Wakacje kredytowe 2022. Blisko połowa uprawnionych złożyła wnioski. Czy wakacje kredytowe obniżają rating kredytowy?

Maciej Badowski
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
Na dzień 30 sierpnia 2022 r. sektor bankowy zaraportował do bazy BIK 876 tys. rachunków objętych wakacjami kredytowymi o wartości 228 mld zł. Jak podano w komunikacie, zawieszenie spłaty rat dotyczy 44,5 proc. spośród 1,97 mln złotowych kredytów mieszkaniowych i stanowi 58 proc. ich wartości do spłaty. – Wyzwaniem będzie rok 2024, szczególnie, gdy stopy procentowe istotnie nie spadną, a sytuacja gospodarcza będzie się pogarszać – tłumaczy prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIK.

Podpisana przez Prezydenta 14 lipca ustawa wprowadza między innymi tzw. wakacje kredytowe, czyli rozwiązanie, w ramach którego zarówno w trzecim, jak i w czwartym kwartale br. będzie można poinformować bank, że nie zapłacimy dwóch rat kredytowych z trzech przypadających na każdy ze wspomnianych kwartałów.

W 2023 roku będziemy natomiast mogli zrezygnować z płacenia po jednej racie w kwartale. Zdaniem ekspertów można wnioskować, że w opinii rządu z darmowych wakacji kredytowych skorzysta co czwarty posiadacz złotowego kredytu mieszkaniowego.

Z wakacji kredytowych skorzystało 1,5 mln osób

Na dzień 30 sierpnia 2022 r. banki zaraportowały do BIK skorzystanie z wakacji kredytowych przez 1,5 mln osób, czyli 44 proc. spośród 3,4 mln uprawnionych. Są to osoby, które z pewnością znają wartość i znaczenie dobrej historii oraz wiarygodności kredytowej. Okazuje się, że z tego rozwiązania znacznie chętniej skorzystali kredytobiorcy o wysokiej wiarygodności kredytowej, posiadający w skali punktowej BIK (od 1-100) średni score wynoszący 83,4 punkty – podano w komunikacie.

Jednocześnie wskazano, że zaledwie 0,1 proc. wartości kredytów, dla których klienci wzięli wakacje kredytowe, ma opóźnienia w spłacie powyżej 90 dni, podczas gdy na pozostałych złotowych kredytach mieszkaniowych wskaźnik ten wynosi 5,5 proc.

– Jakość całego portfela kredytów gospodarstw domowych, pomimo niestabilnej sytuacji ekonomiczno-gospodarczej, utrzymuje się nadal na dobrym, bezpiecznym poziomie. Potwierdza to analiza poziomu wskaźnika NPL, czyli udziału wartości kredytów opóźnionych powyżej 90 dni w stosunku do wartości wszystkich czynnych kredytów. Otóż wskaźnik NPL na koniec sierpnia br. dla wszystkich czynnych kredytów wyniósł 5,1 proc., a dla kredytów mieszkaniowych NPL był na poziomie 2,9 proc. – tłumaczy prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIK.

Jego zdaniem czynnikiem, który zapewne ograniczy wzrost liczby kredytów mieszkaniowych opóźnionych w spłacie powyżej 90 dni, będą moratoria kredytowe zwane potocznie wakacjami kredytowymi. – Jakość kredytów mieszkaniowych zostanie więc zahibernowana do końca 2023 r. Wyzwaniem będzie rok 2024, szczególnie gdy stopy procentowe istotnie nie spadną, a sytuacja gospodarcza będzie się pogarszać – prognozuje ekspert.

Jak wynika z danych BIK, z wakacji kredytowych w największym stopniu skorzystały osoby, którym raty kredytów mieszkaniowych wzrosły najbardziej. Doskwiera to zwłaszcza osobom, które zaciągały mieszkaniowe kredyty złotowe w ciągu ostatnich czterech lat.

Dla kredytów zaciągniętych w latach 2018-2019 udział wakacji kredytowych to 52,5 proc., a dla kredytów z lat 2021-2022 to 53,7 proc. W przeciwieństwie do kredytów z lat 2008-2010, gdzie widać zainteresowanie „wakacjami” na poziomie 10 proc.

Wakacje kredytowe a zdolność kredytowa. Ekspert: W BIK widoczna jest cała historia kredytowa klienta

Prezes BIK dr Mariusz Cholewa tłumaczy nam, że w Biurze Informacji Kredytowej widoczna jest cała historia kredytowa klienta, od momentu kiedy zapyta o kredyt, do szczęśliwego bądź nieszczęśliwego końca tego procesu.

– Informacje są aktualizowane dwa razy w tygodniu, w tym informacje o tym, czy ktoś korzysta z wakacji kredytowych czy moratoriów kredytowych, jak to było w przypadku pandemii koronawirusa – mówi nam prezes BIK.

Ekspert zapytany o to, czy skorzystanie z wakacji kredytowych będzie wpływało na rating kredytowy, przyznał, że przeprowadzano analizy patrząc na to „co może się wydarzyć”. – W momencie, kiedy wiemy, że będzie robiona swego rodzaju stop klatka tych dodatkowych, potencjalnych opóźnień, które mogłyby się pojawić, to naszym zdaniem nie będzie miało negatywnego wpływu na scoring, ponieważ będzie pewnego rodzaju zamrożeniem stanu, jaki będzie przez dany miesiąc – wyjaśnia.

– Reasumując, nie powinno to mieć negatywnego wpływu na scoring BIK – podsumowuje.

Kto może skorzystać z wakacji kredytowych?

Aby skorzystać z wakacji kredytowych, trzeba spełnić dwa warunki:

  • zawrzeć umowę kredytu hipotecznego przed 1 lipca 2022 r. oraz
  • zakończyć okres kredytowania co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty.

Jeśli kredytobiorca korzysta już z wakacji kredytowych uzgodnionych wcześniej z bankiem, a złoży wniosek o wakacje na mocy nowych przepisów, to termin tych pierwszych wakacji skróci się z chwilą złożenia nowego wniosku u kredytodawcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
Damian
potrzebowałem dodatkowej gotówki na remont w domu i skorzystałem z usług racoongo com nie mają ukrytych opłat i bezpłatnie mogłem sobie znaleźć pożyczkę na dobrych warunkach które mi pasowały
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu