5 kwietnia 2024 w AmberExpo odbyła się uroczysta gala z okazji dwóch rocznic. Port Lotniczy Gdańsk zaprosił na to wydarzenie kontrahentów, współpracowników i przyjaciół.
Wydarzenie obfitowało w występy znanych artystów i spektakle multimedialne.
50 lat gdańskiego lotniska
W trakcie okazałej gali uhonorowani zostali ludzie, którzy wywarli duży wpływ na rozwój lotniska, m.in. patron portu, były prezydent Rzeczypospolitej Lech Wałęsa, a także prezes linii lotniczej Wizz Air József Váradi, Roland Cracco - dyrektor zarządzający firmy Interparking, która rozbudowuje i zarządza lotniskową strefą parkingową i Dag Rasmussen, prezes i dyrektor generalny Lagardere Travel Retail, firmy która prowadzi strefę komercyjną sklepów i restauracji lotniska.
Otrzymali statuetkę, która powstała specjalnie z tej okazji, autorstwa artysty rzeźbiarza Tomasza Radzewicza. Tytuł rzeźby to Wolność/Freedom.
- Inspiracją do jej stworzenia było logo lotniska i idea wolności, z którą wiąże się wszystko, co stanowi o współczesnym człowieku. Wolność jako wolność słowa, wolność ducha, myśli czy wreszcie wolność w przemieszczaniu się i odkrywaniu świata - powiedział autor.
Specjalne wyróżnienia otrzymali byli i obecny przewodniczący rady nadzorczej, pomorscy marszałkowie, prezydenci Gdańska, Gdyni i Sopotu, prezes Polskich Portów Lotniczych i pracownicy lotniska.
Historia gdańskiego lotniska
Budowę lotniska w obecnej lokalizacji, w dzielnicy Matarnia, rozpoczęto w 1971 roku, ponieważ lotnisko we Wrzeszczu przeszkadzało w rozwoju dzielnic mieszkaniowych. Uroczyste otwarcie odbyło się 2 maja 1974 roku. Ważnym krokiem w rozwoju lotniska było powołanie w 1993 roku spółki zarządzającej portem. Przystąpiły do niej samorządy: Gdańsk, Gdynia i Sopot. Spółka rozpoczęła działalność w 1994 roku. W 2001 roku do spółki wszedł samorząd województwa. Współudziałowcem pozostało Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze. Obecnie skład właścicielski jest następujący: Gmina Miasta Gdańska: 37,33 % udziałów, Województwo Pomorskie: 31,02 %, Polskie Porty Lotnicze S.A. 27,47 %, Gmina Miasta Gdyni: 2,11 %, Gmina Miasta Sopotu: 2,07 %.
W pierwszym roku działalności lotniska w Rębiechowie, w 1974 roku, było ponad 250 tysięcy pasażerów. Dla porównania w 2023 roku było to prawie 6 milionów pasażerów, czyli prawie 24 razy więcej.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!
