Rzetelna informacja najskuteczniejszą „Tarczą Antykryzysową dla biznesu”

x
Już od 4 tygodni trwa cykl szkoleń dla przedsiębiorców pod hasłem „Tarcza antykryzysowa dla biznesu”. W ubiegłym tygodniu poruszano m.in. kwestie zamówień publicznych w dobie pandemii oraz ochrony miejsc pracy i wsparcia przedsiębiorców z środków FGŚP i FP. W tym tygodniu będzie okazja, by poznać szczegóły wsparcia ZUS w zakresie świadczeń postojowych, zwolnień i ulg w opłacaniu składek oraz dowiedzieć się, jak będzie działał Bon Turystyczny. Zapis wszystkich dotychczas przeprowadzonych webinariów jest dostępny na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Poświęcając dwie godziny na wybrane szkolenie – bo maksymalnie tyle trwa każde – skorzysta każda osoba prowadząca biznes. Najlepszym przykładem jest spotkanie z czwartku 18 czerwca na temat rozwiazań służących ochronie miejsc pracy, które są zawarte w Tarczach Antykryzysowych – w szczególności dofinansowaniom do wynagrodzeń pracowników z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Specjaliści z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawili na nim w uporządkowany sposób i – co ważne, z pierwszej ręki – kompendium wiedzy o dostępnych środkach na ochronę miejsc pracy. Jak istotne i potrzebne są takie informacje, pokazały opublikowane niemal równocześnie dane GUS, z których wynika, że przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zmalało w maju o 3,2 proc. rok do roku, po zniżce o 2,1 proc. w kwietniu. Wbrew pozorom, nie są to złe dane, bo uruchomione już instrumenty uchroniły nas przed załamaniem się rynku pracy bardziej adekwatnym do niespotykanej skali zamrożenia gospodarki.

Głównym programem ochrony miejsc pracy w pierwszym etapie pandemii było dofinansowanie wynagrodzenia pracownika ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych skierowane do pracowników, którzy zostali objęci w drodze porozumienia przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasem pracy. Paweł Ges z Departamentu Funduszy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej usystematyzował szczegółowo: komu i na jakich zasadach jest ono przyznawane.

Przypomnijmy tylko, że przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe i podmioty pożytku publicznego mogą się o nie ubiegać, jeśli z powodu COVID-19 nastąpił u nich spadek obrotów przez dwa kolejne miesiące o nie mniej niż 15 proc. w porównaniu do okresu z roku poprzedniego lub o 25 proc. w miesiącu porównanym z miesiącem poprzednim, począwszy od lutego 2020 r. Dofinansowanie przysługuje w wypadku, gdy w przedsiębiorstwie, na mocy porozumienia, obowiązuje pracowników postój ekonomiczny lub zostali oni objęci obniżonym czasem pracy.

Od 1 kwietnia dostępny jest też program dofinansowań dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, realizowany przez Powiatowe Urzędy Pracy. Jak podała Justyna Majewska-Łoza z Departamentu Rynku Pracy z tego samego ministerstwa, do 16 czerwca złożono już blisko 120 tys. takich wniosków na kwotę ok. 3,58 mln złotych. Najważniejsza jest jednak inna liczba: te wnioski obejmują aż 660 tys. pracowników.

Dla MŚP ważny jest warunek, by wykazały one spadek obrotów związany z pandemią COVID-19 o co najmniej 30, 50 lub 80 procent, w ciągu dwóch miesięcy kalendarzowych, w stosunku do roku poprzedniego. I tu informacja z niemal ostatniej chwili – zmianie ulega termin, od którego może być liczony taki spadek: dotąd było po 1 lutego 2020 r., wkrótce będzie to po 31 grudnia 2019 r.
Wysokość dofinansowania udzielana jest maksymalnie na okres 3 miesięcy, w zależności od spadku obrotów jest to 50, 70 lub nawet 90 proc. wynagrodzenia każdego pracownika, nie więcej jednak niż – odpowiednio – 50, 70 i 90 procent minimalnego wynagrodzenia w gospodarce. Co ważne, dofinansowanie obejmuje też ponoszone przez pracodawcę koszty na ubezpieczenie społeczne takiego pracownika.
***
Już od wtorku kolejne spotkania z cyklu „Tarczą antykryzysową dla biznesu”. Najpierw z ekspertami ZUS, którzy pokażą jak korzystać z ulg i zwolnień w opłacaniu składek oraz przedstawią szczegóły wsparcia w zakresie wspomnianych wcześniej świadczeń postojowych. W środę przedstawiciele resortu rozwoju przybliżą szczegóły oczekiwanego przez polską branżę turystyczną Bonu Turystycznego. W czwartek będzie można poznać ofertę ARP. Tematyka i harmonogram webinariów – najczesciej odbywanych w każdy wtorek, środę i czwartek od godz. 13 – podane są na stronie internetowej: www.parp.gov.pl/tarcza.

Udział w konferencjach jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszych rejestracji. Dostępny jest też formularz, umożliwiający zadanie pytania. Po podaniu adresu e-mail otrzymamy prezentacje i wodeo z już przeprowadzonych webinariów.

Po każdym spotkaniu obecni na nim eksperci jeszcze przez kolejne 3 godziny połnią dyżur telefoniczy.

Partnerami cyklu jest 11 instytucji, odpowiedzialnych za wybrane obszary pomocy dla firm: od m.in. Polskiego Funduszu Rozwoju i Agencji Rozwoju Przemysłu po Bank Gospodarstwa Krajowego i Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To własnie eksperci z tych instytucji prezentują szczegóły rozwiązań osłonowych i informacje o instrumentach, które mają być impulsem dla rozwoju gospodarki po epidemii.

Pełna informacja o webinariach „Tarcza Antykryzysowa dla biznesu” na stronie internetowej: www.parp.gov.pl/tarcza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Rzetelna informacja najskuteczniejszą „Tarczą Antykryzysową dla biznesu” - Portal i.pl

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu