W Polsce rośnie zapotrzebowanie na specjalistów ds. zakupów. „Jeden z największych przyrostów płac, jaki zaobserwowano na początku dekady"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
PAP
PAP
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W Polsce obserwuje się rosnące zapotrzebowanie na specjalistów ds. zakupów, co jest efektem dynamicznego rozwoju centrów usług wspólnych oraz ekspansji międzynarodowych firm. W odpowiedzi na te zmiany, pracodawcy oferują konkurencyjne wynagrodzenia, aby przyciągnąć najlepszych kandydatów na rynek pracy.

Spis treści

Rozwój branży zakupowej

Z najnowszego raportu „Rola i wyzwania działów zakupów w Polsce” wynika, że sektor zakupowy w Polsce przechodzi przez znaczące zmiany. Rozwój centrów usług wspólnych oraz ekspansja międzynarodowych firm na polskim rynku przyczyniły się do zwiększonego zapotrzebowania na specjalistów ds. zakupów. Firmy, dążąc do przyciągnięcia najlepszych kandydatów, oferują atrakcyjne stawki wynagrodzeń.

Badanie przeprowadzone przez Antal, Sodexo i Polskie Stowarzyszenie Menedżerów Logistyki i Zakupów pokazuje, że perspektywy rozwoju zawodowego w branży są oceniane pozytywnie przez 72 proc. badanych ekspertów, a 26 proc. z nich ocenia je jako bardzo dobre. To świadczy o rosnącym znaczeniu specjalistów ds. zakupów, którzy stali się kluczowi dla generowania oszczędności w firmach.

Rola specjalistów ds. zakupów

Specjaliści ds. zakupów odgrywają coraz ważniejszą rolę w firmach. Nie tylko zarządzają budżetami przekraczającymi 50 mln zł, ale również angażują się w szeroki zakres działalności firmowej, od dokonywania zakupów surowców, poprzez negocjowanie cen, aż po poszukiwanie alternatywnych dostawców i koordynację współpracy z dostawcami i klientami.

– W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu specjaliści ds. zakupów odgrywają kluczową rolę, odpowiadając za coraz szerszy zakres zadań związanych z bieżącą działalnością firm. Ich praca, niegdyś skupiona głównie na negocjacjach i logistyce, ewoluuje w kierunku strategicznego zarządzania i optymalizacji procesów zakupowych. Efektywność działania przedsiębiorstw zasadniczo zależy od sprawnej organizacji zakupowej, która nadzoruje procesy wewnętrzne i wspiera podejmowanie decyzji strategicznych – wskazał prezes Antal Artur Skiba.

Wzrost wynagrodzeń i wyzwania branży

Pandemia koronawirusa miała znaczący wpływ na wzrost zapotrzebowania na specjalistów ds. zakupów, co przełożyło się na wzrost wynagrodzeń w tej branży. Monika Droździak, dyrektorka z Sodexo Polska, zwraca uwagę na to, że wzrost wynagrodzeń w zakresie łańcucha dostaw jest jednym z największych zaobserwowanych na początku dekady.

– Od czasów wybuchu pandemii koronawirusa zapotrzebowanie na specjalistów ds. zakupów gwałtownie wzrosło. Jednym z przejawów tego zjawiska jest wzrost wynagrodzeń osób zajmujących się łańcuchem dostaw o jedną dziesiątą. To jeden z największych przyrostów płac, jaki zaobserwowano na początku dekady – stwierdziła dyrektorka z Sodexo Polska Monika Droździak.

Wyzwania stojące przed branżą zakupową wymagają od firm podejmowania działań na rzecz pozyskania i utrzymania wykwalifikowanej kadry. Wśród głównych wyzwań dla Chief Procurement Officers, bezpieczeństwo zatrudnienia i potrzeba wykwalifikowanej kadry, zajmują 4 miejsce.

– Dla porównania w branży IT, wzrost zarobków na przestrzeni ostatniego roku wyniósł 1 proc. Co więcej, jak wynika z raportu Wyzwania CPO w 2023 r. bezpieczeństwo zatrudnienia i potrzeba wykwalifikowanej kadry jest na 4 miejscu wśród 7 głównych wyzwań dla Chief Procurement Officers. Pozyskanie i utrzymanie odpowiednio wykwalifikowanych osób wymaga więc podjęcia działań przez firmy, takich jak wprowadzane w wielu przedsiębiorstwach programy rozwoju kompetencji zawodowych – dodała Droździak.

Cyfrowa transformacja w zakupach

Autorzy raportu zwracają uwagę na wzrost wykorzystywania technologii cyfrowych w zakupach, co jest odpowiedzią na potrzebę efektywności i innowacji. 72 proc. działów zakupów skupia się na cyfrowej transformacji, która ma pomóc w zwiększeniu wydajności operacyjnej. Zwiększenie wydajności jest priorytetem dla 3/4 badanych, a 71 proc. ankietowanych uznało za swój cel redukcję kosztów poprzez poprawę marż.

Innym ważnym trendem w branży jest multisourcing, czyli dywersyfikacja i zwiększenie liczby dostawców powyżej dwóch źródeł. Zmiana ta może stać się trwałym elementem rynku, co wskazuje na dążenie firm do większego bezpieczeństwa i elastyczności w łańcuchu dostaw.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

źródło:PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu