Przeciętne wynagrodzenie Polaków w przedsiębiorstwach w marcu 2022 – tyle zarabiamy
Główny Urząd Statystyczny podał, że w marcu 2022 roku przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach wyniosło 6665,64 zł brutto.
Kwota dotyczy osób zatrudnionych w firmach zatrudniających minimum 10 osób i nie dotyczy niektórych grup zawodowych np. nauczycieli lub pracowników socjalnych.
Przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach dotyczy podmiotów, w których prowadzona jest działalność gospodarcza zaklasyfikowana do wybranych rodzajów działalności PKD. Firmy, które wzięto pod uwagę w badaniach, musiały zatrudniać więcej niż 9 osób. W związku z tym, badanie nie obejmuje, m.in. administracji publicznej, edukacji, opieki zdrowotnej i pomocy społecznej – czytamy w raporcie GUS
Przeciętne wynagrodzenie – w tych sektorach odnotowano najwyższy wzrost w ciągu miesiąca
Najwyższy wzrost wynagrodzeń względem poprzedniego miesiąca odnotowano w sektorach:
- Obsługa rynku nieruchomości – o 13,1 proc.
- Informacja i komunikacja – o 11,3 proc.
W marcu 2022 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się w stosunku do lutego 2022 r. o 7,2 proc. Wzrost ten jest spowodowany m.in.:
- wypłatami premii uznaniowych, jubileuszowych, świątecznych i kwartalnych,
- wypłatami nagród rocznych,
- podwyższeniem wynagrodzeń, w tym także związanych z pakietem mobilności,
- rozliczeniami nadgodzin,
- wypłatami odpraw emerytalnych, które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń.
Wzrost wynagrodzeń przyśpieszył marcu z 11,7 proc. do 12,4 proc. Dynamika płac jest zbliżona do inflacji. – komentuje na Twitterze Polski Instytut Ekonomiczny, a w osobnym poście prognozuje zmiany w kolejnych miesiącach:
Przeciętne zatrudnienie – trend wzrostowy trwa od początku roku
Przeciętne zatrudnienie to średnia wielkość zatrudnienia obliczona dla badanego okresu (np. miesiąca, kwartału, roku) na podstawie ewidencyjnego stanu zatrudnienia. Przeciętne zatrudnienie w badanym okresie uwzględnia pracowników pełnozatrudnionych oraz niepełnozatrudnionych w przeliczeniu na pełne etaty. – stat.gov.pl
Od początku 2022 roku widoczny jest wzrost przeciętnego zatrudnienia względem poprzedniego miesiąca, przy czym w marcu 2022 r. w porównaniu do lutego 2022 r. przeciętne zatrudnienie zwiększyło się o ok. 10 tys. etatów.
Jak podkreśla GUS, zwiększenie przeciętnego zatrudnienia w marcu 2022 r. to efekt m.in. przyjęć w jednostkach, w tym także zatrudniania pracowników sezonowych oraz powrotu osób z urlopów bezpłatnych.
