Spis treści
Użycie izotopów w laboratorium w celu ustalenia kraju pochodzenia drewna to nowość – wcześniej ta metoda nie była stosowana przez władze w podobnych celach.
Komisja Europejska: odpowiedzialność państwa członkowskich
Rzecznik Komisji Europejskiej, zapytana o naruszenie unijnych sankcji przez portal Brussel’s Signal, zwróciła uwagę przede wszystkim na odpowiedzialność państw członkowskich.
- Główna odpowiedzialność za zapewnienie prawidłowego wdrożenia i egzekwowania sankcji UE spoczywa na państwach członkowskich UE
– stwierdziła rzecznik. Nadmieniła, że Komisja „zapewnia jednolite wdrażanie” oraz „monitoruje egzekwowanie, dokonując przeglądu swoich wytycznych”, a także organizuje „spotkania z państwami członkowskimi w celu omówienia wdrażania sankcji i wymiany najlepszych praktyk”.
Rzecznik zauważyła, że obchodzenie unijnych sankcji „jest przestępstwem, a zajęcie się nim jest kwestią priorytetową, dlatego Komisja ciężko pracuje, aby temu zaradzić”.
Państwa trzecie problemem w obchodzeniu sankcji
Rzecznik Komisji Europejskiej przekazała nadto, że UE „uważnie obserwuje państwa trzecie wykorzystywane jako platformy do obchodzenia sankcji, a w szczególności podmioty zaangażowane w programy obchodzenia sankcji i reeksportujące do Rosji towary objęte sankcjami UE”.
Zasięg dyplomatyczny „i stała współpraca z tymi krajami w celu zapewnienia, aby sankcje UE nie były obchodzone, jest koniecznością. Stanowi to sedno mandatu wysłannika UE ds. sankcji, Davida O’Sullivana”. Urzędniczka przyznała jednak, że w niektórych przypadkach wysiłki dyplomatyczne mogą jednak okazać się niewystarczające.
- Jeśli nic innego nie zadziała, mamy dalej sięgające narzędzia. UE może podjąć decyzję o umieszczeniu w wykazie przedsiębiorstw z państw trzecich zaangażowanych w obchodzenie sankcji. Może również pójść o krok dalej, zakazując wywozu bardzo specyficznych towarów do tych państw trzecich, korzystając z unijnego narzędzia przeciwdziałającego obejściu środków. Byłby to jednak krok ostateczny
– dodała rzecznik KE.
Klauzula „żadnej Rosji”
W 12. pakiecie sankcji Unii Europejskiej dodano klauzulę „żadnej Rosji”, która zobowiązuje unijnych operatorów do umieszczania w umowach określonych zapisów prawnych w przypadku eksportu produktów zaawansowanych technologii poza kraje partnerskie.
To sprawia, że operatorzy w krajach trzecich są odpowiedzialni, jeśli jakakolwiek technologia lub powiązany element dotrze do Rosji.
- Walka z obchodzeniem sankcji to ciągły proces wiążący się z nowymi wyzwaniami, coraz bardziej złożonymi wzorcami i pojawianiem się podmiotów funkcjonujących poza prawem. Dlatego ciągła, ścisła współpraca ma kluczowe znaczenie
– podsumowała rzeczniczka Komisji Europejskiej.
Jak rosyjskie drewno dostaje się do Europy?
Ustalenia gazety "De Tijd" potwierdzają wyniki wcześniejszego dochodzenia Międzynarodowego Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ), że rosyjskie drewno nadal dociera do europejskich państw członkowskich tajnymi szlakami. Domniemywa się, że rosyjskie drewno dociera do UE przez Turcję, Kirgizję i Kazachstan. W 2022 roku turecki import drewna i korka wzrósł o 600 proc.
Dziennikarze odnotowali także chińskiego handlarza sprzedającego rosyjskie drewno.
Oprócz drewna objętego sankcjami istnieje również problem drewna nielegalnie pozyskanego. Według doniesień drewno pozyskane w wyniku niekontrolowanej gospodarki rabunkowej pochodzi z Republiki Środkowoafrykańskiej, Chin, Malezji, Turcji, Ukrainy, Białorusi, Brazylii, Chile i Rosji.
Źródło: Brussel’s Signal