Wielka zmiana w prawie budowlanym już niebawem. Niepotrzebne pozwolenia

xawi
Nowe prawo oznacza spore ułatwienie dla inwestorów. Eksperci zauważają jednak również niebezpieczeństwa.
Nowe prawo oznacza spore ułatwienie dla inwestorów. Eksperci zauważają jednak również niebezpieczeństwa. Anna Kaczmarz / Polska Press
Branża budowlana tylko czeka na nowe przepisy. Już od kwietnia zmiany, które wprowadzają do budownictwa małą rewolucję.

Projekt nowelizacji prawa budowlanego, ma w założeniu zaoferować niespotykana dotąd wolność inwestorom.
Dość powiedzieć, ze nowelizacja likwiduje konieczność uzyskania pozwolenia na budowę.

Bez pozwoleń nie tylko domy do 70 m

Już nie tylko dom 70-metrowy będzie można wybudować wyłącznie na podstawie zgłoszenia. Już niedługo dotyczy to będzie wszystkich domów jednorodzinnych. Budynek nie może mieć jednak więcej niż dwie kondygnacje i musi być przeznaczony na własne potrzeby mieszkaniowe. W tej ostatniej kwestii musimy złożyć specjalne oświadczenie. Uwaga! Za potwierdzenie nieprawdy grozi odpowiedzialność karna

Warto pamiętać, że nie wszystkie dokumenty związane z procedurą budowlaną zostały wyeliminowane. Nadal aktualne są postanowienia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz decyzja o warunkach zabudowy. Konieczne jest przedstawienie projektu budowlanego.

Pozwolenie na użytkowanie również niepotrzebne

Zniesiony zostaje za to wymóg posiadania pozwolenia na użytkowanie. Zastąpi je oświadczenie kierownika budowy o jej zakończeniu. To ważne, bo według dotychczasowych przepisów, za użytkowanie budynku bez pozwolenia groziła kara, która mogła być nakładana przez urząd nawet wielokrotnie.

Od kwietnia inwestor zobowiązany jest zawiadomić urząd o rozpoczęciu użytkowania w terminie 14 dni, przy czym może to zrobić elektronicznie. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara administracyjna.

Decyzja o pozwoleniu na użytkowanie według starych zasad pozostaje na dawnych zasadach jeśli wystąpi o nią właściciel (pomimo braku obowiązku ustawowego) oraz jeśli budynek będzie oddany do użytkowania jeszcze przed ukończeniem wszystkich robót budowlanych.

Dziennik budowy w wersji elektronicznej

Już od stycznia można prowadzić dziennik budowy w wersji elektronicznej, logując się przez stronę Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Osobą odpowiedzialną za udostępnianie Elektronicznego Dziennika Budowy będzie inwestor, ale stały dostęp do aplikacji będzie miał również kierownik budowy.

Papierowe dzienniki budowy zachowają ważność do maja 2026. Później cyfrowy dziennik budowy stanie się obowiązującym standardem.

Łatwiej, ale drożej?

Nowe prawo oznacza spore ułatwienie dla inwestorów. Eksperci zauważają jednak również niebezpieczeństwa. Niezbyt jasna w nowych przepisach jest kwestia odpowiedzialności za budowę, co zapewne poskutkuje w najbliższych latach wieloma procesami sądowymi. Należy też liczyć się ze wzrostem stawek w przypadku kierowników budowy, bo nowe przepisy znacząco zwiększają ich odpowiedzialność.

Co jeszcze zmieni nowelizacja prawa budowlanego

Nadchodząca nowelizacja prawa budowlanego wprowadza również inne przepisy:

  • poszerzenie katalogu obiektów i prac, na które nie trzeba uzyskiwać pozwolenia, ani dokonywać zgłoszenia (do katalogu zostaną dodane m.in. pawilony sprzedaży ulicznej oraz przepusty o długości do 20 m),
  • umożliwienie budowy na zgłoszenie m.in. zbiorników na wody opadowe i roztopowe o pojemności 5–15 m3,
  • wprowadzenie do polskiego prawa definicji przydomowego schronu i umożliwienie budowy schronu na zgłoszenie,
  • utworzenie Bazy Projektów Budowlanych,
  • wprowadzenie wyłącznie cyfrowego obiegu dokumentów budowlanych w urzędach,
  • wprowadzenie kar za opóźnienia w wydawaniu pozwoleń na rozbiórkę.

Choć wszystko wskazuje na to, że przepisy wejdą w życie kwietniu, dokładna data nie jest jeszcze znana, ponieważ nie zakończył się proces legislacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wielka zmiana w prawie budowlanym już niebawem. Niepotrzebne pozwolenia - Gazeta Pomorska

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu