UPC ma poważne kłopoty z UOKiK. Potężna kara za narzucanie usług swoim klientom?

OPRAC.:
Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
UPC Polska grozi kara w wysokości nawet 10 procent obrotu.
UPC Polska grozi kara w wysokości nawet 10 procent obrotu. rawpixel.com/Freepik
Prezes UOKiK postawił UPC Polska zarzuty dotyczące narzucania klientom nowych, niezamawianych produktów i wyższej ceny bez ich zgody - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Chodzi o opłaty za szybszy Internet oraz dodatkowe kanały telewizyjne, które zostały automatycznie doliczone do abonamentu. Spółce grozi ogromna kara finansowa.

Spis treści

UPC Polska w ramach programu „Więcej korzyści dla Ciebie” w okresie od lutego 2019 roku do kwietnia 2020 roku podwyższała abonament osobom z umowami na czas nieoznaczony. Klienci otrzymywali wtedy od spółki informacje, z których wynikało, że uzyskają dostęp do szybszego Internetu lub większej liczby kanałów telewizyjnych (także programów premium). Wiązało się to jednak z wprowadzeniem opłaty w wysokości od 4 do 8 zł w zależności od posiadanego dotychczas pakietu.

- Abonenci mogli całkowicie wypowiedzieć umowę ze spółką, zgłosić rezygnację z tych zmian przed ich wprowadzeniem lub korzystać z oferty, przy czym mieli w dalszym ciągu możliwość przez 6 miesięcy zrezygnować z niej i otrzymać zwrot różnicy w abonamencie. Wszystkie te opcje oznaczały jednak, że to na konsumentów zostanie przerzucony ciężar braku wyrażenia zgody na nowe usługi, których nie zamawiali. W umowach zawieranych z konsumentami takie działanie jest prawnie zakazane - czytamy w komunikacie.

UOKiK stawia zarzuty spółce UPC Polska

Zdaniem prezesa UOKIK Tomasza Chróstnego program „Więcej korzyści dla Ciebie” zakładał świadczenie usług o parametrach odbiegających od tych, zamawianych wcześniej przez klientów. Były to produkty nowe, a przedsiębiorca nie uzyskał wcześniej zgody lub wyraźnego oświadczenia woli konsumentów w zakresie ich uruchomienia, a także naliczania za to opłat.

- Niedopuszczalne jest pobieranie opłat za niezamówione produkty i usługi. Pamiętajmy, iż włączenie jakichkolwiek świadczeń, odpłatne dodanie ich do wcześniej zawartej umowy, musi się odbyć za wyraźną i świadomą zgodą konsumentów, a brak odpowiedzi takiej zgody nie stanowi. Spółka UPC Polska narzuciła swoim klientom kształt produktów i ich wyższą cenę, po czym zobligowała ich do podjęcia działań w celu zablokowania zmian, o które nie wnioskowali - mówi Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny.

Kara dla UPC

UOKIK podkreślił w komunikacie, że spółki nie usprawiedliwia fakt, że umożliwiła klientom bezpłatne wycofanie się z nowych usług w okresie 6 miesięcy od jej uruchomienia.

- Przedsiębiorca nie powinien jednostronnie zmieniać zakresu świadczonych usług lub uruchamiać nowych, a następnie wymagać od konsumentów opłacania wyższego abonamentu za niezamówione produkty lub wycofania się z nowych warunków. Zgodnie z ustawą o prawach konsumenta (art. 5), spełnienie przez przedsiębiorcę świadczenia niezamówionego przez konsumenta, takie jak to zaproponowane przez UPC, następuje na ryzyko przedsiębiorcy i nie nakłada na konsumenta żadnych zobowiązań. - wyjaśnia urząd.

Jeśli zarzuty Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta zostaną potwierdzone, UPC Polska grozi kara w wysokości nawet 10 proc. obrotu.

UPC Polska jest dostawcą szerokopasmowego Internetu, telefonii i telewizji dla klientów indywidualnych oraz biznesowych. Według najnowszych danych z usług spółki korzysta około 1,6 mln klientów w naszym kraju. Od kwietnia ub. roku firma należy do Grupy P4, czyli operatora sieci Play.

Przeczytaj także:Operatorzy wyłączą popularną sieć. Dla wielu Polaków to duży problem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu