Spis treści
PKP IC szuka rąk do pracy
- Strategia PKP Intercity zakłada, że w 2030 roku przewoźnik będzie uruchamiał dwa razy więcej pociągów i przewoził 88 mln pasażerów. Aby to osiągnąć, sukcesywnie zwiększane jest zatrudnienie, również w sekcji pracowników prowadzących pojazdy trakcyjne - informuje PKP Intercity.
PKP IC w komunikacie prasowym podkreśla, że obecnie do prowadzenia pociągów przygotowuje się 272 zatrudnionych stażystów, czyli o prawie połowę więcej niż w poprzednim roku. 37 proc. z nich to młodzi ludzie w wieku do 26 lat, natomiast kolejne 36 proc. stanowią osoby od 26. do 35 roku życia. Zainteresowanie tym zawodem w ostatnich latach znacznie wzrosło.
- Kolej przyciąga za nastawnik coraz młodsze osoby. Bardzo nas cieszy to, że młode pokolenie dostrzega nasze starania, aby zapewnić stabilne zatrudnienie i ciekawą pracę. Szczególnie doceniam gotowość do podjęcia tej wymagającej ogromnej odpowiedzialności i dyspozycyjności służby, jaką jest prowadzenie pociągów - poinformował Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.
Przeczytaj też:Zwrot biletu PKP - jak to zrobić i kiedy? Takie są wymogi w przypadku Intercity i POLREGIO
Jak dodaje spółka, „z roku na rok w zespole maszynistów pojawia się coraz więcej kobiet. Pierwsza z nich zaczęła prowadzić pociągi w 2017 roku, aktualnie aż 8 pań pracuje na stanowisku maszynisty, a 19 kolejnych jest w trakcie uzyskiwania uprawnień do zawodu”.
Jak dostać pracę maszynisty?
Osoby, które chcą prowadzić pociągi, powinny zdobyć uprawnienia takie jak:
- licencja maszynisty - ponad 300-godzinny kurs porusza zagadnienia dotyczące środowiska pracy, technologii transportu, techniki prowadzenia pociągów, hamulców kolejowych czy sygnalizacji kolejowej. Po szkoleniu kandydaci podchodzą do egzaminu prowadzonego przez prezesa UTK,
- świadectwo maszynisty - to prawie dwuletnie szkolenie składające się ze szkolenia praktycznego, teoretycznego, prowadzenia pojazdu pod nadzorem, a następnie kursu na symulatorze. Zajęcia trwają po 8 godzin dziennie, choć w przypadku stażu stanowiskowego mogą być wydłużone nawet do 12 godzin. Cały proces kończy się egzaminem państwowym prowadzonym przez prezesa UTK.
Praca w PKP IC - co oferuje pracownikom spółka?
PKP Intercity przyjmuje nie tylko kandydatów z wykształceniem kierunkowym, ale także m.in. ekonometryków, analityków, programistów, handlowców, prawników oraz ekspertów w dziedzinie ochrony środowiska czy administracji. Osoby zainteresowane mogą odpowiadać na aktualne oferty pracy lub wprowadzić swoje dane do bazy kandydatów.
Do benefitów, jakie oferuje spółka swoim pracownikom, można zaliczyć:
- dofinansowanie kursów, szkoleń i studiów,
- zniżki na podróże koleją,
- dofinansowanie opieki medycznej i karty sportowej,
- udział w projektach,
- zatrudnienie na podstawie umowy o pracę.
Obecnie PKP Intercity poszukuje osób do pracy na stanowiskach m.in.: rewidenta taboru, elektromontera, analityka systemowo-biznesowego, informatyka, maszynisty instruktora, eksperta ds. mediów społecznościowych, manewrowego, ustawiacza oraz specjalisty do spraw rekrutacji. Większość ofert pracy dotyczy województwa mazowieckiego.
Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?