Tempo rozwoju energetyki wiatrowej w Europie zwalnia w 2024 roku

Eryk Kołodziejek
Radosław Konczyński
Według danych WindEurope, w 2024 roku w Europie zainstalowano 16,4 GW nowych mocy wiatrowych, co stanowi spadek w porównaniu do 18,3 GW w roku poprzednim. Polska zajęła ósme miejsce w Unii Europejskiej pod względem nowych instalacji wiatrowych.

Spis treści

Nowe moce wiatrowe w Europie

W 2024 roku w krajach Unii Europejskiej zainstalowano 12,9 GW nowych mocy wiatrowych, a pozostałe 3,5 GW pochodziły z Wielkiej Brytanii, Norwegii i Turcji, które również uwzględniono w statystykach. Zdecydowana większość, bo aż 84% nowych mocy, została zainstalowana na lądzie. W samej UE ten wskaźnik wyniósł 89%, co przekłada się na 11,5 GW.

Najwięcej nowych mocy wiatrowych zainstalowano w Niemczech (4 GW), następnie w Wielkiej Brytanii (1,9 GW) i we Francji (1,7 GW). Polska, z wynikiem 0,8 GW, uplasowała się na ósmym miejscu w Unii Europejskiej.

Finansowanie przyszłych inwestycji

W 2024 roku WindEurope poinformowało o sfinalizowaniu finansowania przyszłych projektów farm wiatrowych na kwotę 33 miliardów euro. Te inwestycje mają zaowocować niemal 20 GW nowych mocy w ciągu kilku kolejnych lat. Organizacja przewiduje, że do 2030 roku w Unii Europejskiej będzie działać 351 GW mocy wiatrowych. Aby osiągnąć unijny cel 42,5% energii z odnawialnych źródeł, potrzebne będzie jednak 425 GW, jak szacuje WindEurope.

Udział energii wiatrowej w zużyciu energii

W minionym roku energia wiatrowa pokryła 20% zużycia energii elektrycznej w Europie. Największy udział, wynoszący 56%, zanotowano w Danii. Ponad 30% energii elektrycznej z wiatru pochodziło z Irlandii, Szwecji, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Udział między 20 a 30% odnotowano w Niderlandach, Portugalii, na Litwie, w Hiszpanii, Finlandii i Grecji. W Polsce wskaźnik ten wyniósł 14%.

Wyzwania i perspektywy rozwoju

Giles Dickson, szef WindEurope, zauważył, że sektor energetyki wiatrowej w Europie rozwija się, ale w tempie dwukrotnie wolniejszym niż powinien.

Rozwój spowalniają uciążliwe procedury administracyjne, powolna rozbudowa sieci oraz niewystarczający stopień elektryfikacji gospodarek - stwierdził Dickson.

Podkreślił również, że Niemcy, dzięki uproszczeniu procedur, obecnie wydają zezwolenia na siedem razy więcej mocy niż pięć lat temu.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu