Wciąż tylko co drugi zatrudniony Polak ma umowę o pracę na czas nieokreślony

Zbigniew Biskupski AIP
Malgorzata Genca / Polskapresse
Sytuacja na rynku pracy zmienia się na korzyść pracowników, ale odwrót od śmieciówek postępuje zdecydowanie wolniej. Powoli jednak pracodawcy oswajają się z nową dla nich sytuacja, w której to do rekrutowanej osoby należy ostatnie słowo w kwestii jaki charakter będzie miała umowa związana z jej zatrudnieniem.

Blisko 54 proc. ankietowanych pracowników (na stanowiskach asystenckich, specjalistów, managerów i dyrektorów) – posiada w Polsce umowę na czas nieokreślony – wynika z badania Confidence Index za drugi kwartał br., przeprowadzonego przez firmę rekrutacyjną Michael Page.

Zgodnie z danymi GUS-u, w przeciągu ostatnich dwóch lat liczba umów o pracę na czas nieokreślony wzrosła w Polsce o ponad pół miliona. W pierwszym kwartale tego roku umowy te posiadało ponad 9,5 mln polskich pracowników. Dla porównania, w analogicznym okresie poprzedniego roku było to ponad 9,1 mln osób, a w 2015 r. niespełna 9 mln. Z kolei umów o pracę na czas określony w pierwszym kwartale 2017 r. zawarto 3,4 mln, a jeszcze przed rokiem – ponad 100 tys. mniej.

– Rynek pracownika wpływa na ofertę firm, które stają się bardziej elastyczne. Dzięki temu, forma zawieranej umowy zależy często od preferencji kandydata, przez co poprawiają się warunki pracy w odczuciu samych pracowników – mówi Piotr Dziedzic, dyrektor w Michael Page.

– Obserwujemy zatem, że pozycja pracownika wzmocniła się, dotyczy to zarówno kandydatów na wysokie stanowiska, jak i osoby ze średniego oraz niższego szczebla – dodaje Piotr Dziedzic.

Czytaj też:
Przedostatnia szansa na pieniądze z programu Mieszkanie dla Młodych. Rozdysponowanie pieniędzy w środku wakacji właśnie się zaczęło

Co ważne, aż 60 proc. ankietowanych w badaniu Michael Page przewiduje, że w najbliższych miesiącach poprawi się ich pozycja zawodowa i sytuacja na rynku pracy. Wg respondentów będzie to miało swoje przełożenie także na wzrost ich wynagrodzeń w przeciągu 12 miesięcy. Podwyżki w tym okresie spodziewa się 52 proc. ankietowanych Polaków. Oznacza to wzrost tego współczynnika o 8 p.p. względem minionego kwartału oraz wzrost o 7 p.p. wobec analogicznego okresu w 2016 roku.

Confidence Index to cykliczny sondaż przeprowadzany przez Michael Page, który bada nastroje wśród osób poszukujących pracy w wybranych krajach w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Azji oraz Australii. Badanie mierzy poziom optymizmu kandydatów na stanowiskach specjalistycznych i managerskich w odniesieniu do szans na znalezienie nowej pracy, przewidywanego czasu trwania poszukiwań, oczekiwań wobec własnej sytuacji zawodowej i sytuacji gospodarczej kraju oraz powodów, które skłoniły ich do zmiany miejsca zatrudnienia.

OBEJRZYJ WIDEO:
Na wynajmie mieszkania dalej możesz zarobić

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu