Rząd znalazł błędy w nowym systemie fakturowania. Mali przedsiębiorcy odetchną z ulgą. Będą mieć więcej czasu na wdrożenie

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Polski rząd przesunie wprowadzenie KSeF. Niebawem ruszają nowe konsultacje z przedsiębiorcami w sprawie działania systemu
Polski rząd przesunie wprowadzenie KSeF. Niebawem ruszają nowe konsultacje z przedsiębiorcami w sprawie działania systemu jermos/PPG/gov.pl
Niektórzy przedsiębiorcy przez dwa lata testowali platformę do wystawiania i otrzymywania faktur drogą elektroniczną (KSeF). Wstrzymywany już wcześniej system KSeF znów jednak nie wejdzie zgodnie z planem do powszechnego użytku. Co dalej z platformą, której wprowadzenia domaga się Unia Europejska?

Ministerstwo Finansów ogłosiło nowy plan konsultacji na temat wdrożenia systemu KSeF, którego uruchomienie planowano na lipiec tego roku. Wiadomo już jednak, że tej daty nie da się utrzymać. Resort chce wyeliminować błędy, zanim korzystanie z systemu stanie się obowiązkowe. Pierwsze spotkania zaczną się jeszcze w tym tygodniu. To ważne, bo Krajowy System e–Faktur to jeden z unijnych pomysłów na uszczelnienie systemu podatkowego, w tym przede wszystkim zalepienie luki VAT.

Na pierwszy ogień idzie bezpieczeństwo

Już 16 lutego, w godz. 10.00-11.30 odbędzie się pierwsze spotkanie na temat bezpieczeństwa i wydajności systemu. Eksperci Krajowej Administracji Skarbowej będą chcieli także przybliżyć zagadnienia zgłaszania faktur scamowych (fałszywych, których celem może być wyłudzenie środków).

Jak wysłać paczkę faktur? Firmy mogą liczyć na wsparcie

Również podczas tego spotkania przedsiębiorcy będą mieli okazję przedstawić oczekiwania dotyczące wysyłania paczek faktur i odbierania paczek, ze szczególnym uwzględnieniem rozkładu w poszczególnych dniach i godzinach. Specjaliści resortu finansów opowiedzą, na czym będzie polegało wsparcie techniczne ze strony urzędników.

Pomoc w fakturowaniu? Jak zidentyfikować fakturę?

Na kolejnym piątkowym (16 lutego, o godz. 12:30) spotkaniu konsultanci omówią kwestie związane z fakturami wystawianymi na rzecz konsumentów. Urzędnicy ministerstwa chcą zebrać opinie dotyczące zapewnienia możliwości pewnej identyfikacji faktur oraz mechanizmów dostępu do nich. Omówią także postulaty włączenia faktur konsumenckich do KSeF. Tematem spotkania będzie też problem identyfikacji statusu nabywcy podatnik/konsument.

– Po spotkaniu w ubiegłym tygodniu zdecydowaliśmy się zmodyfikować nasz pierwotny pomysł na podział grup konsultacyjnych. To najlepszy dowód na to, że warto się spotykać i rozmawiać o różnych rozwiązaniach – wyjaśnia Szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

Jednocześnie Łoboda zwraca uwagę, że rozpoczęcie konsultacji nie oznacza, iż prace dotyczące rozwiązań prawnych i funkcjonalności systemu zaczynają się od początku. To ważne, choćby dlatego, że wiele firm zainwestowało duże środki na przeprowadzenie szkoleń.

– Część przedsiębiorców włożyło już wiele sił i środków w przygotowanie do korzystania z KSeF. Dlatego analizując propozycje ewentualnych zmian, należy patrzeć na nie również pod kątem kosztów dla przedsiębiorców – uspokaja Szef KAS.

Kiedy najpóźniej może być wprowadzony KSeF? Jakie państwa już to zrobiły?

Choć dziś jeszcze nikt nie wie, kiedy zacznie obowiązywać KSeF, to zgodnie z zapewnieniami ze strony resortu, taka decyzja zostanie podjęta na przełomie kwietnia i maja. Czasu jest jednak jeszcze sporo. Unia Europejska oczekuje wprowadzenia tego systemu najpóźniej do 2028 r. Jako pierwsze zrobiły to Włochy i Węgry.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu