42 proc. firm nie zamierza zmieniać liczby zatrudnionych w IV kwartale 2024 roku. Natomiast 35 proc. przedsiębiorstw planuje rekrutacje nowych pracowników. Jednocześnie 19 proc. firm przewiduje zwolnienia, a 4 proc. jeszcze nie podjęło decyzji dotyczących przyszłych działań kadrowych - dowiadujemy się z z Barometru ManpowerGroup.
– Gospodarka Polski znajduje się dobrej sytuacji, co odzwierciedlają plany pracodawców na IV kwartał 2024 roku – tłumaczy w rozmowie z portalem strefabiznesu.pl Piotr Skierkowski z ManpowerGroup. – Większość branż planuje zatrudniać, są także dwie branże z prognozą negatywną, jest to energetyka oraz usługi komunalne, a także szeroko rozumiane usługi telekomunikacyjne – dodaje. – Pozostałe sektory mają dodatnią prognozę, z czego część ma prognozę dwucyfrową z transportem i logistyką na czele – wskazuje.
Skierkowski podkreśla, że branża transportu i logistyki jest „papierkiem lakmusowym sytuacji gospodarczej”. – Ta prognoza napawa optymizmem – mówi. Jednocześnie przyznaje, że te negatywne prognozy są dość zaskakujące na pierwszy rzut oka, ale po głębszych analizach okazuje się, że wpływ na to mają wyniki z poprzednich kwartałów. Jak tłumaczy, wcześniej te prognozy były bardzo pozytywne, a także są to branże, które polegają na legislacji, ponieważ w wielu przypadkach są regulowane ustawowo, a po drugie, opierają się na dużych środkach przeznaczonych na inwestycje. – Tu mówimy o Krajowym Palnie Odbudowy, a wiemy, że część środków z KPO została już uruchomiona. Prawdopodobnie wcześniejsze prognozy pracodawców zostały w pewien sposób opóźnione – przyznaje. – Będziemy obserwowali kolejne wyniki w kolejnych kwartałach, czy ten optymizm w tych dwóch branżach wróci – dodaje.
– Ogólnie sytuacja na rynku pracy jest bardzo pozytywna ze strony pracownika – zauważa i dodaje, że ze strony pracodawcy rosnące koszty stanowią coraz większe wyzwanie, a do tego dochodzi niedobór pracowników.
Firmy z tych branż będą zatrudniać
Najbardziej optymistyczne prognozy dotyczące zwiększenia zatrudnienia płyną z sektorów takich jak transport, logistyka i motoryzacja (28 proc.) oraz IT (27 proc.). Pracodawcy z branży dóbr i usług konsumpcyjnych (25 proc.) oraz przemysłu i surowców (23 proc.) również wykazują chęć zatrudnienia nowych pracowników. Optymistyczne prognozy rekrutacyjne dotyczą także firm z obszaru nauk przyrodniczych i opieki zdrowotnej (16 proc.) oraz finansów i nieruchomości (12 proc.).
Te sektory mogą zwalniać pracowników
Jednak nie wszystkie sektory są tak optymistyczne. Firmy związane z energetyką i usługami komunalnymi (24 proc.) oraz usługami komunikacyjnymi (31 proc.) przewidują możliwość cięć kadrowych.
W raporcie wskazano, że od października do grudnia najwięcej nowych pracowników planują zatrudnić średniej wielkości firmy, które zatrudniają od 50 do 249 pracowników (28 proc.), oraz te mające od 250 do 999 pracowników (23 proc.). Optymizm rekrutacyjny na podobnym poziomie wykazują również małe firmy zatrudniające do 10 osób (14 proc.) oraz te z zespołami liczącymi od 1 tys. do 4 tys. 999 pracowników (12 proc.).
Nieco mniej nowych pracowników planują zatrudnić firmy z zespołami mieszczącymi się w przedziale 10-49 pracowników (10 proc.). Najmniej nowych rekrutacji przewidują przedsiębiorstwa zatrudniające ponad 5 tys. pracowników (2 proc.).
W jakich regionach zaplanowano najwięcej rekrutacji?
Skierowski chwali, że regionalnie, praktycznie cała Polska ma pozytywną prognozę. – To oczywiście różnie się rozkłada. Bardzo pozytywna prognoza zatrudnienia netto występuje w północno- zachodniej, północnej oraz centralnej części kraju – wymienia.
Z drugiej strony najniższa prognoza występuje w województwie śląskim, co zdaniem naszego rozmówcy wynika z miksu biznesu. – Mamy sporo biznesu związanego z energetyką, w tym też kopalnie, gdzie plany zatrudnienia są trochę ostrożniejsze, natomiast musimy podkreślić, że ta prognoza w dalszym ciągu jest dodatnia we wszystkich regionach – tłumaczy.
Największą chęć zatrudnienia nowych pracowników deklarują firmy zlokalizowane na północnym zachodzie Polski (23 proc.). Podobne plany mają przedsiębiorstwa z centrum (18 proc.), północy (18 proc.) oraz południowego zachodu Polski (18 proc.). Nieco mniejsze, lecz nadal optymistyczne prognozy dotyczą pracodawców ze wschodu (12 proc.), a najmniejsze z południa kraju (7 proc.).
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 1-31 lipca 2024 roku na grupie ponad 40 tys. pracodawców reprezentujących 42 rynki na całym świecie.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
Źródło:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?