
Prowadzenie firmy zawsze niesie ze sobą ryzyko porażki. Obecne czasy pokazują, że sytuacja makroekonomiczna ma ogromny wpływ na powodzenie przedsięwzięcia. Na szczęście urzędy pracy oferują pomoc przedsiębiorcom i organizacjom pozarządowym.
Zobacz, jakie wsparcie możesz uzyskać z PUP.

1. Niskooprocentowana pożyczka
Mikroprzedsiębiorca (w tym osoba samozatrudniona), który prowadził działalność gospodarczą przed dniem 1 kwietnia 2020 r., może ubiegać się o niskooprocentowaną pożyczkę z powiatowego urzędu pracy (PUP).
Taką możliwość dają przepisy tarczy 3.0.
Wsparcie jest przeznaczona dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz dla podmiotów zatrudniających nie więcej niż 9 pracowników (mikrofirm).

Wysokość pożyczki
Urząd pracy może przyznać pożyczkę do 5000 zł. Pochodzące z niej środki powinny zostać przeznaczone na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.
Przed wybuchem pandemii urzędy pracy oferowały także dotacje na założenie własnej firmy, ale nabór wniosków o tego typu pomoc został wstrzymany.
- Jedyną pożyczką, jaką przyznaje urząd pracy, jest niskooprocentowana pożyczka dla mikroprzedsiębiorców w ramach tarczy antykryzysowej – mówi Jolanta Tulkis.

Jak złożyć wniosek?
Wniosek o pożyczkę wraz z wymaganymi załącznikami można złożyć za pomocą formularza elektronicznego na portalu Praca.gov.pl, przez elektroniczną skrzynkę podawczą lub w postaci papierowej – w urzędzie lub korespondencyjnie.
Wniosek należy dostarczyć do urzędu pracy właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.
Dokumentacja złożona w urzędzie powinna zawierać: wniosek, umowę i załącznik. Prawidłowo wypełniony wniosek musi zostać poświadczony podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym.