Spis treści
Średnie oprocentowanie lokat poniżej 7 proc.
Z danych opublikowanych przez HREIT wynika, że w lipcu średnie oprocentowanie lokat i rachunków oszczędnościowych wynosiło w Polsce 6,76 proc. Jest to spadek o 0,3 pkt. proc w skali miesiąc do miesiąca. To pierwsze efekty zapowiadanych już obniżek stóp procentowych, ale nie tylko.
Rosnące oprocentowania lokat w bankach obserwowaliśmy nieprzerwanie od września 2021 roku. Od tego czasu wzrosły one od śmiesznych wartości na poziomie ok. 2 proc., do nawet 8 czy 10 proc. pod koniec 2022 roku.
To początek serii obniżek ofert na lokaty bankowe
Wielu ekonomistów sądzi, że już po wakacjach dojdzie do pierwszej obniżki stóp procentowych. Nieoficjalnie mówi się już o obniżkach nawet o 0,75 punktu bazowego pod koniec roku. To oznaczałoby spadek stopy referencyjnej do 6 proc. i realne obniżki oprocentowania lokat oraz obligacji skarbowych.
Szczyt oprocentowania lokat mamy już zdecydowanie za sobą. Banki już od kilku miesięcy zmieniają oferty lokat bankowych na mniej korzystne dla swoich klientów. Dlaczego? Zapowiedzi obniżek stóp procentowych to jedno, ale obecnie w bankach mamy do czynienia z dużą nadpłynnością, która wynika z przyrostu depozytów (środków bieżących, którymi klienci mogą dysponować), i wciąż niskiego udziału przyznawanych kredytów. Banki mają zatem wystarczająco dużo pieniędzy i niewiele wydatków, dlatego nie muszą zabiegać o nowych klientów i mogą pozwolić sobie na obniżki oprocentowania lokat.
Otwierasz lokatę? Sprawdź „gwiazdki”
Banki obecnie oferują lokaty na krótszy okres, nieznacznie obniżają ich oprocentowanie, a przede wszystkim dodają kolejne warunki, aby ograniczyć ilość osób mogących skorzystać z oferty.
Jeszcze od niedawna bank PKO BP kusił klientów 10-procentowymi ofertami depozytów. Ograniczeń i wymagań było wiele – choćby konieczność posiadania aplikacji mobilnej i promocyjne oprocentowanie tylko dla kwot do 50 tys. zł – jednak ostatecznie tak wysoki procent był wart zachodu. Teraz oprocentowanie lokat zaczyna ustawicznie spadać, a wymagania banków rosną. Oczekują one od klientów najczęściej:
- założenia konta osobistego,
- wyrobienia karty,
- przelewu wynagrodzenia,
- aktywnego korzystania z karty lub/i konta.
Bardzo często promocyjne lokaty to oferty jedynie dla nowych klientów, do ściśle określonej kwoty i jedynie na maksymalnie kilka miesięcy. Nierzadko banki wymagają wykonania kilku transakcji BLIK-iem czy wyrażenia zgód marketingowych.
– Są to doskonałe przykłady na to, że należy uważnie sprawdzać regulaminy promocyjnych depozytów. Jak się bowiem okazuje, niejednokrotnie trzeba spełnić kilka wymagań jednocześnie, by uzyskać wysoki procent na naszym rachunku. Jeżeli nie spełnimy któregoś z nich, banki stosują oprocentowanie standardowe, które nierzadko jest znacznie niższe i wynosi np. jedynie 2 proc. w skali roku – mówi Bartosz Turek, analityk HREIT.
Spiesz się z otwarciem lokaty!
Wysokie oprocentowanie lokat (na poziomie maksymalnie 8 proc.), obserwujemy obecnie w mniej popularnych w Polsce bankach. Bank Millenium oferuje lokatę na 7 proc., ale wymaga m.in. polecenia rachunku ROR znajomemu i zgody na kontakty marketingowe.
mBank wymaga wpłaty nowych środków na konto, a w zamian oferuje lokatę na 6,8 proc. dla kwot do 300 tys. zł. Podobnie Santander Consumer Bank i PKO Bank Polski – tutaj wpłata nowych środków na lokatę daje odpowiednio 6,25 proc. i 6 proc. Jedynie Bank BPS ma jeszcze lokatę na 6 proc. bez dodatkowych warunków.
Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?