Tauron stawia na zieloną energię i rozbudowę sieci dystrybucyjnej

Maciej Badowski
Opracowanie:
Tauron planuje również wydzielenie aktywów węglowych, co zwiększyłoby zdolności inwestycyjne firmy i umożliwiło skupienie się na zielonych technologiach.
Tauron planuje również wydzielenie aktywów węglowych, co zwiększyłoby zdolności inwestycyjne firmy i umożliwiło skupienie się na zielonych technologiach. Tauron/ materiały prasowe
W obliczu rosnących wyzwań klimatycznych i transformacji energetycznej, kluczowe staje się inwestowanie w zieloną energię oraz rozwój infrastruktury dystrybucyjnej. Prezes Tauronu, Grzegorz Lot, podkreśla, że bez silnej, elastycznej, bezpiecznej i stosunkowo taniej sieci dystrybucyjnej oraz zielonej energii, rozwój przemysłu w Polsce i Europie stoi pod znakiem zapytania. Spółka planuje także wydzielenie aktywów węglowych, co miałoby zwiększyć zdolności inwestycyjne firmy.

Transformacja energetyczna - kierunek zielona energia

– W Europie, w Polsce nie będzie rozwoju przemysłu, jak nie będzie silnej, elastycznej, bezpiecznej i stosunkowo taniej sieci dystrybucyjnej i zielonej energii – powiedział Grzegorz Lot, prezes Tauronu, w sesji „Przywództwo na rzecz klimatu”, otwierającej konferencję PRECOP w Katowicach, akcentując znaczenie tych dwóch elementów dla przyszłości przemysłu i energetyki.

Tauron, jako jeden z liderów na polskim rynku energetycznym, intensywnie inwestuje w odnawialne źródła energii (OZE). Prezes Lot przypomniał o niedawnej transakcji zakupu spółki celowej z prawami do budowy farmy wiatrowej o mocy 190 MW, co jest największą inwestycją w historii koncernu.

– To pokazuje, jak bardzo jesteśmy zdeterminowani (...), żeby w 2050 r. 100 proc. energii zużywane przez naszych klientów i klientki, gospodarstwa domowej, firmy, miało kolor zielony – podkreślił Lot.

Rozbudowa sieci dystrybucyjnej i zrównoważony rozwój

Dla Tauronu rozbudowa sieci dystrybucyjnej to nie tylko sposób na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, ale również na przyciągnięcie nowych klientów.

W związku z tym cała przygoda, którą teraz planujemy i realizujemy, to jest: zazielenić całe 27 terawatogodzin energii, którą mamy, zwiększyć ten wolumen, bo konkurujemy na rynku o nowych klientów, rozbudować sieć dystrybucyjną do takiego poziomu, żeby zachęcić - nie tylko zapewnić bezpieczną dostawę energii – ale również przygotować obszar, na którym pracujemy do tego, żeby nowi klienci przyszli do nas – wyjaśnia Lot.

Tauron jest świadomy, że bez przejścia na zieloną energię i bez rozbudowy infrastruktury dystrybucyjnej, firma nie będzie w stanie sprostać oczekiwaniom rynku. – Nie mamy wyjścia (wobec dążenia do neutralności klimatycznej – PAP). Gospodarstwa domowe chcą, bo bez tego świata nie uratujemy. Firmy, żeby konkurować na rynkach europejskich, na rynkach światowych, muszą mieć zieloną energię, spełniać kryteria ESG – dodał.

Wyzwania i perspektywy przyszłości

Przed Tauronem stoi nie tylko wyzwanie związane z transformacją energetyczną, ale również z koniecznością dostosowania się do szybko zmieniających się warunków rynkowych i regulacyjnych. Prezes firmy zwraca uwagę, że biznes energetyczny potrzebuje prostej i zrozumiałej unijnej polityki przemysłowej, która ułatwiłaby planowanie długoterminowe i szybkie reagowanie na zmiany.

Tauron planuje również wydzielenie aktywów węglowych, co zwiększyłoby zdolności inwestycyjne firmy i umożliwiło skupienie się na zielonych technologiach. – Jeżeli wydzielimy, będziemy mieli dużo większe zdolności inwestycyjne. (...) Jeżeli nie będzie to wydzielone, będziemy transformowali, przekształcali te źródła przez najbliższych 5-10 lat. Natomiast to nie zastopuje zazielenia naszych aktywów produkcyjnych i klienckich – zadeklarował Grzegorz Lot.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu