Analitycy dość zgodnie oczekiwali 12. z rzędu podwyżki, tym razem o 25 pkt bazowych. Nie brakowało głosów, że ruch będzie nawet bardziej zdecydowany, a stopy wzrosną o 50 pkt. Jednak Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie.
– Władze monetarne pozostałe niewzruszone na wrześniowy wyskok inflacji – skomentował Bartosz Sawicki, analityk cinkciarz.pl. Zdaniem dr Wojciecha Świdra z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, „jest to zaskoczenie w warunkach rozpędzającej się inflacji oraz silnie słabnącego złotego, który jeszcze bardziej nakręca inflacje”.
– Taka pasywna polityka oraz łagodna (gołębia) retoryka, jeszcze bardziej rozkręcają inflację i osłabienie złotego, co również jest inflacjogenne – wskazuje w komentarzu dla nas dr Świder.
Stopy procentowe muszą zostać podniesione
– Byłbym za wnioskiem o podniesienie stóp procentowych o 100 pkt bazowych – powiedział w środowej „Kropce nad i” w TVN24 dr Bogusław Grabowski, były członek Rady Polityki Pieniężnej zapytany o to, jaką decyzję podjąłby w sprawie stóp procentowych.
Ekspert przypomniał, że „Konstytucja RP mówi wprost: celem banku centralnego jest danie gospodarce stabilnego pieniądza, RPP ma to za cel podstawowy i powinna realizować ten cel”. Jego zdaniem „nie ma możliwości sprowadzenia inflacji do 2,5 proc. przy obecnych stopach procentowych”. Jak wyjaśnił, już teraz powinny być one dwucyfrowe.
– W związku z powyższym jesteśmy daleko w podwyżkach stóp procentowych – stwierdził i dodał, że „będą musiały być jeszcze podniesione”. W jego ocenie „stopy procentowe na tym poziomie będziemy mieli na lata”.
Na pytanie, czy decyzja RPP jest lepsza czy gorsza dla kredytobiorców, odpowiedział, że „jest to pytanie, czy lepiej, żeby ci kredytobiorcy płacili wyższą stopę procentową przez 2 lata, czy żeby płacili taką albo jeszcze wyższą przez 10 lat”.
RPP zakończyła agresywny cykl zacieśniania polityki pieniężnej?
– Wiele na to wskazuje, że Rada Polityki Pieniężnej zakończyła agresywny cykl zacieśniania polityki pieniężnej. Choć furtka do wznowienia podwyżek nie została całkowicie zamknięta, to naszym zdaniem sekwencja ruchów, otoczenie gospodarcze i zmiany w komunikacie wyraźnie wskazują, że to koniec – ocenili w swojej analizie eksperci mBanku.
– W tym momencie jesteśmy skłonni sądzić, że RPP zakończyła cykl podwyżek stóp. Trudno nam spekulować, czy przed nami jeszcze jeden, czy dwa ruchy po 25pb. – wskazują. – Tym samym spodziewamy się, że stopy pozostaną bez zmian do 2024 roku – komentują. Jednocześnie dodają, że „RPP mogłaby wznowić cykl podwyżek jedynie w sytuacji dużo lepszej realizacji aktywności gospodarczej”.
Strefa Biznesu: Te firmy będą zatrudniały w najbliższym czasie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?