznaczy je na bieżące wydatki, takie jak żywność czy ubrania. Nie da się jednak wykluczyć, że rodzice, swobodnie dysponujący tymi środkami, przeznaczą pieniądze z programu „Rodzina 500+” na zakupy pośrednio związane z dziećmi, takie jak zakup samochodu czy remont mieszkania - mówi profesor Małgorzata Bombol. – W najbliższych miesiącach na zwiększone obroty mogą też liczyć handlowcy. Polacy lubią wydawać pieniądze na prezenty i zapewne przeznaczą część lub całość środków ze świadczeń na świąteczne upominki – dodaje.

Długofalowe skutki programu „Rodzina 500+”

Zwiększona konsumpcja i poprawa sytuacji finansowej kobiet to niejedyne efekty wprowadzenia programu. Są też skutki niepokojące. W stosunku do roku ubiegłego, liczba osób biernych zawodowo zwiększyła się o 100 tys. W badaniu Deutsche Bank przeprowadzonym we wrześniu 2016 roku wśród firm, niemal połowa przedsiębiorstw wskazała na trudności w pozyskaniu nowych pracowników, co ich zdaniem jest wyraźnym efektem wprowadzenia programu „Rodzina 500+”. Aż 15 proc. takich przedsiębiorców liczy się z falą odejść. Ta tendencja niepokoi również Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

- Będziemy sprawdzać, jak program 500+ wpływa na aktywność zawodową, szczególnie kobiet - zapowiedział Bartosz Marczuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu