Spis treści
Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Stowarzyszenie Dystrybutorów i Części Motoryzacyjnych, w ciągu ostatnich pięciu lat w Unii Europejskiej przybyło jedynie 55 tysięcy nowych miejsc pracy w sektorze produkcji części motoryzacyjnych. Tymczasem zlikwidowano ich ponad dwa razy więcej, około 118 tysięcy. Od 2023 roku tempo tych redukcji zaczęło rosnąć, co potwierdza raport „MotoBarometr”.
Raport przygotowany przez firmę Exact x Forestall (wcześniej Exact Systems) wskazuje, że jeszcze w 2022 roku w siedmiu z jedenastu badanych krajów ponad połowa przedstawicieli zakładów motoryzacyjnych przewidywała wzrost zatrudnienia. Rok później optymizm ten dotyczył już tylko pięciu krajów, a obecnie nie ma ani jednego państwa, gdzie prognozowany byłby wzrost zatrudnienia.
32 proc. zapytanych firm planuje redukcję zatrudnienia. Rok wcześniej - tylko 4 proc. respondentów
W Polsce jedynie 21 proc. respondentów spodziewa się wzrostu zatrudnienia, co jest drugim najniższym wynikiem wśród badanych państw, równym z Czechami i Węgrami. Jest to także najniższy wynik od początku prowadzenia tego badania w 2016 roku.
W 2024 roku pesymizm w Polsce wzrósł ośmiokrotnie w porównaniu do roku poprzedniego, ponieważ aż 32 proc. przedstawicieli sektora motoryzacyjnego planuje redukcję zatrudnienia w kolejnym roku. Dla porównania rok wcześniej taką odpowiedź podało tylko 4 proc. respondentów. Natomiast njwiększa grupa, bo 44 proc. badanych, nie przewiduje żadnych zmian personalnych.
Raport podkreśla również rosnącą automatyzację w firmach motoryzacyjnych. W Polsce 73 proc. respondentów potwierdziło wdrożenie rozwiązań opartych na automatyzacji lub robotyzacji produkcji. Podobne odpowiedzi uzyskano w pozostałych dziesięciu badanych krajach.
Automatyzacja produkcji ma wpływ na plany dotyczące zwolnień
Automatyzacja może prowadzić do zmniejszenia zatrudnienia, co potwierdzają przedstawiciele fabryk. W Polsce 83 proc. zapytanych przedsiębiorców odpowiedziało „zdecydowanie tak” lub „raczej tak” na pytanie o wpływ automatyzacji na zatrudnienie. Tylko 13 proc. przedstawicieli zakładów produkcyjnych w kraju nie dostrzega realnego wpływu automatyzacji na liczbę pracowników.
Badanie „MotoBarometr 2024. Nastroje w automotive w Europie” zostało przeprowadzone przez firmę Exact x Forestall (wcześniej Exact Systems). Wzięli w nim udział przedstawiciele firm z sektora motoryzacyjnego, w tym producenci samochodów oraz dostawcy części i komponentów. Próba badawcza obejmowała 1001 respondentów z 11 krajów: Polska, Belgia, Czechy, Francja, Hiszpania, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Turcja, Węgry. Badanie zrealizowano metodą telefonicznych wywiadów (CATI), ankiet online oraz indywidualnych ankiet w okresie od czerwca do lipca 2024 roku.
