- Polish Airports Academy została powołana na początku 2023 roku i zajmujemy się szkoleniem głównie personelu lotniskowego, ale również szkoleniami pracowników różnych firm, które na terenie lotniska działają. I drugi bardzo istotny element działalności to rekrutacja personelu lotniskowego - powiedział prezes Artur Burak.
Jak dodał, choć obecnie spółka zatrudnia około 70 osób, to w ubiegłym roku przeprowadziła ponad 30 tys. samych tylko szkoleń, co sytuuje firmę jako jedną z największych w tej części Europy pod tym względem.
- Głównie oczywiście szkolimy pracowników Polskich Portów Lotniczych, ale również pracowników portów regionalnych, oczywiście wszystkich tych, którzy są tym zainteresowani. Praktycznie ciągle prowadzimy dla portów regionalnych szkolenia operatorów kontroli bezpieczeństwa, szkolenia dyżurnych operacyjnych portu czy szkolenia instruktorów zatrudnionych w tych portach - dodał Artur Burak.
Polish Airports Academy podpisał niedawno umowę z Centralnym Portem Komunikacyjnym, które zajmuje się m.in. budową węzła komunikacyjnego wraz z nowym lotniskiem.
- Na mocy tego porozumienia planujemy rekrutować i szkolić pracowników przyszłego Centralnego Portu Komunikacyjnego i wcale nie jest powiedziane, że to będą szkolenia wyłącznie personelu lotniskowego. W grę wchodzi także szkolenie pracowników innych segmentów, w tym również kolejowego. Już w maju wstępnie planujemy pierwsze procesy rekrutacyjne, a zaraz za nimi pójdą oczywiście szkolenia tych pracowników - dodał prezes.
Jego zdaniem obecnie rynek rozwija się bardzo dynamicznie, co wpływa na procesy rekrutacyjne i szkoleniowe.
- Ten rynek rośnie bardzo, bardzo szybko. Chyba nie będzie dużego przekłamania, jeżeli powiem, że w ostatnim dwudziestoleciu polski rynek lotniczy był jednym z najszybciej rozwijających się na świecie w ogóle pod względem dynamiki, a kto wie, czy nie najszybszym. I to jest jeden czynnik trendu. Drugi, z którym spotykają się chyba wszystkie branże i wszyscy pracodawcy, to coraz większe trudności w pozyskaniu wykwalifikowanych pracowników – powiedział prezes.
W obecnym systemie edukacyjnym istnieją technika o dwóch profilach związanych z ewentualną pracą na lotniskach. Jest to technik lotniskowych służb operacyjnych i technik obsługi portów i terminali.
Jak dodał Artura Burak eksperci Polish Airports Academy są gotowi do zaangażowania się w pracach nad nowymi programami i nauczania w klasach o takich profilach.
- O ile mnie pamięć nie myli, to jest około 30 takich klas rozsianych po całej Polsce. Spodziewam się, że z uwagi na dynamikę polskiego rynku tych klas jeszcze będzie trzeba uruchomić pewnie co najmniej kilkanaście. Ministerstwo Infrastruktury wspólnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej planuje również uruchomienie nowego zawodu, który będzie w systemie edukacyjnym, a mianowicie technika operatora kontroli bezpieczeństwa - dodał prezes Burak.
Patronem medialnym XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) w Katowicach są „Strefa Biznesu” oraz „Dziennik Zachodni”, należące do Polska Press Grupy – jedynej firmy medialnej w Polsce, która posiada w swoim portfolio 22 serwisy regionalne, ponad 500 serwisów miejskich, ogólnopolski portal informacyjny i.pl, a także liczne serwisy tematyczne (m.in. StrefaObrony.pl, StrefaEdukacji.pl, StronaKobiet.pl czy RegioDom.pl), branżowe oraz e-commerce. Jest również wydawcą 20 dzienników regionalnych.