Rosnąca popularność urlopów rodzicielskich wśród ojców
W pierwszej połowie 2024 roku liczba ojców, którzy zdecydowali się na skorzystanie z urlopu rodzicielskiego, znacząco wzrosła, osiągając poziom porównywalny z całym rokiem 2023. Jak podaje ZUS, w okresie od stycznia do lipca 2024 roku, urlop rodzicielski wykorzystało 22 tys. ojców, co stanowi znaczący wzrost w porównaniu do 19 000 ojców korzystających z tego świadczenia w całym roku 2023.
To zgodne z naszymi przewidywaniami i spodziewamy się dalszego wzrostu – komentuje Fundacja Share the Care.
Zmiana ta jest efektem wprowadzenia w Polsce dyrektywy work-life balance, która przewiduje nowe świadczenia dla ojców. Jak wskazuje Mariusz Jedynak, członek zarządu ZUS, to oznacza, że „z nowych świadczeń, nadanych ojcom poprzez wdrożenie w Polsce dyrektywy work-life balance skorzystało już prawie 15 proc. rodziców”.
Korzyści z równego podziału obowiązków opiekuńczych
Karolina Andrian, prezeska Fundacji Share the Care, podkreśla, że wprowadzenie dedykowanych urlopów rodzicielskich dla ojców, które są nieprzenaszalne na matki, zwiększa ich wykorzystanie i sprzyja równomiernemu podziałowi obowiązków opiekuńczych w rodzinie.
– Cieszymy się, że liczba par dzielących się urlopem rodzicielskim rośnie, bo podział urlopu to pierwszy krok do partnerskiego modelu rodziny, który jest preferowany przez większość Polaków – dodaje Andrian.
Z raportu „PARTNERSTWO w domu, w pracy, w społeczeństwie” wynika, że współdzielenie opieki nad dzieckiem nie tylko umożliwia matkom rozwój zawodowy i może wpłynąć na zmniejszenie tzw. kary za macierzyństwo, ale również sprzyja bardziej sprawiedliwemu podziałowi obowiązków domowych, co potwierdza 73 proc. respondentów.
Mimo pozytywnych zmian, wciąż istnieją wyzwania związane z pełnym wykorzystaniem przysługującego urlopu rodzicielskiego przez ojców. Średnia liczba dni wykorzystywana przez mężczyzn wynosi 44,7, co jest wartością niższą niż maksymalny możliwy okres urlopu. Mariusz Jedynak z ZUS wskazuje na potrzebę działań wspierających rodziców. – Zależy nam, aby nowe świadczenia rzeczywiście służyły rodzicom i pozwalały im realizować model rodziny zgodny z ich oczekiwaniami – wyjaśnia.
Dodatkowo Karolina Andrian zwraca uwagę na rosnące zainteresowanie firm tematem równości rodzicielskiej, co może przyczynić się do dalszego wzrostu popularności urlopów rodzicielskich wśród ojców. – Na razie na takie rozwiązania w Polsce zdecydowały się głównie duże korporacje z kapitałem zagranicznym – dodaje.
Bariera finansowa nadal pozostaje główną przyczyną niekorzystania z urlopu rodzicielskiego, co wskazuje na potrzebę dalszych działań zmierzających do wsparcia rodziców w równomiernym dzieleniu się obowiązkami opiekuńczymi.
źródło: PAP
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
