Stopa bezrobocia we wrześniu nieznacznie spadła. GUS opublikował nowe dane. Ile osób w Polsce nie ma pracy?

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Stopa bezrobocia w Polsce wyniosła we wrześniu 5,1 procent
Stopa bezrobocia w Polsce wyniosła we wrześniu 5,1 procent Łukasz Kaczanowski/Polska Press
Według wyliczeń GUS, stopa bezrobocia w Polsce wyniosła we wrześniu 5,1 proc. To wynik lepszy niż w sierpniu (5,2 proc. po korekcie) oraz najniższy od 1990 roku.

Spis treści

Stopa bezrobocia we wrześniu - nowe dane GUS

Od kilku miesięcy dane Głównego Urzędu Statystycznego obserwowane są ze zwiększoną uwagą, gdyż to właśnie stopa bezrobocia jest cennym wskaźnikiem, który pozwala ocenić sytuację gospodarczą i to jak wpływa na nią trwający kryzys. Pogorszenie się danych będzie mogło świadczyć o zamykaniu firm i redukcji etatów.

Z danych opublikowanych przez GUS wynika, że obecnie żadnych problemów w gospodarce nie ma. We wrześniu stopa bezrobocia spadła do poziomu 5,1 proc. wobec 5,2 w sierpniu po korekcie. Jak podkreślają analitycy, jest to najlepszy wynik od września 1990 roku.

Bezrobocie w Polsce najniższe od 1990 roku

Początkowo wyliczenia dotyczące bezrobocia we wrześniu były jeszcze niższe. Według informacji przekazanych przez minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg, wynosiły 4,8 proc., jednak po korekcie wynik ten nieznacznie wzrósł.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu września br. wyniosła 4,8 proc., a więc pozostała na niezmienionym poziomie. Po raz ostatni mniej bezrobotnych zarejestrowanych było w końcu lipca 1990 - mówiła na początku października Marlena Maląg.

Ile osób w Polsce nie ma pracy?

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych na koniec września bieżącego roku wyniosła 801,7 tys., zatem o 5,2 tys. mniej niż miesiąc wcześniej. Rok temu w tym samym okresie w urzędach odnotowano 934,7 tys. osób bez pracy.

Stopa bezrobocia, publikowana co miesiąc przez GUS, wskazuje stosunek bezrobotnych, zarejestrowanych w urzędach pracy do liczby osób aktywnych zawodowo.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu