Spis treści
Minister aktywów państwowych Jacek Sasin potwierdził, że tarcza antyinflacyjna nie zostanie przedłużona na obecnych warunkach. Zdaniem Komisji Europejskiej obniżone stawki VAT na prąd, gaz, nawozy czy paliwa naruszają unijne przepisy, przez co nie mogą być stosowane od 2023 roku. W oświadczeniu podkreślono, że kryzys energetyczny wywołany przez Rosję nie uprawnia państw członkowskich do pomijania międzynarodowych regulacji.
- Będziemy musieli niestety ten VAT przywrócić, nie tylko w tym zakresie (energii elektrycznej - przyp. PAP), ale w obszarze pozostałych surowców energetycznych, również nawozów. Jedynym odstępstwem, które udało się nam uzyskać – tu walczyliśmy do samego końca – jest możliwość utrzymania zerowego VAT-u na żywność. To, że żywność będzie tańsza, to jest zasługa również naszego rządu, który taką odważną decyzję podjął, a potem wywalczył w Komisji Europejskiej zgodę na to. Natomiast w przypadku surowców energetycznych i również energii elektrycznej takiej zgody uzyskać się nie udało - przekazał wicepremier w rozmowie z Jedynką.
.
Do końca 2022 roku utrzymane zostaną następujące stawki VAT:
- 0 proc. na gaz ziemny (wcześniej 23 proc.),
- 0 proc. na podstawowe artykuły spożywcze (wcześniej 5 proc.),
- 0 proc. na nawozy oraz środki wspomagające produkcję rolną (wcześniej 8 proc.)
- 5 proc. na ciepło systemowe (wcześniej 23 proc.),
- 5 proc. na prąd (wcześniej 23 proc.),
- 8 proc. na paliwa silnikowe (wcześniej 23 proc.).
Do unijnego minimum została także zmniejszona akcyza na niektóre paliwa silnikowe, energię elektryczną, a także lekki olej opałowy.
Tarcza antyinflacyjna - co się zmieni w 2023 roku
Premier Mateusz Morawiecki niedawno zapewnił, że tarcza antyinflacyjna, mimo decyzji KE, zostanie utrzymana. Zmienią się natomiast mechanizmy zastosowane w rządowym programie.
- Z tarczy antyinflacyjnej nie rezygnujemy. Jednak nie mamy zgody ze strony KE i pojawiają się groźby, że będą nakładane nowe kary, jeżeli nie wycofamy się z dotychczasowych działań osłonowych - obniżek stawek podatku VAT. Chcemy zastąpić je innym mechanizmem obrony przed inflacją - przekazał premier.