Wakacje kredytowe wpłyną na zdolność kredytową? Ekspert: W BIK widoczna jest cała historia kredytowa klienta. Co to oznacza?

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Od piątku 29 lipca 2022 r. można składać wnioski o skorzystanie z wakacji kredytowych. „Nowe” wakacje kredytowe umożliwią zawieszenie spłaty kredytu na osiem miesięcy bez dodatkowych odsetek. Czy skorzystanie z tego rozwiązania wpłynie na zdolność kredytową w BIK-u? Jak przygotowane są banki oraz kto musi złożyć wniosek w formie papierowej?

Podpisana przez Prezydenta 14 lipca ustawa wprowadza m.in. tzw. wakacje kredytowe, czyli rozwiązanie, w ramach którego zarówno w trzecim, jak i w czwartym kwartale br. będzie można poinformować bank, że nie zapłacimy dwóch rat kredytowych z trzech przypadających na każdy ze wspomnianych kwartałów.

W 2023 roku będziemy natomiast mogli zrezygnować z płacenia po jednej racie w kwartale. Zdaniem ekspertów, można wnioskować, że w opinii rządu z darmowych wakacji kredytowych skorzysta co czwarty posiadacz złotowego kredytu mieszkaniowego.

Wakacje kredytowe wpłyną na zdolność kredytową?

Prezes BIK, dr Mariusz Cholewa tłumaczy nam, że w Biurze Informacji Kredytowej widoczna jest cała historia kredytowa klienta, od momentu kiedy zapyta o kredyt do szczęśliwego, bądź nieszczęśliwego końca tego procesu.

– Informacje są aktualizowane dwa razy w tygodniu, w tym informacje o tym czy ktoś korzysta z wakacji kredytowych czy moratoriów kredytowych, jak to było w przypadku pandemii koronawirusa – mówi nam prezes BIK. – Dlatego wakacje kredytowe również będą oznaczone przez banki i każdy obywatel może zajrzeć do swojego raportu i zobaczyć co i jak jest raportowane w przypadku tego rozwiązania – dodaje.

Ekspert zapytany o to, czy skorzystanie z wakacji kredytowych będzie wpływało na scoring kredytowy, przyznał, że przeprowadzano analizy patrząc na to „co może się wydarzyć”. – W momencie, kiedy wiemy, że będzie robiona swego rodzaju stop klatka tych dodatkowych, potencjalnych opóźnień, które mogłyby się pojawić, to naszym zdaniem nie będzie miało negatywnego wpływu na scoring, ponieważ będzie pewnego rodzaju zamrożeniem stanu jaki będzie przez dany miesiąc – wyjaśnia.

– Reasumując, nie powinno to mieć negatywnego wpływu na scoring BIK – podsumowuje Cholewa.

Sektor bankowy jest przygotowany na wakacje kredytowe?

– Sektor bankowy będzie przygotowany do tego, aby wypełnić zadania płynące z ustawy i tym wymogom sprostać – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich. – Natomiast proszę wszystkich klientów, aby zapoznawali się z procedurami i regułami jeśli chodzi o korzystanie z wakacji kredytowych, ponieważ mogą się one różnić pomiędzy różnymi bankami. – dodaje.

Pietraszkiewicz przyznaje, że sektor miał "niezmiernie mało czasu, a właściwie nie miał czasu na to, żeby dokonać pełnej przebudowy systemów informatycznych w bankach". – Niektóre instytucje posiadają systemy umożliwiające np. złożenie dyspozycji jednorazowo na skorzystanie z wakacji kredytowych, ale w niektórych przypadkach systemy informatyczne nie przewidują takiej możliwości i dlatego należy składać wnioski w sposób odrębny – mówi.

Jak tłumaczy, nie jest to "działanie wymierzone przeciwko klientom, ani działanie na szkodę klientów". – Taki jest wymóg technologiczny i bardzo trudno to zmienić w przeciągu kilkudziesięciu godzin, a nawet kilku dni – mówi.

– Oczywiście wnioski mogą być składane w sposób elektroniczny, ale w niektórych przypadkach, ze względu na to, że klient nie ma infrastruktury elektronicznej, więc sposób komunikowania będzie odbywał się w formule bardzo tradycyjnej, czyli papierowej – tłumaczy Pietraszkiewicz i dodaje, że "z tym też trzeba się liczyć".

– To komplikuje sytuację, ale będziemy to realizowali także w takim trybie – dodaje. – Należy również pamiętać, że żeby można było skorzystać z wakacji kredytowych, ten wniosek musi być złożony w odpowiednim terminie i w odpowiednim trybie – podsumowuje.

Po zeszłorocznym boomie na kredyty hipoteczne nie ma śladu

Niska sprzedaż na rynku kredytów hipotecznych wynika przede wszystkim z mniejszej liczby udzielonych kredytów, czyli bardzo dużego spadku popytu na ten rodzaj kredytu. Jedną z kluczowych przyczyn takiego stanu rzeczy jest sukcesywnie malejąca zdolność kredytowa klientów, na co m.in. miały wpływ podwyżki stóp procentowych.

– Polacy w pierwszym półroczu 2022 roku zaciągnęli 31,6 mld zł kredytów mieszkaniowych, o 25 proc. mniej niż w roku ubiegłym – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu dr Mariusz Cholewa, Prezes Zarządu Biura informacji Kredytowej. – Ten trend rzeczywiście się pogłębia i szacujemy, ze w całym 2022 roku ta sprzedaż będzie mniejsza o 40 proc. r/r. – dodaje.

Podwyżka stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej w lipcu podwyższyła po raz kolejny stopy procentowe NBP, tym razem o 0,50 pkt. proc. Stopa referencyjna wzrosła z 6 proc. do 6,5 proc. Poprzedni raz tak wysokie pułapy osiągała w 2004 roku.

– Pierwszego cięcia stóp nie należy spodziewać się wcześniej niż w końcówce przyszłego roku. Nie ma też podstaw, by oczekiwać rychłego powrotu do ery bardzo taniego pieniądza. Oznacza to, że wysokie raty kredytów przez wiele kwartałów obciążać będą nasze budżety domowe – prognozuje Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Rada Polityki Pieniężnej nieprzerwanie od października 2021 roku przeprowadza serię podwyżek stóp procentowych. Ich poziom na dzień 07.07.2022 roku kształtuje się następująco:

  • stopa referencyjna - 6,50% w skali rocznej (poprzednio 6,00%),
  • stopa lombardowa - 7,00% w skali rocznej (poprzednio 6,50%),
  • stopa depozytowa - 6,00% w skali rocznej (poprzednio 5,50%),
  • stopa redyskonta weksli - 6,55% w skali rocznej (poprzednio 6,05%),
  • stopa dyskontowa weksli - 6,60% w skali rocznej (poprzednio 6,10%)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu