Umowa o dzieło – wszystko co musisz o niej wiedzieć. Jak obliczyć podatek i składki ZUS od umowy? Wzór umowy o dzieło [9.03.2020 r.]

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Umowa o dzieło daje dużą elastyczność pracownikowi. Osoba zatrudniona w oparciu o umowę o dzieło ma swobodę wyboru metod wykonania zleconego dzieła.
Umowa o dzieło daje dużą elastyczność pracownikowi. Osoba zatrudniona w oparciu o umowę o dzieło ma swobodę wyboru metod wykonania zleconego dzieła. Andreas Breitling/pixabay.com
Umowa o dzieło należy do jednej z najpopularniejszych umów cywilnoprawnych. Warto wiedzieć m.in., jak umowa o dzieło odnosi się do ZUS oraz jaki podatek występuje w przypadku umowy o dzieło.

Umowa o dzieło to jeden z wielu typów umów, które szef może podpisać z pracownikiem. W porównaniu z innymi umowami, największa różnica polega na tym, że umowa o dzieło nie podlega ubezpieczeniom społecznym. Oznacz to, że składki z tego tytułu nie są odprowadzane przez pracodawcę. Ponadto osobie pracującej na podstawie umowy o dzieło nie przysługują prawa pracownicze jakie posiadają osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę, np.: prawo do pełnopłatnego urlopu wypoczynkowego lub płatnego chorobowego. Z perspektywy pracodawcy, umowa o dzieło stanowi jedną z najkorzystniejszych rodzajów umów, ponieważ wiąże się ona z najniższymi kosztami.

Umowa o dzieło – co to za umowa i na czym polega?

Umowa o dzieło bywa zwana umową rezultatu, ponieważ w tym wypadku chodzi o rezultat. Wykonawca, czyli osoba przyjmująca konkretne zadanie do wykonania, zobowiązuje się do należytej realizacji zadania w określonym czasie, natomiast druga strona, a więc zamawiający dzieło, oceni wykonanie tego dzieła (w odniesieniu do ustaleń poczynionych najpierw przez strony) i przekaże wykonawcy wynagrodzenie za jego pracę.

Warto przeczytać:

Czym się różni umowa o dzieło od umowy zlecenia?

Zasadnicza różnica pomiędzy umową o dzieło a umową zlecenia polega na tym, że wykonawca umowy o dzieło zobowiązuje się nie tyle do samego działania, co do wykonania określonego dzieła, tzn. efektu tego działania. Wykonawca dzieła odpowiada zatem za skutek. Nie jest z kolei ważne, jakimi sposobami i metodami osiągnął cel oraz czy dochował należytej staranności podczas tworzenia dzieła. Oczywiście w sytuacji umowy o dzieło można sprawdzić, czy rezultat umowy, czyli dzieło, posiada wady fizyczne. W przypadku umowy zlecenia natomiast, to zleceniobiorca jest pociągany do odpowiedzialności za brak zachowania należytej staranności przy wykonywaniu czynności, a nie za sam efekt swojej pracy.

Umowa o dzieło – jakich prac dotyczy?

Dzieło, wskazane w umowie, nie zawsze odnosi się do przedmiotu czy innego dobra materialnego. Równie dobrze dziełem może być rzecz niematerialna, przykładowo wykonanie strony internetowej, przeprowadzenie remontu mieszkania, naprawa samochodu, prowadzenie kampanii reklamowej, nauczanie języków obcych, prowadzenie treningów na siłowni, sprzątanie bloków albo roznoszenie gazetek reklamowych. Autor musi wykazać się umiejętnościami i kreatywnością.

To prawdziwa sensacja z piątku 28 lutego! Nowy kodeks pracy będzie jeszcze w tym roku, bo prace nad projektem ustawy zostaną lada moment zakończone w ministerstwie pracy. Jakie rewolucyjne zmiany wprowadzi: urlopy jednakowe dla wszystkich, ale zaległy urlop przepadnie? Dłuższa dniówka dla palaczy i kawoszy? Ozusowanie wszystkich umów? Po prostu kliknij w ten tekst a dowiesz się wszystkiego.

Umowa o dzieło a ZUS

Osoba pracująca na podstawie umowy o dzieło nie jest obowiązkowo lub dobrowolnie objęta ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym. Brak ubezpieczenia społecznego może prowadzić z punktu widzenia pracownika do niekorzystnych konsekwencji. Osoba nieubezpieczona nie otrzymuje np. świadczeń z tytułu choroby, wypadku przy pracy ani nie nabywa praw do emerytury. Nieubezpieczony nawet za wizytę u lekarza musi zapłacić z własnej kieszeni. Podobnie jest wtedy, gdy nieubezpieczony trafia do szpitala, gdzie już nawet kilkudniowy pobyt rodzi ogromne koszty. Istnieje jednak częściowo ochrony takie pracownika. Osoba zatrudniona na podstawie umowy o dzieło może zostać zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego np. przez swojego współmałżonka zatrudnionego na podstawie umowy o pracę.

5 oznak, które świadczą o nieprofesjonalnym CV. Sprawdź jaki...

Umowa o dzieło – kiedy następuje wypłata?

Zamawiający dzieło rozlicza się z autorem dzieła etapami lub w momencie całkowitego wykonania dzieła. W pierwszy przypadku rozliczenie może być dokonywane comiesięcznie lub co tydzień. Można również przyjąć inne okresy rozliczeń, ustalone wcześniej przez strony. W sytuacji gdy rozliczenie jest jednorazowe, wypłata następuje po wykonaniu dzieła i jego odbiorze.

Umowa o dzieło – podatek i koszty uzyskania przychodu

W umowie o dzieło wskazane są dwie stawki podatku. Jeżeli kwota pojedynczej umowy o dzieło nie jest wyższa niż 200 złotych brutto, obowiązuje tzw. zryczałtowany podatek. Odlicza się w takim wypadku podatek w wysokości 18 proc. Podatek ten pobiera się od przychodu bez odliczenia kosztów jego uzyskania.

Gdy umowa o dzieło opiewa na kwotę powyżej 200 złotych brutto, zaliczka na podatek dochodowy wynosi również 18 procent pod warunkiem, że roczna suma dochodów nie przekroczy kwoty 85 528 złotych, jest to tzw. pierwszy próg podatkowy. Uwaga! Od 1 października 2019 r. nastąpi obniżka stawki podatku dochodowego z 18 na 17 proc.

W sytuacji gdy suma dochodów w roku podatkowym przekroczy 85 528 złotych, pracownik wchodzi w tzw. drugi próg podatkowy. Stawka podatku wzrasta wtedy do 32 proc., ale jest obliczana dopiero od nadwyżki z kwoty 85 528 zł. Łączna suma podatku wyniesie zatem 18 proc. od 85 528 zł plus 32 proc. od nadwyżki z tej kwoty.

Warto przeczytać:

W tradycyjnej umowie o dzieło stosowane są koszty uzyskania przychodu w wysokości 20 proc., natomiast. W przypadku umowy o dzieło z prawami autorskimi, koszty uzyskania przychodu kształtują się na poziomie 50 proc.

Wzór umowy o dzieło - jakie zapisy muszą się znaleźć w umowie?

Nie ma jednego, odgórnie ustalonego, wzoru umowy o dzieło. To zwykle zlecający dzieło układa zapisy tej umowy i przedstawia ją do akceptacji potencjalnemu autorowi dzieła. Umowa o dzieło musi zostać sporządzona w dwóch egzemplarzach po jednym dla każdej ze stron. W umowie o dzieło powinny znaleźć się następujące informacje:

 • data oraz miejsce zawarcia umowy,
 • dane zamawiającego (m.in. nazwa i adres firmy) i dane wykonawcy (imię i nazwisko, adres zamieszkania autora dzieła),
 • opis dzieła, jakie ma zostać wykonane przez autora,
 • termin rozpoczęcia dzieła i jego zakończenia,
 • termin przekazania przez zamawiającego materiałów czy narzędzi, potrzebnych autorowi do wykonania dzieła,
 • sposób i termin odbioru i rozliczenia dzieła.

Strony umowy o dzieło ponadto mogą ustalić np. to, że zamawiający ma prawo naliczyć karę umowną za opóźnienie w dostarczeniu mu dzieła, gdy poślizg będzie wynikał z winy autora. Może to być ustalona kwota lub procent od wartości dzieła. W treści umowy o dzieło mogą znaleźć się również zapisy dotyczące możliwości zerwania umowy przez jedną ze stron, w wypadku, gdy druga nie wypełnia zapisów umowy lub wypełnia je w sposób naruszający prawo. W umowie można również zamieścić zapis stanowiący, iż wykonawcy nie wolno powierzyć wykonania dzieła innej osobie.

Zmiany w podpisanej już umowie o dzieło są możliwe, jeśli zostaną określone w formie pisemnego aneksu do umowy i zaakceptowane przez obie strony. Istotny jest także zapis, że w sprawach nieuregulowanych niniejszą umową o dzieło, zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego, natomiast spory dotyczącej tejże umowy może rozstrzygnąć sąd.

Kiedy umowa o dzieło nosi znamiona umowy o pracę?

Zdarzają się sytuację, że osoba pracująca w oparciu o umowę o dzieło, powinna być zatrudniona na podstawie umowy o pracę, gdyż zadania jakie wykonuje, noszą znamiona umowy etatowej.

Uśmiechasz się do „wybrańców”, a resztę traktujesz wyniośle? To pierwszy krok do tego, aby zespół nie chciał z tobą pracować. Według badaczy to też prosta droga, aby zostać nielubianym agresorem.Kliknij dalej, aby sprawdzić z jakimi ludźmi nie lubią pracować inni i czy jesteś jednym z nich.

Ludzie, z którymi inni nie lubią pracować. Czy jesteś jednym z nich?

Umowa o dzieło nosi znamiona umowy o pracę, jeżeli pracownik:

 • wykonuje powierzone mu zadania w wymiarze godzin, który odpowiada czasowi pracy na etacie (np. 8 godzin dziennie, przez 5 dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku),
 • nie może swobodnie decydować o czasie swojej pracy, gdyż pora pracy jest mu narzucona, dopasowana do specyfiki organizacji przedsiębiorstwa (np. pracuje w dziale, referacie czy innej komórce organizacyjnej),
 • nie decyduje o miejscu wykonywania pracy, gdyż jest ono określone przez pracodawcę (niekoniecznie musi być to siedziba firmy),
 • nie decyduje o sposobie swojej pracy, lecz wykonuje powierzone mu zadania, które systematycznie się powtarzają lub przynajmniej są do siebie podobne (np. praca na produkcji, w handlu, w branży budowlanej, w transporcie),
 • ma nad sobą kierownika (bądź innego przełożonego).

Jeżeli osoba zatrudniona w oparciu o umowę o dzieło, pracuje w warunkach wyżej opisanych, to ma nie tyle możliwość, co obowiązek zgłosić ten fakt odpowiednim instytucjom. Jest to inspekcja pracy lub sąd pracy (właściwy oddział, który swoim zasięgiem obejmuje miejscowość gdzie znajduje się siedziba przedsiębiorstwa).

Po rozpoznaniu sprawy inspekcja lub sąd mogą stwierdzić, czy pracownik wykonuje pracę, co do której powinno nadal stosować się umowę o dzieło, czy faktycznie powinna nastąpić zmiana umowy o dzieło na umowę o pracę. W tym drugim wypadku pracodawca będzie zobowiązany do zmiany umowy wskazanemu pracownikowi.

Chcesz być dobrze poinformowany w tematach budżetu domowego, prowadzenia biznesu i ważnych zmian w prawie? Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Naprawdę warto!

od 16 lat
Wideo

Rekordowa liczba rekrutów w Człuchowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Małgorzata

Ile można ciągle o tym samym pisać ludzie umowa o dzieło, kontrakt i umowa zlecenie to murzyn na plantacji bawełny czyli nic i każdy rozumny człowiek o tym wie.

M
Małgorzata

Dlaczego ciągle się pisze o umowie o dzieło lub umowie na zlecenie skoro to są umowy dla pracowników zerowe to takie umowy jak niewolnik na plantacji bawełny. Dobry artykuł by był by napisać komu zależy by te umowy nigdy nie zostały zlikwidowane. ?

M
Małgorzata

Umowa o dzieło do pracy czy umowa zlecenie do biznes dla pracodawców pracownik ma wielkie 0 bo składki zdrowotne może odprowadzać mąz lub żona osoby nie pracującej jeśli pracuje. Fajne są te oferty na umowę zlecenie pomoc apteczna czemu nie pisze się tego otwarcie bez kołowania, że to sprzątaczka nazywajmy rzeczy po imieniu. Druga, sprawa to taka, że pracodawcy w ramach oszczędności by chcieli pracowników 4 w jednym.

G
Gość

Naprawa samochodu lub prowadzenie zajec na silowni nie moze byc dzielem wynika to z orzecznictwa sadow w tej sprawie.. Nie pakujcie ludzi na miny..

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu