Spis treści
Ceny miedzi na LME w Londynie spadają; napięcia handlowe z USA w tle
Na londyńskiej giełdzie metali LME ceny miedzi odnotowują spadki. Kontrakty na miedź z dostawą za trzy miesiące obniżyły się o 0,69 proc., osiągając poziom 9.356 USD za tonę. Inwestorzy wyrażają obawy związane z możliwością nasilenia się wojny handlowej między USA a innymi krajami.
Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME wzrosła o 58 USD, osiągając wartość 9.460 USD za tonę. To pokazuje, jak dynamicznie zmieniają się ceny na rynku metali w obliczu globalnych napięć handlowych.
Reakcja innych rynków na planowane cła
Spadki na Comex i LME
Na nowojorskiej giełdzie Comex również obserwujemy obniżki. Cena miedzi spadła o 1,61 proc., osiągając wartość 4,5445 USD za funt. W tym tygodniu miedź zmierza ku spadkowi o ponad 2 proc., co jest wynikiem rosnących napięć handlowych.
Perspektywy rynku metali
Analitycy BMI, jednostki Fitch Solutions, w swoim raporcie wskazali, że:
długoterminowa perspektywa pozostaje niedźwiedzia, ponieważ oczekuje się, że cła obciążą rynek, podnosząc wartość dolara amerykańskiego i tworząc przeszkody dla wzrostów na rynku metali.
Gao Yin, analityk w Shuohe Asset Management, dodał:
W najgorszym przypadku cła podsycą obawy o możliwą recesję w USA.
Dalsza część artykułu poniżej:
Ceny na rynku ropy naftowej
Na nowojorskiej giełdzie paliw obserwujemy spadki cen ropy, które mogą zakończyć luty na minusie po raz pierwszy od listopada. Przyczyną tego są niepewności związane z globalnym wzrostem gospodarczym oraz popytem na paliwa, wynikające z zapowiedzi dotyczących taryf celnych przez administrację USA.
Na nowojorskiej giełdzie NYMEX cena baryłki ropy West Texas Intermediate z dostawą na kwiecień obniżyła się o 0,9% i wynosi obecnie 69,71 USD. Podobne tendencje obserwujemy na londyńskiej giełdzie ICE, gdzie cena ropy Brent na kwiecień spadła o 0,96%, osiągając poziom 73,33 USD za baryłkę. Te zmiany są wynikiem rosnących obaw o wpływ taryf celnych na globalny rynek paliw.
Tony Sycamore, analityk rynku z IG, wskazuje, że wiele czynników, takich jak obawy o spowolnienie gospodarcze w USA, taryfy celne, plany OPEC+ dotyczące zwiększenia podaży w kwietniu oraz nadzieje na pokój na Ukrainie, ogranicza apetyt inwestorów na ryzyko, co prowadzi do obniżenia cen ropy.
Jedynym kontrargumentem jest to, że cena już znacznie spadła – dodaje Sycamore.
Ekonomiści z jednostki badawczej BMI agencji Fitch zauważają, że uczestnicy rynku mają trudności z oceną wpływu licznych decyzji dotyczących polityki energetycznej, które zostały ogłoszone przez administrację Trumpa w tym miesiącu. Chris Weston, szef badań w Pepperstone, podkreśla, że „cła znów są na celowniku” i rynek musi ponownie rozważyć swoją reakcję na te informacje. Te zawirowania na rynku mogą mieć długofalowy wpływ na ceny ropy naftowe.
Źródło: PAP
