Urzędowe sprawy przez Internet: 24.04.2020 r. Koronawirus przyspieszył zakładanie Profilu Zaufanego. Co można załatwić?

AIP
Profil zaufany także im umożliwia bezpieczne załatwienie spraw urzędowych w serwisach administracji publicznej bez wychodzenia z domu, czyli przez Internet.
Profil zaufany także im umożliwia bezpieczne załatwienie spraw urzędowych w serwisach administracji publicznej bez wychodzenia z domu, czyli przez Internet. Wojciech Wojtkielewicz / Polska Press
W związku z pandemią wiele urzędów i instytucji publicznych, jak na przykład ZUS, zamknęły swoje stacjonarne oddziały, przenosząc działalność do sieci. Załatwienie wielu urzędowych formalności drogą elektroniczną jest możliwe właśnie dzięki Profilowi Zaufanemu.

Choć profil zaufany (PZ) służy do załatwiania spraw urzędowych, najchętniej zakładamy go i korzystamy z wykorzystaniem bankowości elektronicznej. Z danych Santander Bank Polska wynika, że a w niektóre dni marca liczba nowo otwieranych PZ była nawet ośmiokrotnie wyższa niż jeszcze na początku miesiąca. Dzieje się tak dlatego, że w związku z pandemią wiele urzędów i instytucji publicznych, jak na przykład ZUS, zamknęły swoje stacjonarne oddziały, przenosząc działalność do sieci.

Dodatkowa korzyść z bankowości elektronicznej

Załatwienie wielu urzędowych formalności drogą elektroniczną jest możliwe właśnie dzięki profilowi zaufanemu. W pierwszych miesiącach roku zwiększone zainteresowanie wiąże się z korzystaniem z usługi Twój e-PIT służącej rocznemu rozliczeniu z podatku dochodowego. Ale teraz załatwiane są częściej niż zwykle sprawy za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej, dającej możliwość podpisywania i składania rozmaitych dokumentów w urzędach, takich jak wniosek o wydanie dowodu osobistego lub odpisów aktów stanu cywilnego czy zgłoszenie urodzenia dziecka.

Profil zaufany można założyć i korzystać z niego bezpłatnie. Jest ważny trzy lata. Pełna lista spraw i usług, które można realizować zdalnie jest dostępna na stronie obywatel.gov.pl.

Zainteresowanie PZ zwiększył też dostęp za jego pośrednictwem do urzędowego portalu obsługującego e-recepty. Również sam profil zaufany można założyć bez wychodzenia z domu, na przykład poprzez bankowość elektroniczną.

Jakie możliwości daje profil zaufany?

 • Profilu zaufanego można użyć na stronach:
 • gov.pl,
 • biznes.gov.pl – umożliwiającej m.in. zakładanie firmy czy zawieszenie jej działalności, a także załatwienie innych spraw urzędowych,
 • epuap.gov.pl (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej) – dającej możliwość podpisywania i składania rozmaitych dokumentów w urzędach, takich jak wniosek o wydanie dowodu osobistego lub odpisów aktów stanu cywilnego czy zgłoszenie urodzenia dziecka,
 • empatia.mpips.gov.pl – portalu informacyjno-usługowym dla pobierających od państwa rożnego rodzaju świadczenia, pozwalającym także zawnioskować m.in. o 500+ czy Kartę Dużej Rodziny,
 • zus.pl – (PUE ZUS), gdzie można nie tylko znaleźć dane związane z ubezpieczeniami społecznymi, sprawdzać swoje zwolnienia lekarskie oraz informacje o stanie swojego konta ubezpieczeniowego w ZUS, ale także złożyć wniosek o zwolnienie ze składek ZUS, co umożliwia przedsiębiorcom „tarcza antykryzysowa”,
 • cepik.gov.pl – gdzie można m.in. sprawdzić liczbę punktów karnych i termin ich wygaśnięcia,
 • pacjent.gov.pl – umożliwiającą otrzymanie e-recepty, e-zwolnienia, a także przechowywanie historii zdrowia/choroby.

Z PZ korzystają też przedsiębiorcy

Choć co do zasady w biznesie trzeba się posługiwać podpisem elektronicznym a Profil Zaufany został skonstrukowany z myślą o konsumentach-obywatelach, to jednak przy pomocy PZ wiele spraw mogą załatwić przedsiębiorcy - działający jako osoby fizyczne.

Profil zaufany także im umożliwia bezpieczne załatwienie spraw urzędowych w serwisach administracji publicznej bez wychodzenia z domu, czyli przez Internet. Jest szczególnie przydatny dla osób, które w sposób ciągły muszą zarządzać swoim biznesem.

 • Dzięki PZ przedsiębiorcy w sieci mogą m.in.:
 • zarejestrować działalność gospodarczą,
 • podpisać pisma i dokumenty wysłane drogą elektroniczną, np. wpis do KRS i CEIDG,
 • złożyć deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi,
 • rozliczyć w Urzędzie Skarbowym m.in. podatek PIT i CIT,
 • przesłać wnioski do ZUS
 • zarejestrować pojazdy,
 • zweryfikować tożsamość w urzędach i instytucjach publicznych.

Profil zaufany można założyć przez bankowość internetową

Wystarczy zalogować się na swoje konto bankowe, a następnie wypełnić formularz profilu zaufanego. Po wprowadzeniu wymaganych danych system poprosi o zatwierdzenie operacji według takiej samej procedury jak w przypadku przelewu czy innej operacji bankowej, np. kodem dostarczonym przez SMS lub ze zdrapki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu