Rośnie zainteresowanie tym sposobem oszczędzania na emeryturę

Maciej Badowski
Opracowanie:
Łączna wartość aktywów netto funduszy zdefiniowanej daty wyniosła na koniec października 28,94 mld zł.
Łączna wartość aktywów netto funduszy zdefiniowanej daty wyniosła na koniec października 28,94 mld zł. Paweł Relikowski/ Polska Press
Na koniec października 2024 roku wartość aktywów Pracowniczych Planów Kapitałowych odnotowała spadek, jednak liczba uczestników programu wzrosła. Z najnowszego raportu PFR Portal PPK wynika, że mimo spadku wartości aktywów, zainteresowanie programem rośnie.

Spis treści

Spadek wartości aktywów Pracowniczych Planów Kapitałowych

Na koniec października 2024 roku łączna wartość aktywów netto funduszy zdefiniowanej daty wyniosła 28,94 miliarda złotych. Oznacza to spadek o 135 milionów złotych w porównaniu z poprzednim miesiącem. Mimo tego spadku, liczba uczestników PPK wzrosła, co wskazuje na rosnące zainteresowanie programem.

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez PFR Portal PPK, liczba aktywnych rachunków PPK wyniosła 4,35 miliona, a z możliwości oszczędzania skorzystało 3,64 miliona osób. To pokazuje, że mimo spadku wartości aktywów, program cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.

Wzrost liczby uczestników i umów

W październiku 2024 roku liczba uczestników PPK wzrosła o 30,7 tysiąca. To znaczący wzrost, który świadczy o tym, że coraz więcej osób decyduje się na dołączenie do programu. Wzrosła także liczba umów o zarządzanie PPK, której przybyło 560 w porównaniu z poprzednim miesiącem.

– Aktualnie liczba podmiotów umożliwiających swoim pracownikom udział w Pracowniczych Planach Kapitałowych wynosi 326 tys. – poinformowano.

Te dane pokazują, że coraz więcej pracodawców decyduje się na oferowanie swoim pracownikom możliwości oszczędzania w ramach PPK, co jest pozytywnym sygnałem dla przyszłości programu.

Regionalne różnice w partycypacji

Ogólna partycypacja w programie PPK wynosi 49,7 procent. Jednakże, istnieją znaczące różnice w partycypacji w zależności od regionu. Najwyższa partycypacja jest w województwach: mazowieckim (69,7 procent), dolnośląskim (54,5 procent) i wielkopolskim (52,3 procent).

Z kolei najniższa partycypacja odnotowana została w województwach: lubuskim (30,8 procent), warmińsko-mazurskim (29 procent) i świętokrzyskim (27,5 procent). Te różnice mogą wynikać z różnych czynników, takich jak poziom świadomości o programie czy różnice w strukturze zatrudnienia.

Zyski uczestników i wpłaty powitalne

Zysk statystycznego uczestnika PPK, zarabiającego do końca 2023 roku 5 300 złotych i od 2024 roku 7 000 złotych, w zależności od grupy FZD, wyniósł od 127 procent do 164 procent. To pokazuje, że uczestnictwo w programie może przynieść wymierne korzyści finansowe.

W listopadzie wpłaty powitalne trafiły na konta 79,9 tysiąca uczestników programu PPK, którzy spełnili wymagane kryteria w trzecim kwartale bieżącego roku. Łączna wartość tych wpłat wyniosła 19,97 miliona złotych, co jest kolejnym dowodem na to, że program jest atrakcyjny dla nowych uczestników.

Pracownicze Plany Kapitałowe to program prywatnego, długoterminowego oszczędzania, w którym oszczędności budowane są wspólnie przez pracowników, pracodawców i państwo. Dla pracownika udział w PPK jest dobrowolny; może on w każdej chwili zrezygnować z oszczędzania, a potem do niego powrócić.

Mimo spadku wartości aktywów netto funduszy zdefiniowanej daty, program PPK zyskuje na popularności, co jest widoczne w rosnącej liczbie uczestników i umów o zarządzanie. Różnice regionalne w partycypacji wskazują na potrzebę dalszej promocji programu, aby zwiększyć jego zasięg w mniej aktywnych regionach.

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu