Agnieszka Majewska Rzecznik MŚP apeluje do premiera Donalda Tuska ws. RDS
Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy, zarówno strona pracowników, jak i pracodawców w Radzie Dialogu Społecznego miałaby być reprezentowana wyłącznie przez trzy największeorganizacje. O ile w przypadku związków zawodowych oznaczałoby to utrzymanie status quo, o tyle liczba organizacji reprezentujących przedsiębiorców zostałaby ograniczona z siedmiu do trzech.
Rzecznik MŚP sprzeciwia się takiej zmianie.– Każda z organizacji pracodawców reprezentuje inną grupę interesariuszy, posiada własne specjalizacje i ogromny kapitał ekspercki. Usunięcie którejkolwiek z nich z Rady Dialogu Społecznego oznaczałoby osłabienie merytorycznej jakości tego gremium oraz ograniczenie możliwości rzeczywistego wpływu przedsiębiorców na kształtowanie prawa gospodarczego – wskazała Majewska.
Jednym z największych zagrożeń planowanej nowelizacji jest wyeliminowanie Związku Rzemiosła Polskiego – organizacji o wielosetletnich tradycjach, reprezentującej 300 tysięcy małych firm rodzinnych. Taki krok marginalizowałby głos rzemieślników i małych przedsiębiorców, którzy od lat odgrywają kluczową rolę w polskiej gospodarce.
– Proponowane zmiany mogą doprowadzić do sytuacji, w której głos mniejszych firm stanie się niesłyszalny. Dialog społeczny powinien uwzględniać różnorodność polskiego biznesu, a nie ograniczać się do największych podmiotów – ostrzega Majewska.
W swoim piśmie Rzecznik MŚP zwróciła się do Premiera Donalda Tuska z apelem o rezygnację z proponowanej zmiany.
