Tych pracowników przyjmą od ręki. Oto szczegółowa lista

Agnieszka Kamińska
Wśród wielkich grup zawodów najczęściej poszukiwani byli specjaliści (88,8 tys.) oraz robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy (87,9 tys.) - informuje GUS w najnowszym raporcie
Wśród wielkich grup zawodów najczęściej poszukiwani byli specjaliści (88,8 tys.) oraz robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy (87,9 tys.) - informuje GUS w najnowszym raporcie 123 rf
Oferty dla robotników przemysłowych, rzemieślników oraz specjalistów stanowią 43,2 proc. planowanych przyjęć pracowników do końca 2024 r. Wśród tzw. średnich grup zawodowych najwięcej propozycji zatrudnienia dotyczy pracowników sprzedaży w sklepach - dowiadujemy się z najnowszego badania GUS.

Spis treści

Przedsiębiorcy w pierwszym kwartale tego roku szukali 411,4 tys. pracowników. W kolejnych kwartałach zamierzają przyjąć do pracy 525,5 tys. pracowników. Z kolei zwolnienia, według planów, mogą objąć 129,9 tys. pracowników – dowiadujemy się z najnowszego badania GUS.

Oto najbardziej poszukiwani pracownicy na rynku pracy

„W 2024 r. liczba poszukiwanych pracowników (w pierwszym kwartale) i planowanych przyjęć (od 1 kwietnia do końca roku) zmniejszyła się w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 r. odpowiednio o 3,0 p. proc i 12,2 p. proc. Natomiast liczba planowanych zwolnień pracowników (od 1 kwietnia do końca roku) jest większa o 9,9 p. proc.” – czytamy w raporcie GUS.

Analitycy wskazują, że najczęściej poszukiwaną grupą pracowników byli specjaliści (21,6 proc.) – z czego 32,6 proc. stanowiły oferty pracy dla specjalistów do spraw ekonomicznych i zarządzania. Z kolei propozycje zatrudnienia dla specjalistów ds. zdrowia stanowiły 20,3 proc. ofert. Niewiele mniej ofert dotyczyło drugiej dużej grupy pracowników – robotników przemysłowych i rzemieślników (21,4 proc.).

screen raportu GUS
screen raportu GUS mat. GUS

„Wśród wielkich grup zawodów najczęściej poszukiwani byli specjaliści (88,8 tys.) oraz robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy (87,9 tys.). Największy udział wśród wszystkich poszukiwanych specjalistów (prawie 1/5) był w sekcji opieka zdrowotna i pomoc społeczna” – czytamy w raporcie GUS.

Na trzecim miejscu wśród najczęściej poszukiwanych pracowników znaleźli się operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń – w tej grupie najczęściej poszukiwano kierowców (57,2 proc. ofert). Kolejną dużą grupą pracowników, do których najczęściej adresowane są ofert pracy, są pracownicy usług i sprzedawcy – 12,3 proc. ofert. Z czego aż 52,1 proc. dotyczyło propozycji zatrudnienia sprzedawców. Wśród „pracowników wykonujących proste prace” – pracodawcy najczęściej szukali robotników w górnictwie, przemyśle, budownictwie i transporcie – 48,7 proc. ofert.

„Bardziej szczegółowy poziom klasyfikacji zawodów i specjalności, tj. średnich grup zawodów pozwala wskazać, że w pierwszym kwartale 2024 r. istniało największe zainteresowanie robotnikami budowlanymi robót stanu surowego i pokrewnymi. Stanowili oni 5,1 proc. wszystkich poszukiwanych pracowników. Kierowcy ciężarówek i autobusów oraz pracownicy sprzedaży w sklepach stanowili po 4,7 proc. poszukiwanych pracowników w średnich grupach zawodów” – informują autorzy badania.

GUS podał też, że według najbardziej szczegółowej klasyfikacji największy popyt dotyczył
następujących pracowników:

  • magazynierów;
  • sprzedawców;
  • kierowców ciągnika siodłowego;
  • robotników budowlanych;
  • kierowców samochodu ciężarowego;
  • pakowaczy ręcznych;
  • kucharzy.

Liczba planowanych przyjęć do pracy spadła

Kolejną wielką grupą wśród najczęściej poszukiwanych zawodów byli robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy, w tym głównie robotnicy budowlani i pokrewni (z wyłączeniem elektryków).

Analitycy przyjrzeli się też planom rekrutacyjnym przedsiębiorców. Od 1 kwietnia do końca 2024 r. badania pracodawcy wskazali zamiar przyjęcia do pracy 525,5 tys. pracowników i było to o 12,2 p. proc. mniej niż w analogicznym okresie w 2021 r. Oferty dla robotników przemysłowych, rzemieślników oraz specjalistów stanowią 43,2 proc. planowanych przyjęć pracowników do końca 2024 r. Wśród tzw. średnich grup zawodowych najwięcej propozycji zatrudnienia dotyczy pracowników sprzedaży w sklepach.

Co ze zwolnieniami? r. GUS podał, że liczba planowanych zwolnień jest 4-krotnie mniejsza niż planowanych przyjęć. Biorąc pod uwagę wielkie grupy zawodów 20,1 proc. wszystkich planowanych zwolnień odnosiło się do zatrudnionych w grupie zawodów „specjaliści”.

screen raportu GUS
screen raportu GUS mat. GUS

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu