Społeczny plan klimatyczny wkrótce trafi do konsultacji publicznych

Maciej Badowski
Opracowanie:
Społeczny plan klimatyczny w ciągu najbliższych tygodni trafi do konsultacji publicznych - poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Społeczny plan klimatyczny w ciągu najbliższych tygodni trafi do konsultacji publicznych - poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Tomasz Kawka/ Polska Press
W obliczu zmian klimatycznych i konieczności adaptacji gospodarek do nowych warunków, Polska staje przed szansą skorzystania z nowo utworzonego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosiło, że społeczny plan klimatyczny, mający na celu określenie priorytetów strategicznych inwestowania środków z tego funduszu, wkrótce trafi do konsultacji publicznych.

Transformacja klimatyczna w Polsce

Będzie to mechanizm pozwalający zmierzyć się z wyzwaniem, jakie niesie ze sobą wejście w życie systemu ETS2 – wskazał Jan Szyszko, wiceszef resortu funduszy i polityki regionalnej.

Mimo sceptycznego podejścia do proponowanego modelu systemu, MFiPR podkreśla znaczenie sprawiedliwej transformacji. Plan ten ma być odpowiedzią na obawy związane z obciążaniem najbiedniejszych największymi kosztami transformacji.

Sprawiedliwość społeczna w sercu zielonej transformacji

W kontekście wprowadzenia nowego unijnego systemu handlu emisjami (ETS2), który zakłada opłaty za emisję dwutlenku węgla z budynków i transportu drogowego, Polska ma szansę stać się największym beneficjentem społecznego funduszu klimatycznego. Z budżetem około 50 miliardów złotych, fundusz ten ma za zadanie złagodzić społeczne i ekonomiczne skutki transformacji.

– Jeżeli zielona transformacja ma być procesem, który będzie sukcesem gospodarczym i społecznym, to musi być ona sprawiedliwa oraz bardzo dobrze tłumaczona społeczeństwu. Koszty transformacji muszą być również sprawiedliwie rozłożone. Nie mogą w większym stopniu obciążać ludzi mniej zamożnych – podkreślił Szyszko.

Nowe regulacje i ich wpływ na przyszłość Polski

Od 2027 roku w Unii Europejskiej rozpocznie się nowa era systemu handlu emisjami ETS2, rozszerzonego o sektory transportu i budownictwa. Wprowadzenie maksymalnej stawki za emisję CO2 na poziomie 45 euro za tonę ma na celu ograniczenie emisji dwutlenku węgla ze spalania paliw kopalnych. Ta zmiana wymaga odpowiedniego przygotowania i adaptacji, zarówno na poziomie krajowym, jak i lokalnym.

MFiPR wskazuje, że kluczowym elementem jest przeprowadzenie konsultacji publicznych, które pozwolą na zebranie opinii i uwag od wszystkich zainteresowanych stron. Dzięki temu procesowi możliwe będzie stworzenie planu, który nie tylko odpowiada na wyzwania klimatyczne, ale także zapewnia sprawiedliwość społeczną.

Przed Polską stoi wyzwanie związane z realizacją zielonej transformacji w sposób, który będzie sprawiedliwy dla wszystkich obywateli. Społeczny plan klimatyczny ma za zadanie określić strategię inwestycji środków z funduszu klimatycznego w taki sposób, aby wspierać najbardziej potrzebujących i zapewniać sprawiedliwe rozłożenie kosztów transformacji. Konsultacje publiczne stanowią ważny krok w kierunku osiągnięcia tych celów, a ich wyniki mogą znacząco wpłynąć na przyszłość polityki klimatycznej w Polsce.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu