Wynagrodzenia mocno w górę

Andrzej Kubisiak, Work Service
Andrzej Kubisiak, Dyrektor Zespołu Analiz w Work Service S.A.
Andrzej Kubisiak, Dyrektor Zespołu Analiz w Work Service S.A. Work Service
Z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że zatrudnienie w średnich i dużych przedsiębiorstwach wzrosło o 4,4 proc. r/r. Natomiast wynagrodzenia w ciągu roku poprawiły się aż o 7,4 proc. i wyniosły 4574,35 zł. Zdaniem eksperta Work Service tempo wzrostu zatrudnienia i tak nie jest wysokie jeśli weźmiemy pod uwagę PKB w III kw., które wynosi 4,7 proc. Jednocześnie na realną zasobność naszych portfeli coraz mocniej wpływa inflacja, która „zjada” sporą część podwyżek pracowników.

Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób w październiku 2017 r. wyniosło 6035,8 tys. osób – poinformował dziś w komunikacie Główny Urząd Statystyczny. To więcej o 4,4 proc. w stosunku do danych z ubiegłego roku.

Ostatnie dane dotyczące polskiego PKB mogą napawać optymizmem i sugerować odbicie skali inwestycji. Gospodarka urosła w III kw. o 4,7 proc., co jest najlepszym wynikiem od sześciu lat. Niewykluczone, że mogłaby się rozwijać jeszcze szybciej gdyby nie nasilające się problemy z pozyskiwaniem pracowników. Różnica między ich podażą, a popytem na nich ze strony przedsiębiorców systematycznie rośnie. Jednocześnie wzrost poziomu zatrudnienia jest ciągle wysoki, ale istnieje duży potencjał do tego, żeby był jeszcze większy. Można jednak przywidywać, że obecny wynik na poziomie 4,4 proc. trudno będzie utrzymać w przyszłym roku. Powodem jest właśnie kurcząca się dostępność kandydatów.

GUS poinformował również o przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu brutto w październiku. W sektorze przedsiębiorstw było ono wyższe o 7,4 proc. r/r i wyniosło 4574,35 zł.

Nominalny wzrost wynagrodzeń mocno wystrzelił i osiągnął niespotykaną w ostatnich latach dynamikę przekraczającą 7 proc. To może cieszyć przede wszystkim pracowników, a choć stanowi wyzwanie po stronie kosztowej dla pracodawców. Warto zwrócić uwagę, że obecnie udział płac w PKB mamy na poziomie 48 proc., co stanowi jedno z najniższych wskazań w Unii Europejskiej. W kolejnych latach ta relacja powinna się poprawiać, bo obecnie wzrost wynagrodzeń wyraźnie wyprzedził wzrost produktywności w gospodarce. Jednocześnie, co niezwykle istotne, realny wzrost płac jest znacznie mniejszy. Powodem jest inflacja, która kolejny już miesiąc utrzymuje się na poziomie powyżej 2 proc. W dużej mierze odpowiadają za to ceny żywności czyli produkty, które kupuje każdy z nas, a w tej grupie wzrost cen sięgnął niemal 5 proc. Prognozy Narodowego Banku Polskiego pokazują, że żywność będzie drożeć do końca roku, a to oznacza, że stół świąteczny w tym roku może być naprawdę kosztowny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jass3
da się odczuć, że płace rosną ale takie statystyki zawsze mi się wydają mało realne. Podobno jedynie kolo 20% społeczeństwa zarabia powyżej tej średniej krajowej. Na tej stronie praca-lodzkie.pl jest sporo informacji na temat lokalnego rynku pracy, można sobie spojrzeć jakie zawody teraz najlepiej opłacane.
f
fausz i obłuda
Napiszcie wreszcie komu rosną wynagrodzenia.To co piszecie to jest kpina z ludzi.Żyjecie w wirtualnym świecie, dane GUS-u są pod publiczkę.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu