Więcej pieniędzy na tych depozytach. Odnotowano wzrost o 13,7 proc.

Agnieszka Kamińska
Opracowanie:
Polacy intensywnie odbudowują swoje oszczędności. Jak zauważył ekonomista, większa część środków jest trzymana na bieżących depozytach, które w sierpniu były o 13,7 proc. wyższe  niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.
Polacy intensywnie odbudowują swoje oszczędności. Jak zauważył ekonomista, większa część środków jest trzymana na bieżących depozytach, które w sierpniu były o 13,7 proc. wyższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. 123 rf
Ekonomista Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Sebastian Sajnóg, zauważył w komentarzu do danych NBP, że akcja kredytowa pozostaje słaba. Jego zdaniem, większa skłonność Polaków do oszczędzania przyczynia się do umiarkowanego wzrostu konsumpcji.

Dane NBP za sierpień 2024

Narodowy Bank Polski opublikował w poniedziałek dane dotyczące podaży pieniądza M3 za sierpień 2024 roku. Z raportu wynika, że na koniec miesiąca wartość podaży pieniądza M3 osiągnęła 2 biliony 363,7 miliarda złotych, co stanowi wzrost o 10,7 miliarda złotych w porównaniu z końcem lipca 2024 roku.

Sebastian Sajnóg, ekonomista Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w swoim komentarzu do tych danych zauważył, że „akcja kredytowa wciąż pozostaje słaba. Kredyty dla gospodarstw domowych wzrosły jedynie o 2 proc.”. Ponadto, w sektorze przedsiębiorstw niefinansowych wzrost wyniósł 2,2 proc.

- Wysokie stopy procentowe i zaostrzenie warunków kredytowych utrudniają przedsiębiorcom dostęp do finansowania, co hamuje aktywność – ocenił ekonomista.

Przyczyny wzrostu podaży pieniądza

Według Sajnóga, wzrost podaży pieniądza jest głównie efektem rosnących aktywów zagranicznych oraz zadłużenia instytucji rządowych na poziomie centralnym.

Polacy intensywnie odbudowują swoje oszczędności. Jak zauważył ekonomista, większa część środków jest trzymana na bieżących depozytach, które w sierpniu były o 13,7 proc. wyższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Depozyty krótkoterminowe, do 2 lat, wzrosły z kolei o 4,4 proc.

Skutki dla konsumpcji

Sebastian Sajnóg podkreślił, że wzrost realnych wynagrodzeń wspiera proces odbudowy oszczędności, które w okresie od grudnia 2021 do lipca 2023 zmniejszyły się nominalnie o 42,3 proc. „Większa skłonność do oszczędzania jest jednym z powodów umiarkowanego wzrostu konsumpcji” – stwierdził w komentarzu.

Wysokie stopy procentowe oraz zaostrzone warunki kredytowe powodują, że zarówno gospodarstwa domowe, jak i przedsiębiorstwa ostrożniej podchodzą do zaciągania kredytów. To z kolei wpływa na dynamikę konsumpcji i inwestycji w gospodarce.

źródło: PAP

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu