Strefa Schengen z kontrolami granicznymi. Kolejne kraje uszczelniają granice

Bartłomiej Ciepielewski
Czechy przywróciły kontrole na granicy ze Słowacją
Czechy przywróciły kontrole na granicy ze Słowacją Wojciech Wojtkielewicz / Polska Press
Od niedzieli czescy żołnierze pomagają celnikom i policjantom pilnującym granicy państwowej ze Słowacją. Kontrole zostały przywrócone 29 września w związku z rosnącą falą migrantów. Podobne rozwiązania były już wprowadzane w Niemczech, Danii, Francji, Austrii oraz Szwecji.

Zgodnie z europejskim prawem, kontrole na granicach mogą być przywracane na maksymalnie pół roku w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa wewnętrznego lub porządku publicznego. Zdaniem TSUE okres ten jest wystarczający, by państwo członkowskie wdrożyło środki przeciwdziałające danemu zagrożeniu.

Kontrole na granicach w Czechach

Ostatnio z możliwości tej skorzystały Czechy, wysyłając na granicę ze Słowacją celników oraz policjantów. Na miejscu mają też pomagać żołnierze z wojsk lądowych, których z kolei mają potem zastępować rezerwiści.

To, czego doświadczamy w tym roku, nie ma precedensu. W porównaniu z rokiem poprzednim nielegalna migracja wzrosła o 1200 procent. W ostatnich tygodniach razem z policją wyczerpaliśmy standardowe środki przewidziane przez prawo - mówił wicepremier Czech Vit Rakuszan.

Kontrole rozpoczęły się od 29 września br. i miały potrwać do 8 października. Tamtejszy rząd zadecydował jednak, że zostaną one wydłużone o 20 dni, do 28 października. Niewykluczone, że termin ten zostanie jeszcze zmieniony.

Według danych przekazanych przez czeski resort spraw wewnętrznych od 29 września skontrolowano już 226 tys. osób oraz wykryto około 1700 nielegalnych migrantów. Zatrzymano też 60 przemytników z Gruzji, Mołdawii, Ukrainy, Czech i Syrii.

Austria i Słowacja również uszczelniają granice

W ostatnim czasie decyzję o uszczelnieniu granic podjęła także Austria. Zmiany widać też na Słowacji, gdzie wzrosła liczba wyrywkowych kontroli, przeprowadzanych przez policjantów.

Kontrole na granicach od kilku lat przeprowadzają kraje takie jak Niemcy, Francja, Dania, Szwecja i Norwegia. Decyzja tłumaczona jest zagrożeniem terrorystycznym, a także przestępczością zorganizowaną. Według analizy zleconej przez PE, przywrócenie na dwa lata kontroli granicznych we wszystkich krajach strefy Schengen kosztowałoby europejską gospodarkę ponad 50 miliardów euro oraz wiązałoby się ze spadkiem PKB UE o 0,14 procent.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu