Trwają kontrole mięsa w sklepach i na targowiskach. Co jeśli zjemy takie od zwierzęcia z ASF?

Agata Wodzień-Nowak
Trwają kontrole mięsa m.in. na targowiskach.
Trwają kontrole mięsa m.in. na targowiskach. Fot. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy
Mamy już więcej ognisk afrykańskiego pomoru świń niż w całym poprzednim roku. Pierwsze takie przypadki pojawiły się w województwie kujawsko-pomorskim. Najnowsze stwierdzenia chorych świń pochodzą z Wielkopolski i Zachodniopomorskiego. Choroba jest bardzo niebezpieczna dla zwierząt, a co z ludźmi? Inspektorzy ruszyli m.in. do sklepów i na targowiska.

Spis treści

Kontrole w sklepach i na targowiskach z powodu ASF

- Trwa wzmożony nadzór nad punktami prowadzącymi sprzedaż mięsa oraz odpadami gastronomicznymi - podaje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy.

Dodaje, że Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy ściśle współpracuje z Kujawsko-Pomorskim Wojewódzkim Lekarzem Weterynarii w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terenie regionu.

Województwo kujawsko-pomorskie bardzo długo pozostawało wolne od ASF, niestety w sierpniu wirus przedarł się i tu. Zarówno Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jak i Główny Lekarz Weterynarii oraz szereg instytucji rolniczych przypominają, że kluczowa jest bioasekuracja.

Trwają kontrole mięsa m.in. na targowiskach
Trwają kontrole mięsa m.in. na targowiskach Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy

Na czym polegają kontrole, o których wspomina sanepid? Czy klienci mają powody do obaw? Co w sytuacji, jeśli zjemy mięso od zwierzęcia z ASF?

Pracownicy Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych przeprowadzają wzmożone kontrole sanitarne:

  • w zakładach żywienia zbiorowego,
  • na targowiskach - w celu weryfikacji źródeł pozyskiwania mięsa wieprzowego, dziczyzny (mięsa z dzika) i produktów z nich otrzymanych.

W 2023 ASF stwierdzono w 30 gospodarstwach. Według stanu z 21 sierpnia 2024. takich ognisk w całej Polsce jest już 40.

Co kontrolerzy sprawdzają w sklepach mięsnych i na targu?

W trakcie przeprowadzania kontroli sanitarnych zwracamy szczególną uwagę na:

  • sposób gospodarowania odpadami, z uwzględnieniem umów przedsiębiorców z firmami odbierającymi odpady oraz realność częstotliwości odbierania odpadów,
  • stan sanitarno-techniczny, w tym zabezpieczenia przed dostępem zwierząt do miejsc gromadzenia nieczystości stałych (hotele, motele, itp., parkingi, stacje paliw).

Afrykański pomór świń (African swine fever - ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików, którą wywołuje wirus afrykańskiego pomoru świń (ASFV).

Czy ASF jest groźny dla ludzi?

- Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia - zapewnia Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy.

- Mimo to, konsumenci mięsa wieprzowego, dziczyzny oraz przetworów z nich wyprodukowanych powinni zwracać uwagę, aby nie dokonywać zakupów tych produktów z niesprawdzonych źródeł, np. nielegalna sprzedaż na targowiskach (ze względu na ryzyko zanieczyszczenia innymi patogenami).

Trwają kontrole mięsa m.in. na targowiskach
Trwają kontrole mięsa m.in. na targowiskach Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy

Sanepid wyjaśnia również: Zgodnie z przepisami prawa żywnościowego produkcja i sprzedaż mięsa i wyrobów mięsnych musi odbywać się pod nadzorem właściwych organów tj. Inspekcji Weterynaryjnej i/lub Państwowej Inspekcji Sanitarnej, a prowadzący sprzedaż ma obowiązek udzielenia informacji konsumentowi dotyczących producenta, składu produktu czy składników alergennych.

Afrykański pomór świń jest obecny w Polsce od 2014 roku. Wirus atakuje zarówno zwierzęta gospodarskie (świnie), jak i dziki. To te drugie uważa się za główny nośnik wirusa, dlatego w minionych latach znacznie redukowano pogłowie dzików. Tylko w tym roku ASF stwierdzono w gospodarstwach, które łącznie utrzymywały ponad 16 tys. świń.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu